Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai žiniomis apie insultą dalijosi miesto gatvėse

Skaičiuojama , kad per gyvenimą vienas iš šešių žmonių patiria insultą. Ši negailestinga statistika sutelkė Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikus insultų prevencijos akcijai „Nebūk šeštas“.  Įstaigos bendruomenė ir prie jų prisijungę aktyvūs klaipėdiečiai, draugiška kolona žengė pagrindinėmis uostamiesčio gatvėmis nuotaikingai primindami apie insulto grėsmę, kurios galima išvengti.

 Žygeiviai, susibūrę prie prekybos centro „Studlendas“, pėsčiomis pasiekė pagrindinę uostamiesčio aikštę, kurioje sukūrė improvizuotą konsultacijų kabinetą.

Akcijos „Nebūk šeštas“ metu norintieji galėjo pasikalbėti ir užduoti rūpimus klausimus Klaipėdos jūrininkų ligoninės neurologams, kardiologams, kitų specialybių gydytojams, slaugytojams.

Pasaulinę insulto dieną Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai mini jau antrus metus. Pernai medicinos įstaigos gydytojai Klaipėdos universitete suorganizavo kelias paskaitas, skirtas insultų prevencijai, o šį kartą pasirinkta kita – judresnė forma.

„Kardiologai organizuoja dviračių, o mes nusprendėme surengti pėsčiųjų žygį. Mūsų tikslas – paminėti Pasaulinę insultų dieną, priminti visuomenei negailestingą, suklusti verčiančią statistiką, rizikos faktorius, pirmuosius insulto požymius ir kaip juos atpažinti“, – akcijos tikslus įvardijo Klaipėdos jūrininkų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėjas Robertas Urbutis.

Lietuvoje kasdien insultas ištinka 27 žmones, o nuo jo miršta 10 žmonių. Skelbiama, kad nuo insulto daugelyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje, mirtingumas yra trečioje vietoje po širdies kraujagyslių ir onkologinių ligų. Statistika byloja, kad iki trečdalio žmonių, patyrusių insultą, neišgyvena, trečdalis lieka neįgalūs, pusės jų neįgalumas yra sunkaus laipsnio, kai reikia nuolatinės globos.

Medikai sako, kad iki 80 proc. insulto atvejų galima išvengti, jei žmonės žinotų ir mažintų jo rizikos veiksnius.

„Dažniausi iš jų – nutukimas, nejudrumas, rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas, cukrinis diabetas, širdies susirgimai, ypač širdies ritmo sutrikimai, širdies reumatas, migrenos su aura“, – įspėjo Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas, Sveikatos apsaugos ministerijos paskirtas vyriausiasis neurologas Klaipėdos kraštui Saulius Taroza.

Medikai siekia, kad visiems būtų žinomi ir pagrindiniai insulto simptomai: staiga atsiradęs kalbos ar suvokimo sutrikimas, vienos kūno pusės nutirpimas, jutimų išnykimas, vienos kūno dalies nusilpimas, paralyžius, pirmasis gyvenime galvos skausmas ar iki šiol nepatirto pobūdžio skausmas, pusiausvyros sutrikimas, regos sutrikimas. Vos tik atsiradus bent vienam šių simptomų kuo skubiau reikia kviestis medikus, kurie ūmaus insulto atveju pacientą nugabens į specializuotą Insultų centrą.

„Nuo 2014 m. sausio 20 d. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pradėjo veikti Insultų centras, kuriame pagalba ištikus ūminiam galvos smegenų insultui, teikiama visos Vakarų Lietuvos gyventojams. Būdami atsakingi už šią sritį, visais įmanomais būdais siekiame, kad gyventojai apie šią mirtį sėjančią ligą žinotų kuo daugiau ir sugebėtų jos išvengti ar bent laiku atpažinti“, – teigė Klaipėdos jūrininkų ligoninės įstaigos direktorius dr. Jonas Sąlyga.

Insultų centre pernai dėl šios ligos gydyti 354 žmonės, šiemet per 9 mėnesius – 251 žmogus. Kvalifikuoti ligoninės medikai jiems suteikė moderniausią ir savalaikę pagalbą. Pernai atliktos 124 trombolizės ir 14 trombektomijų, šiemet per 9 mėnesius jau atlikta 117 trombolizių ir 17 trombektomijų.

trombektomijų.

 

Jolanta Juškevičienė

Viešųjų ryšių specialistė

VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninė

tel. 8 46 491191

mob. tel. 8 698 50451

el.p. jolanta.juskeviciene@jurlig.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...