Jauniausia pacientė Lietuvoje jau girdi abiem ausimis

Kauno klinikų pacientė, kuriai abipusės kochlearinės implantacijos operacijos atliktos dar iki pirmojo gimtadienio, jau girdi abiem ausimis. Ketvirtadienio rytą Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų ambulatorinio skyriaus kabinete mergaitė antrą kartą patyrė stebuklą – išgirdo pirmuosius garsus kairiąja ausimi.

Gerokai prieš laiką gimusiai Viltei abiejų ausų kurtumas buvo įtartas jau ankstyvosios patikros metu. Be to, mergaitė, būdama vos 4 mėnesių, persirgo sunkia infekcija – meningitu, kuri buvo gydoma klausą galinčiais pažeisti antibiotikais.

Viltę prižiūrinti gydytoja Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoja otorinolaringologė Ieva Rastenienė pasakoja, kad sprendimas atlikti kochlearinę implantaciją turėjo būti priimtas greitai, nes reikėjo spėti, kol neprasidėjo sraigės kaulėjimas. Valstybinė ligonių kasa kompensavo abu implantus: dešiniosios ausies operaciją Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas otochirurgas Giedrius Gylys atliko spalį, o į kairiąją implantas įdėtas vasario viduryje.

„Vien operacija klausos reabilitacija nesibaigia, toliau didelį darbą turi nuveikti logopedai, surdopedagogai ir patys tėvai, kurie turi bendrauti su vaiku, nes reikia ne tik girdėti, bet ir suprasti žodžius, susieti juos su vaizdu“, – teigia I.Rastenienė.

Ar implantas veikia, ar gaunamas atsakas į garsinį stimulą, tikrinama operacinėje, o tolesnis procesoriaus programavimas vyksta prižiūrint kochlearinės implantacijos specialistų komandai. Pasak Ausų, nosies ir gerklės ligų ambulatorinio skyriaus vyr. slaugytojos-slaugos administratorės Ramintos Urkienės, implantas programuojamas po operacijos praėjus mėnesiui – iš pradžių pradedant nuo silpnesnio garso ir palaipsniui, keičiant programas, pereinama prie sveikiems žmonėms įprasto girdimumo. Jau  po pirmosios operacijos, kai buvo įjungtas kalbos procesorius, mergaitės tėvai pastebėjo, kad vaikas pasikeitė – pradėjo tarti balses, reaguoti šaukiama vardu.

Nuo 2014 metų visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams atliekama klausos patikra otoakustinės emisijos metodu, siekiant kaip galima anksčiau nustatyti įgimtą klausos sutrikimą. Todėl tikimybė, kad vaikas pateks pas specialistus laiku, padidėja. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresni būna jo rezultatai.

„Dažniausiai kurtiems vaikams kochlearinės implantacijos atliekamos 1–2 metų amžiuje, kol galvos smegenų plastiškumas yra didžiausias“, – tvirtina operacijas atlikęs gydytojas G.Gylys. Tuo tarpu mažajai Viltei gydytojas pirmąją operaciją atliko, kai jai buvo vos 7 mėnesiai.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2015 metais abipusė kochlearinė implantacija (t. y. implantuoti 2 kochleariniai implantai vienu metu) arba implantacija antrai ausiai atlikta iš viso 9 vaikams. Iš viso per metus implantuojami apie 50 pacientų (vaikų ir suaugusiųjų). Vieno kochlearinio implanto kaina – apie 25,5 tūkst. eurų, tad VLK kasmet šioms priemonėms ir intervencijoms skiria apie 2 milijonus eurų.​

Kochlearinės implantacijos Lietuvoje atliekamos dviejuose centruose – Kauno klinikose ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Pirmąją kochlearinės implantacijos operaciją Baltijos šalyse 1998 metais atliko Kauno klinikų medikai. Per aštuoniolika metų Kauno klinikose iš viso atlikta daugiau nei 250 operacijų vaikams ir suaugusiems. Kaune taip pat atliekamos klausos atkūrimo operacijos BAHA įsriegiamaisiais kauliniais implantais.

Kauno klinikų informacija ir nuotrauka

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...