Bendradarbiavimas – augimo bei tobulėjimo pagrindas

Akreditavimo tarnyba atvira partnerystei ir aktyviai bei rezultatyviai bendradarbiauja su Muitinės departamentu, VĮ „Regitra“, savivaldybių atstovais, Valstybine vaistų kontrolės tarnyba, teritorinėmis ligonių kasomis, Valstybine mokesčių inspekcija, policija ir kitomis valstybinėmis institucijomis. Esame atviri ir jauniems žmonėms, siekiantiems įgyti naujų žinių. 2016 m. kovo mėnesio pabaigoje jau nebe pirmą kartą Akreditavimo tarnyboje lankėsi Mykolo Romerio universiteto studentai, šį kartą – Sveikatos politikos ir vadybos studijų programos magistrantai.               

Akreditavimo tarnybos veiklą studentams pristatė direktorė Nora Ribokienė, skyrių vedėjai Jolanta Sruogienė ir Rimantas Gagys.

Akreditavimo tarnybos direktorė N. Ribokienė supažindino su Akreditavimo tarnybos veikla, daugiausiai dėmesio skyrė Medicinos prietaisų priežiūros ir Medicinos technologijų skyrių atliekamiems reikšmingiems darbams. Medicinos prietaisų priežiūros skyrius siekia užtikrinti saugių medicinos priemonių patekimą į Lietuvos Respublikos rinką. Glaudus bendradarbiavimas su Muitinės departamentu padeda pasiekti tikslą – per trejus metus buvo atlikta beveik 200 tikrinimų ir į Lietuvos rinką neleista pateikti virš 1 400 000 vienetų nesaugių medicinos prietaisų. Tarp jų – įvairūs odontologiniai instrumentai ir priemonės, korekciniai akių lęšiai, ortopediniai gaminiai, korekciniai akiniai, chirurginiai instrumentai, kraujospūdžio matuokliai, termometrai ir kt. Akreditavimo tarnyba numato plėsti ir gilinti bendradarbiavimą su  Muitinės departamentu, nes tik todėl nesaugūs prietaisai nepateko į rinką, nebuvo panaudoti ir nepakenkė pacientų sveikatai bei nepadarė žalos gydytojams ir slaugytojams. 

             Akreditavimo tarnybos direktorė N. Ribokienė papasakojo ir apie Medicinos technologijų skyriaus veiklą. Šis skyrius atlieka inovatyvių sveikatos technologijų vertinimus saugumo, klinikinio efektyvumo aspektu, aprašydamas tikslinę pacientų grupę, naują technologiją ir jos alternatyvas, esančias Lietuvoje. Sveikatos technologijų vertinimas padeda įvardyti sveikatos technologijų stipriąsias puses ir galimas rizikas, grėsmes, kai kalbama apie pacientų saugumą, klinikinę naudą, diagnozuojant, gydant sveikatos sutrikimus ar siekiant jų išvengti. „Atlikti vienos sveikatos technologijos vertinimą prilygsta magistro darbui“, – teigia Akreditavimo tarnybos direktorė N. Ribokienė. Medicinos technologijų skyrius nuo 2012 metų atliko beveik 10 inovatyvių sveikatos technologijų vertinimų, skirtų vyrų dirbtinio šlaplės sfinkterio, sakroneuromoduliacijos ir elektrostimuliacijos, taikomos šlapimo nelaikymui, kochlearinių implantų, kapsulinės endoskopijos, bei prostatos, inkstų vėžio, 2 tipo cukrinio diabeto chirurginio gydymo metodų saugumui, efektyvumui ir ekonominiams aspektams nustatyti. Akreditavimo tarnybos atlikti vertinimai padeda Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai kartu su pacientų organizacijų atstovais ir sveikatos priežiūros specialistų asociacijomis priimti sprendimus dėl šių sveikatos technologijų realaus poreikio Lietuvoje, naudojimo galimybių, pacientų lūkesčių, galimos rizikos ir kompensavimo sąlygų. Šalia ekonominės ir finansinės naudos, vertinami ir socialiniai, politiniai bei etiniai aspektai. Investavus į naują technologiją, sutrumpėja gydymo laikas, sumažėja nedarbingumo išlaidos, žmogus grįžta į darbą, šeima nepatiria psichologinių problemų. Svarbu suprasti, kad sveikatos technologijų vertinimas yra geriausias įrankis sprendimus priimantiems žmonėms, šio vertinimo rezultatus panaudojant sveikatos politiniuose sprendimuose. Be abejonės, tokie sprendimai suteiks galimybę pacientams greičiau gauti modernias, brangias bei efektyvias sveikatos priežiūros paslaugas, atsisakant pasenusių technologijų.

