Balandžio 29-oji – Tarptautinė triukšmo suvokimo diena

Kiekvienais metais paskutinį balandžio trečiadienį minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena. Šią dieną svarbu dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į triukšmo daromą įtaką žmogaus sveikatai ir susimąstyti, kaip kiekvienas iš mūsų galėtų prisidėti prie tylesnės aplinkos kūrimo.

 

Fizikiniu požiūriu triukšmą apibūdiname kaip netvarkingus, skirtingo dažnio ir stiprumo, garsus. Fiziologiniu požiūriu, tai bet koks garsas, kuris trukdo normaliam žmogaus darbui ar poilsiui. Triukšmo šaltinis – bet koks įrenginys ar objektas, kuris kelia (skleidžia) triukšmą.

Triukšmo ribinius dydžius, taikomus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei šių pastatų aplinkoje, reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“. Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) pagal kompetenciją nagrinėja asmenų prašymus, skundus, pranešimus (toliau – Skundus) dėl stacionarių triukšmo šaltinių keliamo akustinio triukšmo. 2014 m. Centras išnagrinėjo 9 tokio pobūdžio Skundus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje, – 5 iš jų buvo pagrįsti. Fiziniams ir juridiniams asmenims, dėl kurių veikloje naudojamų stacionarių triukšmo šaltinių, triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje viršijo reglamentuojamas normas, pateikti nurodymai imtis priemonių triukšmo mažinimui.

Centro specialistai primena, kad triukšmas yra kenksmingas sveikatai aplinkos faktorius, sukeliantis specifinius ir nespecifinius patologinius pokyčius įvairiose organizmo sistemose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, triukšmo poveikis sveikatai dažniausiai pasireiškia padidėjusiu susierzinimu, miego sutrikimais, širdies ir kraujagyslių ligomis, pažinimo sutrikimais, klausos sutrikimais ir spengimu ausyse.

Siekiant sumažinti triukšmo žalingą įtaką sveikatai, reikia imtis prevencinių priemonių, nukreiptų į triukšmo lygio mažinimą. Svarbu tinkamai planuoti įmonėse triukšmą keliančių mašinų bei įrengimų išdėstymą, tobulinti technines konstrukcijas, naudoti garsą izoliuojančias ir sugeriančias medžiagas, prižiūrėti įrengimus ir atlikti jų remontą, imtis asmeninių apsaugos priemonių.

Informuojame, kad asmenų Skundus dėl ūkinės komercinės veiklos, kai triukšmą sukelia stacionarūs triukšmo šaltiniai, galima pateikti Centrui (Respublikos g. 13, Panevėžys), tel. (8 45) 461 081, el. paštas: info@paneveziovsc.sam.lt, taip pat Centro Biržų, Kupiškio, Pasvalio ir Rokiškio skyriuose.

 

 

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė, laikinai vykdanti Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos funkcijas Aušra Lileikytė, tel. (8 45) 466 793, el. paštas: ausra.lileikyte@paneveziovsc.sam.lt

 

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...