Modernizuotos ligoninių informacinės sistemos – jau realybė

Įgyvendintas prieš trejus metus pradėtas  projektas „E. sveikatos paslaugų gyventojams ir pacientams kūrimas VšĮ Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje ir VšĮ Respublikinėje Kauno ligoninėje“ .

Jau modernizuotos visų ligoninių informacinės sistemos, kurias pradedant eksploatuoti neišvengiama ir trukdžių. Projekto įgyvendintojai apgailestauja, kai nepatogumų iškyla ir ligoninės pacientams, tačiau neabejoja, jog tai – laikina. Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius  patikina, jog problemos, iškylančios besiregistruojantiems Konsultacijų poliklinikos registratūroje pas gydytojus specialistus, šalinamos kasdien, tad ir eilės, kuriose tenka užtrukti kiek ilgiau nei įprasta, mažėja. Gydymo įstaigos vadovai atsiprašo pacientų už galimus nesklandumus ir ragina kreiptis į administraciją kiekvienu atveju, kai tenka spręsti problemas.

Ligoninė – be popieriaus ir pieštukų

Elektroninės sveikatos projektas įgyvendinamas drauge su partneriais – VšĮ Respublikine Kauno ligonine, VšĮ Respublikine Panevėžio ligonine bei VšĮ Respublikine Klaipėdos ligonine. Projekto finansavimo ir administravimo sutartis buvo pasirašyta 2011metais. Projektas pradėtas įgyvendinti 2012 m., o baigtas 2015 metų viduryje.

Projekto metu modernizuotos ligoninių informacinės sistemos, įsigyta 800 kompiuterių ir kitos įrangos, apmokyti ligoninių darbuotojai. Projektui įgyvendinti skirta iki 9,9 mln. litų.

Respublikinei Šiaulių ligoninei teko 237 kompiuteriai, kurie jau naudojami medikų darbo vietose.    

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai taip pat jau baigė apmokymus bei įgijo žinių, kurių prireiks ne tik registruojant pacientus, bet ir rašant ligos istorijas.

Kiekvienas sergančiojo apsilankymas gydymo įstaigoje fiksuojamas ligos istorijoje. Tyrimai, diagnozės, gydymas, gydytojų konsiliumų rezultatai – viskas iki šiol būdavo surašoma popieriuje. Žmogus pasveiksta ir išvyksta iš ligoninės – jo ligos istorija keliauja į archyvą.

Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės strateginio valdymo direktorės A. Šalkauskienės, prieš keletą metų Lietuvoje pradėtos kurti elektroninės informacinės sistemos pacientų ligos istorijas  kaups bei saugos moderniose informacinėse sistemose. Dabar šios sistemos jau diegiamos ir pradeda funkcionuoti.

Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius sako, jog tai, kad nebereikės pacientui savo ligos istorijos nešiotis iš kabineto į kabinetą, vežiotis iš ligoninės į ligoninę, sumažins rūpesčių naštą ne tik pacientui, bet ir gydytojui. Anot gydymo įstaigos vadovo, artėja laikas, kai ligoninėje bus dirbama be popieriaus ir pieštukų.

Šio projekto dėka Respublikinė Šiaulių ligoninė atsisakys popierinių ligos istorijų, kaip ir numatyta teisės aktuose. Pasak ligoninės Informacinių technologijų diegimo skyriaus vedėjo Artūro Novikovo, ant kurio vadovaujamo skyriaus specialistų pečių ir gulė naujovės įdiegimas, vyksta ne tik pacientų medicininės sveikatos istorijos duomenų kaupimas ir saugojimas, bet ir jų pateikimas elektroniniu būdu pacientams ir kitų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų specialistams, kurie turės sąsają su Sveikatos apsaugos ministerijos kuriama ir diegiama elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacine sistema (eSPBI).

Jau baigti parengiamieji darbai, mokymus baigė ir modernizuotų informacinių sistemų vartotojai.   Jau nupirkti ir instaliuoti kompiuteriai, programinė ir tinklo įranga. Sukurti nauji arba modernizuoti esami moduliai ir įdiegtos informacinės sistemos funkcijos, parengta sistema duomenų mainams su Lietuvos institucijomis, kurioms ligoninė privalo teikti duomenis arba gauti duomenis apie pacientus.

Duomenų saugumas nenukentės

Įdiegtos projekte dalyvaujančių ligoninių informacines sistemas, respublikinių ligonių specialistai turi galimybę bendrauti tarpusavyje, keistis informacija. Atvykus pacientui iš kito miesto, tereikia įsijungti kompiuterį bei patekti e.SPBI portalą, ir reikiama informacija: tyrimai, anksčiau taikyto gydymo epikrizės – kaip ant delno.

