Dažniausiai žmones apkandžioja savi gyvūnai

Panevėžio visuomenės sveikatos centras informuoja, kad kasmet stebimas mažesnis besikreipiančių asmenų, nukentėjusių nuo gyvūnų, skaičius. Besikreipiančiųjų sumažėjo po 2006 m., kai šalyje pradėta vykdyti laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės. Centro duomenimis, 2015 m. medicinos pagalbos dėl įvairių gyvūnų įkandimų, apseilėjimų, įdrėskimų ar kitokio kontakto su gyvūnais prireikė 492 Panevėžio apskrities gyventojams, kai 2014 m. – 521 asmeniui, 2013 m. – 534 gyventojams.

Kiekvienais metais Panevėžio apskrities gyventojai dažniausiai nukenčia nuo šunų. Praėjusiais metais šunys apkandžiojo 370 asmenų, tai sudaro 75 proc. visų apkandžiojimo atvejų. Daugiausiai asmenis sužaloja sveiki, t. y. savi gyvūnai ar kurių būklę galėjo stebėti veterinarijos specialistai. Savi gyvūnai apkandžiojo beveik 72 proc. gyventojų. Nuo pasiutusių gyvūnų nukentėjusių asmenų nebuvo registruota.

Dažnai žmonės nukenčia ir nuo kačių, tai sudaro daugiau nei 24 proc. visų gyvūnų apkandžiojimo atvejų. Panevėžio apskrityje dėl kačių nukentėjo ir į medikus kreipėsi 102 asmenys. Sveikos katės sužalojo 65 žmones, nežinomos – 37.

Lyginant 2015 m. dėl įvairių gyvūnų įkandimų, apseilėjimų, įdrėskimų ar kitokio kontakto su gyvūnais nukentėjusius asmenis su 2014 m., stebimas ženkliai išaugęs nukentėjusiųjų skaičius nuo laukinių žvėrių (atitinkamai 16 ir 6 asmenys). Praėjusiais metais žmones apkandžiojo: žiurkės, šeškas, bebras, pelė, usūrinis šuo, beždžionė, kiaunė, šinšila, surikata.

Rečiau asmenys apkandžiojami galvijų ir kitų naminių gyvūnų (2015 m – 6; 2014 m. – 4).

Visiems sužalotiems asmenims buvo laiku suteikta medicinos pagalba ir, prireikus, skirta pasiutligės imunoprofilaktika. 2015 m. Panevėžio apskrityje vakcina nuo pasiutligės buvo skirta 216 asmenų, pasiskiepijo – 138. Skiepytis atsisakė 4 asmenys. Nutraukė pradėtą skiepijimo kursą patys ar gydytojui rekomendavus – 75 asmenys. Praėjusiais metais iš viso sunaudota 866 vakcinos dozės.

Primename, kad pasiutligė yra skiepais valdoma liga, kuria žmonės užsikrečia pasiutusiam gyvūnui įkandus arba apseilėjus sužalotą odą, rečiau gleivinę. Labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogui veidą, jam būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige.

 

 

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: dovile.brajinskiene@paneveziovsc.sam.lt

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...