Kaune – stabligės atvejis!

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad š.m. rugsėjo 23 d. iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos gavo pranešimą apie diagnozuotą stabligės atvejį 37 m. amžiaus Kauno m. gyventojui. Gyventojas stablige užsikrėtė užmynęs ant surūdijusios vinies. Imunitetą sustiprinančiąją stabligės vakcina, kuri vyresniems nei 26 m. amžiaus yra nemokama, nebuvo pasiskiepijęs.

Pastaruosius penkerius metus Lietuvoje kasmet registruojama po du susirgimus stablige, iš jų beveik kasmet po vieną – Kauno apskrityje. Kauno mieste paskutinis susirgimas stablige buvo nustatytas 2012 m., kai susirgo 61 m. vyras, susižeidęs pėdą šaka.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė primena, kad stabligė – ūmi infekcinė liga, kurią sukelia stabligės sukėlėjo Clostridium tetani, augančio žaizdoje, išskiriamas toksinas, pažeidžiantis nervų sistemą ir sukelianti raumenų traukulius. Stablige užsikrečiama per pažeistą odą, žaizdas, ypač užterštas žemėmis. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia.

Pirmieji ligos požymiai atsiranda dažniausiai 7–14 dieną po sužeidimo. Tai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje. Vėliau raumenų spazmais išplinta po visą kūną, apima liemens ir galūnių raumenis, išryškėja kramtomųjų raumenų, veido, nugaros, pilvo raumenų spazmai. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o ligai progresuojant jie gali būti tokie stiprūs, kad priepuolio metu gali lūžti ilgieji kaulai, dantys. Mirtis ištinka dėl asfiksijos (uždusimas), atsiradus kvėpuojamųjų raumenų spazmams.

Stablige įprastai sergama pavasarį – vasarą ir rudens pradžioje, kai dažniausiai dirbant žemės ūkio darbus ir susižeidus į gilias durtines žaizdas patenka stabligės sukėlėjo sporomis užteršto dirvožemio. Lietuvoje dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, kurie daugelį metų nebuvo skiepyti sustiprinamąja stabligės vakcinos doze.

Persirgus stablige ir pasveikus, natūralus imunitetas nesusidaro, todėl svarbu atminti, kad efektyviausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos yra skiepai. Kūdikiai ir vaikai skiepijami nuo stabligės pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Visi asmenys, patyrę traumą ir visi vyresni nei 26 metų asmenys kas 10 metų nuo difterijos ir stabligės skiepijami nemokamai. Norintiems pasiskiepyti ir apsisaugoti nuo minėtos ligos rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

 

Rima Gabrielaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 37) 331 677, el. p.: rima.gabrielaite@kaunovsc.sam.lt

 

Kristina Motiejūnaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene), tel. (8 37) 331692, mob. +370 676 53401, el. p.: kristina.motiejunaite@kaunovsc.sam.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...