Atsisakyta nepagrįstų elektromagnetinės spinduliuotės apribojimų

Atsižvelgdama į naujausius tyrimus, rodančius, kad nėra jokių įtikinamų galutinių įrodymų, jog  elektromagnetiniai laukai būtų pavojingi, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičūtė patvirtino naują Lietuvos higienos normą HN 80:2015 „Elektromagnetinis laukas gyvenamojoje aplinkoje. Parametrų normuojamos vertės ir matavimo reikalavimai 10 kHz–300 GHz radijo dažnių juostoje“ (HN).  Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojančioje HN elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų vertės gyvenamojoje aplinkoje padidintos, tačiau numatyti reikalavimai tebėra 10 kartų griežtesni nei rekomenduojama.

Europos Komisijos Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komitetas SCENIHR 2015 m. sausio 27 d. paskelbė galutinę nuomonę dėl elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai. Mokslinis komitetas priėjo nuomonės, kad išnagrinėjus naujausius tyrimų duomenis juose nepateikta jokių įtikinamų galutinių įrodymų, kad elektromagnetiniai laukai būtų pavojingi.

Naujoje higienos normoje HN 80:2015 elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų leidžiamos vertės nustatytos atsižvelgus į Pasaulio sveikatos organizacijos, Tarptautinės apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos (ICNIRP) ir Europos Komisijos Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komiteto (SCENIHR) išvadas ir rekomendacijas.

Iki šiol galiojusioje Lietuvos higienos normoje HN 80:2011 nustatytos elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų leidžiamos vertės gyvenamojoje aplinkoje buvo nepagrįstai griežtos, palyginti su 1999 m. Europos Tarybos rekomendacijoje pateiktais rekomenduojamais elektromagnetinių laukų lygiais gyvenamojoje aplinkoje, taip pat vertės nebuvo pagrįstos poveikio sveikatai įrodymais. Palyginti su tarptautinėmis rekomendacijomis, Lietuvos higienos normoje HN 80:2011 buvo nustatytos 20–100 kartų griežtesnės elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų vertės gyvenamojoje aplinkoje. Naujoje higienos normoje HN 80:2015 radijo dažnių intervale nuo 10 MHz iki 300 GHz ribiniai dydžiai padidinti, tačiau ir dabar jie nustatyti 10 kartų griežtesni nei rekomenduojama Pasaulio sveikatos organizacijos, Tarptautinės apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos ICNIRP rekomendacijose ir Europos Tarybos rekomendacijoje.

Naujoje higienos normoje HN 80:2015 atsisakyta reikalavimų dėl elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų leidžiamų verčių ir elektromagnetinės spinduliuotės poveikio mažinimo priemonių darbo vietose. 2015 m. spalio 30 d. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtinti nauji Darbuotojų apsaugos nuo elektromagnetinių laukų keliamos rizikos nuostatai, kurie į nacionalinė teisę perkelia Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2013/35/ES dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizikinių veiksnių (elektromagnetinių laukų) keliama rizika darbuotojams.

Teisės aktų pakeitimai įsigalioja 2015 m. lapkričio 1 d., su jais galima susipažinti LR Seimo interneto svetainėje (Teisės aktų informacinėje sistemoje).

 

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, http://sam.lrv.lt

 

  Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...