Gaisrai Černobylio zonoje pavojaus Lietuvos gyventojų sveikatai nekelia

Pastaruoju metu daug nerimo Lietuvos gyventojams sukėlė informacija apie gaisrus miškuose Černobylio zonoje, Ukrainoje, kurie Černobylio avarijos metu buvo užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis.

 

Turimais duomenimis miško gaisras kilęs šalia Černobylio atominės elektrinės lokalizuotas ir grėsmės plitimui nėra. Šiose teritorijose nuolat budi sustiprintos pajėgos ir pastoviai stebimi radiacinės būklės pokyčiai. Jokių radiacinio fono padidėjimų nenustatyta.

Pagal hidrometeorologinius duomenis, šiomis dienomis, kai buvo užregistruotas gaisras miškuose šalia Černobylio, vėjo greitis tuose kraštuose buvo labai mažas, todėl net ir esant palankiai vėjo krypčiai, dūmai Lietuvos pasiekti negalėjo.

Radiacinės saugos centras nori nuraminti susirūpinusius gyventojus, kad net jei ir dūmai pasiektų Lietuvos teritoriją, pavojaus žmonių sveikatai nebūtų. Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad nereikia taikyti jodo profilaktikos, nes dūmų sudėtyje negali būti radioaktyvaus jodo, gali būti tik radioaktyvaus cezio pėdsakai. Remiantis 2002 metais vykusių gaisrų Briansko srityje patirtimi, radionuklidų lygiai dūmuose, pasiekusiuose kaimyninių šalių teritorijas, buvo labai žemi, neturėjo įtakos gyventojų sveikatai.

Lietuvos Respublikos teritorijoje nuolat veikia Aplinkos apsaugos agentūros valdoma Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo sistema. Šios sistemos stotys, išdėstytos visoje teritorijoje, matuoja gama dozės galią. Duomenų kitimą gali stebėti bet kuris gyventojas Aplinkos apsaugos agentūros internetinėje svetainėje (Radiacinio monitoringo stočių duomenys) {http://193.219.133.11/}. Jei bus pastebėta padidėjusi gama dozės galia ar oro tarša radioaktyviuoju ceziu, gyventojai apie tai sužinos per visuomenės informavimo priemones bei bus nedelsiant pateiktos radiacinės saugos rekomendacijos. Minėti duomenys taip pat yra patalpinti Radiacinės saugos centro svetaineje adresu www.rsc.lt {http://www.rsc.lt/index.php/pageid/537}.

Pabrėžiame, kad gyventojai, iškilus klausimams dėl radiacinės saugos ar situacijos Ukrainoje, gali kreiptis į Radiacinės saugos centrą Tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rsc@rsc.lt arba susipažinti su informacija mūsų svetainėje: www.rsc.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...