Keliautojams svarbu žinoti apie pavojingą ligą – legioneliozę

Legioneliozė – ūminė infekcinė liga, kuri ypač paplitusi išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kur daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Su kelionėmis susijusių legioneliozės atvejų daugiausia užregistruojama Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Turkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje. Sergamumo legionelioze pikas stebimas liepos – rugsėjo mėnesiais. Lietuvoje registruojami pavieniai šios ligos atvejai: 2014 m. – 1, 2014 m. – 8.

 

Legioneliozei būdingos dvi ligos formos: legionierių liga (legionelinė pneumonija) ir Pontiako karštligė. Vidutinis legionierių ligos inkubacinis periodas yra 2-10 d. Liga prasideda karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmais. Sausas kosulys ir pleurinio pobūdžio skausmas krūtinėje progresuoja iki sunkios pneumonijos. Pontiako karštligės atveju inkubacinis periodas trunka 1-2 d. Ligai būdingas karščiavimas, galvos ir raumenų skausmai, sausas kosulys. Pagal užsikrėtimo vietą legionierių ligos atvejai yra skirstomi į susijusius su kelionėmis, hospitalinius ir įgytus visuomenėje.

Legionella bakterijų randama natūralioje ir žmogaus sukurtoje aplinkoje: upių, ežerų, vandentiekio vandenyje ir kt. Daugėjant kondicionavimo įrangos, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja ir galimybė šioms bakterijoms plisti.

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, t. y. įkvepiant aerozolio su Legionella bakterijomis. Aerozolio lašeliai patenka į kvėpavimo takus ir išplinta į plaučių audinį. Legionelėmis neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Neužsikrečiama ir nuo sergančio asmens.

Keliautojai legionierių liga dažniausiai užsikrečia apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose, ypač, kai šios įstaigos veikia tik sezono metu. Dažnai ne sezono metu vanduo necirkuliuoja visoje vandens sistemoje ar cirkuliuoja tik tam tikroje pastato dalyje, vanduo užsistovi, kur susidaro palankios sąlygos legionelėms daugintis.

Tinkamos temperatūros palaikymas yra vienas iš pagrindinių legioneliozės prevencijos būdų. Legionella bakterijoms daugintis palankiausia 20-45 ºC temperatūra, jos nesidaugina žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC temperatūroje. Apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose kontroliniai tyrimai Legionella bakterijų skaičiaus nustatymo geriamajame vandenyje atliekami vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-82 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ reikalavimais.

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: dovile.brajinskiene@paneveziovsc.sam.lt

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...