Klaipėdoje prasidėjo kurpinių svėrimo akcija

Jau tapo įprasta tik prasidedant mokslo metams patikrinti, ar vaikai į mokyklą keliauja su tinkamo svorio kuprine. Klaipėdoje nuo rugsėjo 14-28 d. visuomenės sveikatos specialistai svers uostamiesčio mokinių, einančių į 1-6 klases kuprines  primindami, jog labai sunkių kuprinių palydovai yra nugaros skausmai ir netaisyklinga laikysena.

Kiekvieni mokslo metai – pareikalauja daug laiko praleisti sėdint  tiek mokykloje, tiek namuose ruošiant namų darbus. Visa tai  yra tikras išbandymų metas vaikų stuburui, nepaisant to, kad kasdien tenka ant pečių nešiotis sunkias kuprines.  Netaisyklingas jos nešimas bei svorio nekontroliavimas turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. 

Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų būti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės. Įvertinti kuprinės bei vaiko svorį procentais galima pagal formulę: Kuprinės masę reiktų padauginti iš 100 proc. ir padalinti iš vaiko svorio (Kuprinės (kg) * 100 proc. / Vaiko svoris (kg)).

Daugelis kuprines jau įsigijo vasarą, tačiau specialistai pataria nedelsti ir dar kartą aptikrinti, ar šis neatskiriamas mokinio atributas tikrai yra tinkamas kasdieniniam nešiojimai ir laikui bėgant nepadarys žalos sveikatai.

Patariama rinktis kuprinę su diržais ir rankenėle. Diržų ilgis turi būti reguliuojamas; geriau, kad jie būtų du – platūs ir paminkštinti. Jie turi būti ne siauresni kaip 3,5 cm, nes tai padeda išvengti nugaros raumenų spaudimo. Gerai, jei kuprinė turi diržą, juosiamą apie klubus; taip svoris nuo apatinės nugaros dalies tolygiai paskirstomas ant klubų.

 Kuprinės dalis, besiliečianti su nugara, turi būti kieta. Tuščios kuprinės svoris turėtų būti: pradinukų – ne daugiau kaip 700 g, vyresnių – ne daugiau kaip 1 kg. Saugumo sumetimais labai svarbu kuprinės išorinėje pusėje pritvirtinti atšvaitus.

Taip pat labai svarbu stebėti, kaip  vaikas dėvi kuprinę. Nors daugelis patarimų atrodo paprasti ir aiškūs, tačiau jie padeda išlaikyti taisyklingą vaikų laikyseną ir užtikrinti gerą savijautą.

Užsidedant kuprinę patariama pritūpti ir vienu mostu uždėti ją ant vieno peties, o tik po to ant kito. Užsidėjus kuprinę reiktų apžiūrėti, kad diržai būtų uždėti ant abiejų pečių, nei per daug suveržti, nei per daug laisvi. Jie turi būti sureguliuoti taip, kad nešamos kuprinės apačia nebūtų žemiau juosmens.

Sunkiausius daiktus reiktų dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros. Tvarkingai sudėti daiktai užtikrins jų stabilumą – jie neslidinės po kuprinės vidų. Tėvai patys turėtų kasdienm peržiūrėti kuprinės turinį ir padėti vaikui sudėti tik tai dienai reikalingus daiktus. Pilnos kuprinės svoris neturėtų viršyti 15 proc. moksleivio kūno masės.

Svarbu  vaikui nuo pat mažens ugdyti tinkamus darbo ir poilsio įpročius. Vaiko organizmas dar tik vystosi ir formuojasi, kaulų ir raumenų sistema nėra pritaikyta ilgai trunkančiam darbui sėdint. Reguliarios pertraukėlės ruošiant namų darbus, fiziniai pratimai pagerina kraujo ir medžiagų apykaitą, apsaugo nuo ilgalaikio vienos kūno vietos apkrovimo. Labai svarbu, kad tėvai stebėtų vaiko laikyseną.

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...