    Susitikimo metu buvo pristatyta Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės priežiūros skyriaus ir Pacientų teisių priežiūros skyriaus veikla. Abu skyriai atlieka asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės kontroles, tačiau Pacientų teisių priežiūros skyrius atlieka vertinimus pacientų skundų pagrindu, o Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės priežiūros skyrius vykdo neplanines paslaugų kokybės kontroles, gavęs Sveikatos apsaugos ministerijos, ikiteisminio tyrimo institucijų, teismų bei kitų institucijų pavedimą, bei vykdo planines paslaugų kokybės kontroles. Skyrių vedėjas R. Gagys akcentavo jau metus atliekamų jungtinių tikrinimų naudą. Šiuos konsoliduotus planinius patikrinimus atlieka Akreditavimo tarnybos Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės priežiūros, Įstaigų vertinimo, Specialistų licencijavimo ir Medicinos prietaisų priežiūros skyrių atstovai. Tokie jungtiniai tikrinimai, kuomet vienu metu dalyvauja įvairių sričių specialistai, leidžia išsamiai, kokybiškai, objektyviai ir visa apimtimi įvertinti įstaigos veiklą. Per praėjusius metus buvo patikrinta 18 asmens sveikatos priežiūros įstaigų – 9 privačios ir 9 valstybės bei savivaldybių įstaigos. Buvo nustatyta, kad 17 iš 18 patikrintų asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos neatitiko teisės aktų reikalavimų. Iš 18 patikrintų įstaigų net 4 įstaigos neteisėtai teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Svarbu tai, jog šių kontrolių pagrindinis tikslas – paslaugų kokybės gerinimas, o ne baudimas.

     Įstaigų vertinimo skyriaus vedėja J. Sruogienė pristatė skyriaus, kurio uždavinys – užtikrinti saugias asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąlygas, licencijuoti ir vertinti sveikatos priežiūros paslaugų atitiktį teisės aktų reikalavimams, veiklą. Akcentavo svarbų ir naują šio skyriaus uždavinį – nuo š. m. kovo 1 d.  pradedamas savanoriškas Įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugas, akreditavimas. Akreditavimas įstaigoms yra svarbus siekiant pagerinti teikiamų paslaugų kokybę ir pacientų saugą, siekiant aukščiausios kokybės. Savanoriškas, nebaudžiamasis akreditavimo procesas – iššūkis kiekvienai sveikatos priežiūros įstaigai, tačiau tai ir neabejotina nauda, žvelgiant į ateitį. Pacientas, rinkdamasis akredituotą gydymo įstaigą, žinos, kad tai aukštesnio kokybės lygio įstaiga, teikianti ne tik saugias kvalifikuotų specialistų paslaugas, bet ir užtikrinanti malonesnį aptarnavimą, besirūpinanti didesniu pacientų pasitenkinimu teikiamomis paslaugomis, jų gera emocine būkle. Neabejojama, kad sveikatos priežiūros įstaigos, kartą savanoriškai pasiekusios aukštą kokybės kartelę, nenorės jos nuleisti.

           Pasak Akreditavimo tarnybos direktorės Noros Ribokienės, šio susitikimo metu buvo stengtasi sudominti magistrantus, pateikiant jiems Akreditavimo tarnybos atliekamus realius darbus, kurių nauda akivaizdi tiek pacientams, tiek medikams. „Ši partnerystė gali padėti realizuoti vienas kito poreikius. Tik bendradarbiaudami mes augame ir tobulėjame“, – sako Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...