Kodėl minime Europos supratimo apie antibiotikus dieną?

Lapkričio 18 – oji Europos minėtinų datų kalendoriuje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šiai dienai paminėti Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuras inicijavo kryžiažodžio konkursą miesto gimnazijose ir profesinio rengimo centre. Tokiu būdu siekiama informuoti moksleivius apie antibiotikų atsparumo problemą. Šiaulių miesto gyventojai taip pat galės pasitikrinti žinias šia aktualia visuomenės sveikatos tema sprendžiant kryžiažodį, kuris patalpintas dienraštyje „Šiaulių naujienos“ bei laimėti sveikatą stiprinančių prizų. Miesto viešojo transporto LCD ekranuose visą savaitę transliuojamas klipas skleidžiantis žinią visuomenei, kad antibiotikai neveiksmingi gydant virusines infekcijas. Viešojo transporto laukimo paviljonuose patalpinti plakatai „Antibiotikai veiksmingi, bet virusams naikinti nereikalingi!. Šiomis priemonėmis visuomenės sveikatos specialistai siekia paskleisti žinią visuomenei apie nereikalingo antibiotikų vartojimo sustabdymo svarbą ir būtinybę bei priminti, kad tik teisingai vartojami antibiotikai yra veiksmingi.

Kodėl antibiotikai praranda savo efektyvumą?

 Antibiotikai skiriami virusinėms infekcijoms gydyti.

      Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) arba kitaip dar vadinamos peršalimo ligos sudaro apie 50 proc. visų populiacijoje pasitaikančių ligų ir apie 75 proc. visų vaikų ligų. Apie 90 proc. visų peršalimo ligų sukelia kvėpavimo takus pažeidžiantys virusai, kurių antibiotikai neveikia.


     Antibiotikai vartojami be gydytojo paskyrimo (savigyda).

      Viena iš neteisingo antibiotikų vartojimo formų – savigyda. Didelė problema – likučių nuo praeito gydymosi vartojimas. Daugelis mano, kad išsaugojus šių vaistų likučius juos galima išgerti susirgus kitą kartą, tačiau antibiotikai yra tokia vaistų grupė, kuri turi būti skiriama konkrečiai infekcijai gydyti. Vartodamas netinkamą antibiotiką ligonis gali pabloginti savo sveikatos būklę. Be to, vystosi bakterijų atsparumas, ir ligoniui prireikia vis stipresnių antibiotikų.

       Nutraukiamas antibiotikų kursas ar nesilaikoma paskirtų dozių.

         Daugelis žmonių nesilaiko paskirto antibiotikų vartojimo rėžimo bei gydytojų rekomendacijų ir dažnai vos tik pasijutę geriau, yra linkę nutraukti antibiotikų vartojimą. Šie vaistai skiriami tam tikrais gydymo kursais, atsižvelgiant į ligos sunkumą. Todėl savo nuožiūra, nutraukę antibiotikų vartojimo kursą, pasunkiname ligos gydymą, nes sudarome prielaidą infekcijai vėl atsinaujinti. Jei antibiotikus vartojame per trumpai, mikroorganizmai ne žūsta, bet prisitaiko, pakeičia savo ląstelės struktūrą taip, kad vėliau tos pačios rūšies antibiotikas jų neveikia, jie net ima naudoti antibiotiką kaip maisto medžiagą. Pacientai pasirinkę neteisingą gydymo trukmę, t.y. sutrumpinę antibiotikų gydymo kursą ir nepaisantys  gydytojo rekomendacijų, mažina antibiotikų veiksmingumą.

       Menkos visuomenės žinios apie antibiotikų vartojimo problemas.

         Suprantama, kad jokia žmonių grupė negali išgyventi be antibiotikų, tačiau gausus ir neteisingas antibiotikų vartojimas turi būti mažinamas, siekiant pristabdyti atsparumo vystymąsi. Efektyviausias būdas tai padaryti – antibiotikus vartoti tinkamai ir pagrįstai. Kalbant apie teisingą vartojimą, galioja bendri teisingo šių vaistų vartojimo principai, tačiau didelė problema yra ta, kad daugelis  apie atsparumo didėjimą antibiotikams nežino nieko arba žino labai mažai.

       Antibiotikai naudojami ne tik žmonių gydymui

         Bakterijų atsparumas antibiotikams tiesiogiai priklauso ne tik nuo jų vartojimo medicinoje, bet ir nuo antibiotikų vartojimo žemės ūkyje, gyvūnų gydymui, profilaktikai ir augimui skatinti. Blogiausia, kad bakterijos neskiria žmonių ir gyvulių ekosistemos. Nustatyta, kad bakterijos, turinčios atsparumo antibiotikams genų, yra perduodamos iš gyvulio gyvuliui ir iš gyvulio žmogui. Kai antibiotikai su maistu patenka į žmogaus organizmą, jame pradeda vystytis atsparios bakterijos.

              TIK TINKAMAI VARTOJAMI ANTIBIOTIKAI YRA VEIKSMINGI, TODĖL PRISIMINKITE:

1. Antibiotikai neveikia virusų , todėl jie nepadeda sergant virusine infekcija (pvz.: gripu).

2. Profilaktiškai vartodami antibiotikus, neapsisaugote nuo bakterinių komplikacijų.

3. Nutraukę antibiotikų kursą, sudarote sąlygas infekcijai atsinaujinti.

4. Nesilaikydami paskirtos antibiotikų dozės, sumažinate vaisto veiksmingumą.

5. Vartodami antibiotikus savo nuožiūra, rizikuojate pabloginti savo sveikatos būklę.

             

                                                                                     Parengė: Šiaulių m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo skyrius

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...