Įrodytas ryšys tarp Zikos infekcijos ir apsigimimų

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC), atlikęs 5-ąjį Zikos viruso sukeltos epidemijos vertinimą, informuoja, kad Zikos virusas toliau plinta Šiaurės ir Pietų Amerikoje bei Karibų jūros regione. Kyla grėsmė, kad infekcija šią vasarą plis ir Europoje.

Taip pat nustatytas stiprus ryšys tarp Zikos virusinės infekcijos nėštumo metu ir apsigimimų bei centrinės nervų sistemos pažeidimo, vadinamo Guillain-Barre sindromu.

Nepaisant šio patvirtinimo, trūksta įrodymų:

 • Kuriame nėštumo etape labiausiai pažeidžiamas vaisius. Todėl visas nėštumo laikotarpis yra rizikingas.
 • Vyrų, sirgusių Zikos virusine infekcija, spermoje virusas buvo aptiktas po 3 savaičių nuo ligos pradžios;
 • Vyrų, neturėjusių Zikos ligos požymių, vaidmuo infekcijos perdavime lytiniu būdu nežinomas;
Įvairių uodų rūšių, platinančių Zikos virusą, vaidmuo nėra iki galo įvertintas. Jei dabartinės prielaidos pasirodytų neteisingos, viruso pernešėjų valdymo strategija turi būti pakeista ir patikslinta.

Informacija keliautojams ir ES gyventojams viruso paveiktose šalyse
ELPKC duomenimis, per paskutinius du šių metų mėnesius vietinis Zikos viruso plitimas nustatytas 45 teritorijose visame pasaulyje. Šalių sąrašas nuolat atnaujinamas ELPKC interneto puslapyje.

Informacija keliautojams ir ES piliečiams, gyvenantiems paveiktose srityse

 • Visi, vykstantys į šalis, kuriose plinta Zikos virusas, turi būti informuoti apie galimą riziką, ypatingai nėščiosios.
 • Keliaujant ar viešint paveiktose šalyse vengti uodų įkandimų.
 • Keliautojai, vykstantys į šias šalis, turėtų:
 • naudoti asmenines apsaugos priemones, skirtas apsaugai nuo uodų įgėlimų patalpose ir lauke, ypač nuo saulėtekio iki saulėlydžio, kuomet uodai gelia aktyviausiai;
 • naudoti repelentus pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Repelentai, kurių veiklioji medžiaga yra DEET, yra nerekomenduojami vaikams iki 3 mėnesių, bet nėščios moterys gali juos naudoti;
 • vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes, visų pirma tuo metu, kai Zikos virusą nešiojantys uodai (Aedes) yra aktyviausi;
 • miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų net dienos metu.
 • Besilaukiančios moterys ir nėštumą planuojančios moterys, kurios ketina keliauti į paveiktas teritorijas, turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais apie kelionės planus ir įvertinti riziką bei apsvarstyti kelionės atidėjimą.
 • Keliautojai, turintys imuninės sistemos sutrikimų ar sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, dar prieš kelionę turėtų pasikonsultuoti su savo gydytojais dėl prevencinių priemonių naudojimo.
 • Keliautojams į Zikos viruso paveiktas teritorijas turėtų būti patariama, kad lytinio užsikrėtimo rizika nuo infekuoto vyro kitam asmeniui gali būti sumažinta naudojant prezervatyvus.
Informacija keliaujantiems, grįžusiems iš paveiktų vietovių
 • Nėščiosios, kurios keliavo ar gyveno vietovėse, kuriose vyksta intensyvus Zika viruso perdavimas, turi pasisakyti apie kelionę nėštumą prižiūrinčiam gydytojui, kad būtų tinkamai vertinamas ir stebimas nėštumas.
 • Siekiant apsaugoti vaisių, vyrai keliautojai, grįžę iš paveiktų teritorijų, turėtų naudoti prezervatyvą iki moters nėštumo pabaigos.
 • Keliautojams, kuriems Zikos viruso ligos požymiai pasireiškė per dvi savaites nuo grįžimo iš paveiktos teritorijos, patariama kreiptis į savo sveikatos priežiūros įstaigą ir nurodyti priežastį.
Sveikatos priežiūros specialistams ELPKC rekomenduoja:
 • Sustiprinti nėščiųjų, grįžusių iš paveiktų Zikos viruso teritorijų, priežiūrą.
 • Atsižvelgiant į neįprastai didelį Zikos viruso išplitimą pasaulyje, atkreipti dėmesį į galimus neurologinius sindromus (Guillain Barre sindromą, meningitus, meningoencefalitus, mielitus), kitas galimas infekcijos komplikacijas, iki šiol neaprašytas mokslinėje literatūroje, netipines klinikines būkles, ypač vaikams, vyresnio amžiaus asmenims, žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.
 •  
Parengė Epidemiologinės priežiūros skyriaus specialistai.
Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720
beata.bukotaite@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėja
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...