J. Požela: efektyvi narkotikų politika turi atitikti žmogaus teises

Sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos vadovaujama delegacija balandžio 18-22 dienomis Niujorke (JAV) dalyvavo Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Generalinės Asamblėjos (GA) specialiojoje sesijoje narkotikų klausimais (UNGASS). Jos metu vyko plenarinė sesija, interaktyvios aukšto lygio valstybių atstovų diskusijos ir apskritojo stalo diskusijos dėl pasaulinės narkotikų politikos įgyvendinimo peržiūros.

Ministras J. Požela, pasisakydamas iš JTO tribūnos, Vyriausybinės delegacijos bei Lietuvos vardu pabrėžė, kad efektyvi narkotikų politika turi atitikti žmogaus teises ir būti neatsiejama visuomenės sveikatos dalis. Pasak ministro, JTO nariai turėtų atskirti baudžiamąją atsakomybę ir narkotikų vartotojų teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas, o narkotikų vartojimo priklausomybės gydymas turi remtis mokslu pagrįstais metodais.

„Žmogaus sveikata ir gerovė yra narkotikų politikos pagrindas. Todėl narkomanijai spręsti reikalingas glaudesnis suinteresuotųjų atstovų bendradarbiavimas nacionaliniu, regioniniu ir tarptautiniu lygmenimis. UNGASS sesijoje šalys sutarė, kad norint sėkmingai spręsti narkotikų mažinimo klausimus, reikia kurti bei įgyvendinti mokslu ir įrodymais pagrįstą kovos su narkotikais politiką, atsižvelgiant į tarptautines konvencijas bei deklaracijas. Savo ruožtu mes, Lietuvos delegacija, taip pat pabrėžėme, kad narkomanijai mažinti reikalinga ne tik stipri politinė valia, bet ir glaudesnis ryšys tarp valdžios įstaigų ir piliečių, mokslo bendruomenių bei nevyriausybinių organizacijų – sakė sveikatos apsaugos ministras J. Požela, – Šiandien šalys susiduria su dideliu iššūkiu, tačiau efektyvi narkotikų politika turi atitikti žmogaus teises ir būti neatsiejama visuomenės sveikatos dalis.“

UNGASS sesijos metu Lietuvos delegacija išsakė apgailestavimą, kad galutinėje asamblėjos deklaracijoje neliko nuorodos, kviečiančios šalis atsisakyti mirties bausmės taikymo už nusikaltimus, susijusius su narkotikais.

Sesijos metu JTO valstybės narės vertino 2009 metų Politinės deklaracijos dėl tarptautinio bendradarbiavimo siekiant integruotos ir subalansuotos kovos su pasauline narkotikų problema strategijos ir jos veiksmų planų įgyvendinimo bei patvirtino operatyvines rekomendacijas dėl tolesnių bendrų veiksmų įgyvendinant pasaulinę narkotikų politiką.

Kartu su ministru Lietuvos delegaciją sudarė: Lietuvos Respublikos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė JTO Raimonda Murmokaitė, Ambasadorius ypatingiems pavedimams Rokas Bernotas, Koalicijos „Galiu gyventi” atstovė Laura Bliujienė,   Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas, VšĮ „Psichikos sveikatos iniciatyva” atstovė Nijolė Goštautaitė-Midttun, Lietuvos nuolatinės misijos JTO ministrė patarėja Nida Jakubonė, Lietuvos Respublikos nuolatinės misijos JTO trečioji sekretorė Rūta Jazukevičiūtė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė,  Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

© UN Photo

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...