Reikiamą informaciją apie savo sveikatą nuo šiol gali sužinoti ir pats pacientas – per e.SPBI portalą arba iš sveikatos priežiūros specialisto. Ypač svarbu tai, kad pacientas ir medikas gali palyginti tyrimų rezultatus, akivaizdžiai matyti gydymo efektyvumą.

Elektroninėje sveikatos paslaugų sistemoje, anot E. Petrausko, bus ne tik patogiau, bet ir saugiau kaupti medicinos istoriją. Gydymo įstaigoms sudaryta galimybė keistis, dalintis informacija. Specialistams tai suteikia daugiau galimybių teikti kokybiškesnes sveikatos priežiūros paslaugas, užtikrinti jų tęstinumą, nes sukurtos visos galimybės gauti ir perduoti pačią aktualiausią informaciją, naujausių tyrimų ir gydymo rezultatus.

Įgyvendinus projektą, pacientų ligų istorijų duomenys ir toliau kaupiami ir saugomi informacinėje sistemoje. Paslaugų spektras plėsis, plačiau išnaudojant informacinių sistemų galimybes, – bus registruojamas ambulatoriniam gydymui ar stacionare gydomų pacientų srautas, registruojama ir skubi pagalba, diegiami kiti funkcionalumai. Informacinė sistema bus naudojama ir rengiant dokumentus, formas, pažymas. Be to į elektroninę erdvę perkeliamos ligoninių teikiamos paslaugos, administravimo procesai. Prireikus, jais galės pasinaudoti ir pacientai, ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų specialistai. „Tarpusavyje bendradarbiaujant specialistams, teikiantiems sveikatos priežiūros paslaugas, saugiai keičiantis informacija elektroninėmis priemonėmis, bus užtikrintos geresnės kokybės sveikatos priežiūros paslaugos.“, – akcentuoja Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis strateginio valdymo direktorė A. Šalkauskienė tai, kas ypač svarbu gydymo įstaigai.

Sistemų diegimas – ne be trukdžių

Iki šiol ligoninėje veikė senoji  ligoninės informacinė sistema, kuri buvo įdiegta 2007 metais. Pasak Informacinių technologijų diegimo skyriaus vedėjo Artūro Novikovo, tuomet sistema buvo diegiama ir tobulinama palaipsniui, todėl trukdžių beveik niekas nejausdavo.

Šis etapas – daug sudėtingesnis, nes Lietuvoje beveik tuo pačiu laikotarpiu pradeda veikti daug informacinių sistemų, kurios tarpusavyje susietos integracijomis ir vienu metu diegiama daug funkcijų: jungiami į sistemą gydytojai, kurie pradeda naudotis informacine sistema, patys pildo ligos istorijas, naudosis informacija apie pacientų diagnostikos procedūras ir rezultatus, taikytą gydymą.

Pacientai, atvykę į Konsultacijų polikliniką registruotis pas specialistus, taip pat jau registruojami atnaujintoje sistemoje. Deja, tenka laukti eilėse, nes kiekvieno paciento registravimas gali užtrukti truputį ilgiau, nei anksčiau, nes naujoje informacinėje sistemoje randamos klaidos, kurios nebuvo  pastebėtos testavimų metu. Be to naudotojai dirba naujoje aplinkoje ir dar nepratę prie naujos sistemos, tačiau per laiką bus ištaisytos visos pastebėtos klaidos ir sistema veiks gerokai greičiau. Taip pat ir ligoninės pacientams gydymo paslaugos bus teikiamos greičiau bei kokybiškiau. Ir tai –  dėl sistemos teikiamų privalumų. Bus užtikrinta ir greita reikalingos informacijos apie pacientą paieška, sumažės tyrimų dubliavimo gydymo įstaigose atvejų.

O trukdžiai, pasak A. Novikovo,  kyla ne tik ligoninėje diegiamoje E.sveikatos sistemoje – jų kyla ir išorinėse sistemose, jungiančiose visas gydymo įstaigas bei institucijas.

Gydymo įstaigos administracija apgailestauja, kad naujovė, su kuria į ligoninę atkeliauja didelė pažanga, sukelia pacientams, besiregistruojantiems pas gydytojus konsultantus, nepatogumų. Todėl tikisi visų supratimo bei geranoriškumo, nes ši pažanga reikalinga visiems sveikatos apsaugos sistemos dalyviams – nuo paciento iki ministrės.

Nuotr.

Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius (iš dešinės), strateginio valdymo direktorė Aušrelė Šalkauskienė, Informacinių technologijų diegimo skyriaus vedėjas Artūras Novikovas, Projektų vadovas Edmundas Pertrauskas džiaugiasi įgyvendintu projektu ir prašo geranoriškumo visų, kuriems iškyla nesklandumų dėl diegiamų naujovų informacinėse sistemose.  (5279)

Zitos Katkienės nuotr.

Zita KATKIENĖ

Respublikinės Šiaulių ligoninės

viešųjų ryšių specialistė

 

 

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!