Juras Požela: reikia peržiūrėti prekybos alkoholiu licencijavimo tvarką

LR Vyriausybės pasitarime patvirtintas 2016 m. veiksmų alkoholio vartojimo problemoms spręsti planas.  Naujajame dokumente ypač didelis dėmesys skiriamas pirminės prevencijos priemonėms tarp vaikų ir jaunimo, griežtinama atsakomybė už alkoholinių gėrimų vartojimą viešose vietose. Plane taip pat numatoma parengti specialias reabilitacijos programas asmenims, nustačius, kad jie neblaivūs vairavo transporto priemones, intensyviau vykdyti alkoholio pardavimo kontrolę. Tarp kitų priemonių numatyta iki 2016 m. lapkričio 1 d. įgyvendinti reikalavimą visus alkoholinius gėrimus ženklinti įspėjimais dėl alkoholio žalos nėščiosioms.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos, taip pat reikia kalbėti ir apie griežtesnį prekybos alkoholiu licencijų išdavimo reglamentavimą.

„Šiuo metu mes turime per 19 tūkst. aktyvių licencijų, tai yra vietų, kuriose gali būti prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Aš manau, kad reikėtų dažniau peržiūrinėti, nes dabar išduodama licencija galioja be jokio termino. Jas tikrai reikėtų peržiūrėti dažniau, atsižvelgiant, jeigu yra skundų iš gyventojų ar fiksuoja policijos aktyvius atvykimus“, – pirmadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė ministras.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, būtina keisti nuostatas teisės aktuose, kad būtų išlaikytas besigydžiusių nuo alkoholizmo žmonių anonimiškumas.  

„Turime užtikrinti anonimiškumą žmonėms, kurie gydosi, nes šiuo metu pagal galiojančius teisės aktus, jeigu tu kreipiesi į valstybines gydymo įstaigas, lieka įrašai, kad esi gydytas nuo alkoholizmo, kitaip tariant, nuo psichikos ligos. Tokiu atveju dažnai žmogui po to uždaromos durys dirbti tam tikrus darbus. Šį klausimą mes tikrai peržiūrėsime taip pat“, – teigė ministras.

Skaudžios alkoholio vartojimo pasekmės palietė visus valstybės valdymo sektorius, todėl šiai problemai spręsti buvo sutelktos įvairios šalies institucijos. Lietuvos Respublikos narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstituciniame veiklos plane yra numatytos bendros tęstinės priemonės, tačiau padėtis reikalavo skubių papildomų veiksmų alkoholio vartojimui šalyje stabdyti.

Naujai patvirtintą planą įgyvendins Vidaus reikalų, Ūkio, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo, Krašto apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, ministerijoms pavaldžios įstaigos, naudojant tiek valstybės biudžeto, tiek ES struktūrinės paramos bei Norvegijos finansinės paramos lėšas.  Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis bus finansuojami projektai, skirti alkoholio prevencijai bei socialinei reklamai.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal legalaus ir nelegalaus alkoholio suvartojimą yra trečioje vietoje pasaulyje po Baltarusijos ir Moldovos.

 Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyrius

samrsv@sam.lt

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...