Lapkričio 14-oji Pasaulinė diabeto ir Jungtinių Tautų diena

Nuo 1991 m. kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena (PDD), kurios tikslas – atkreipti visuomenės ir vyriausybių dėmesį į šią ligą, jos komplikacijas, prevenciją ir ligos kontrolę, įskaitant mokymą ir informaciją įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis. 2014–2016 m. tema – „Sveika gyvensena ir diabetas“, šūkis – „Veikime šiandien, kad pakeistume rytojų“.

Preliminari konferencijos programa

 

Pasaulinė diabeto diena yra oficialiai pripažinta Jungtinių Tautų (toliau – JT) diena, kuri minima nuo 2007 metų. Tai paskelbė JT Generalinė Asamblėja, 2006 m. gruodžio 20 dieną pasirašydama rezoliuciją 61/225. Šia svarbia rezoliucija pripažinta, kad diabetas yra „lėtinė, sunki ir brangiai kainuojanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, kurios daro žalą šeimoms, valstybėms ir visam pasauliui.“

 

Kas yra diabetas? Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje kiekį (hiperglikemija), dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai.

 

Diabeto paplitimas. Cukrinis diabetas – sunki lėtinė, gyvybei pavojinga liga. Pasaulyje diabetas plinta kaip epidemija. Tarptautinės diabeto federacijos atlaso VI leidinio naujausiais duomenimis, 2014 m. pasaulyje diabetu sirgo 387 mln. (8,33 %) 20–79 m. amžiaus gyventojų. Diabetu serga 1 iš 12 žmonių, be to, 1 iš 2 žmonių nežino, kad jau serga. 179 mln. (46,3 %) pasaulio gyventojų liga dar nediagnozuota. 2014 m. dėl diabeto ligos mirė 4,9 mln. žmonių, kas 7 sekundes – 1 žmogus. 1 JAV doleris iš 9 yra išleidžiamas diabetui. Vien 2014 m. išlaidos diabetui siekė 612 bilijonų JAV dolerių. Prognozuojama, kad 2035 m. pasaulyje sirgs beveik 600 mln. žmonių. Europoje diabetu serga 52 mln., Lietuvoje – 20–79 m. amžiaus grupėje diabetas 2014 m. buvo diagnozuotas 109,48 tūkst. (4,84 %) gyventojų, be to, pažymima, kad 37,23 tūkst. sergančiųjų diabetu liga dar nediagnozuota, vadinasi, ir negydoma, todėl vystosi komplikacijos. Dėl diabeto ligos vien 2014 m. Lietuvoje mirė per 1,7 tūkst. šios amžiaus grupės ligonių. Vienam sergančiajam Lietuvoje vidutiniškai išleidžiama apie 1,1 tūkst. JAV dolerių., Europoje – apie 2,78 tūkst. JAV dolerių, pasaulyje – apie 1,58 tūkst. JAV dolerių.

 

Rizikos veiksniai gali būti šie: nutukimas arba antsvoris, judėjimo stoka, anksčiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas, nesubalansuota mityba, vyresnis negu 40 m. amžius, per didelis kraujospūdis, per didelis kraujo cholesterolis, artimi giminės sirgo ar serga diabetu, moterims – nėštumo diabetas, tautybė – dažniau diabetu serga azijiečiai, ispanai, vietiniai JAV, Kanados ir Australijos gyventojai, afroamerikiečiai.

 

Diabeto požymiai: dažnas šlapinimasis, besaikis troškulys, didėjantis alkis, svorio mažėjimas, nuovargis, negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį, suprastėjusi rega, vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu), plaštakų ir pėdų dilgčiojimas ar nejautrumas, neryškus matymas, dažnos infekcijos, blogai gyjančios žaizdos. Sergantiesiems II tipo diabetu šie požymiai gali būti neryškūs arba jų žmogus gali iš viso nejausti.

 

Lietuvos diabeto asociacija 2015 m. lapkričio 14 d. 11.00–17.00 val. visus kviečia į respublikinę konferenciją „Sveika gyvensena ir diabetas“, kuri vyks Vilniuje, Gedimino pr. 28, IV a. salėje (KB Lietuvos kooperatyvų sąjungos pastate). Registracija nuo 10.00 val. Tikimasi apie 300 dalyvių – sergančiųjų cukriniu diabetu ir jų šeimos narių, gydytojų, valdžios institucijų atstovų, žurnalistų. Skaityti pranešimų pakvietėme Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Vilniaus universiteto ir kitų įstaigų specialistus, taip pat kviečiame LR Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos ir kitų institucijų darbuotojus. Veiks medicininių priemonių ekspozicijos. Bus atliekami nemokamai kraujo gliukozės ir glikuoto hemoglobino (HbA1c) tyrimai. Mokamai bus atliekami įvairiausi kiti kraujo tyrimai. Bus galimybė įsigyti įvairios literatūros.

 

Maloniai kviečiame konferencijoje dalyvauti ne tik sergančiuosius, bet ir visus žmones, kuriems rūpi sveikata, bei pasitikrinti, ar nesergate diabetu.

 

Registruotis į renginį bei daugiau informacijos apie jį teirautis Lietuvos diabeto asociacijoje tel. 8 5 2620783, mob. 8 652 11555, el. paštu info@dia.lt.

 

Vida Augustinienė

Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...