Nauja Tabako gaminių direktyva po vienų metų

Prieš kiek daugiau nei metus įsigaliojo nauja Tabako gaminių direktyva. Ši direktyva – svarbus žingsnis gerinant ES visuomenės sveikatą, visų pirma apsaugant jaunimą. Jos nuostatos per ateinančius kelis mėnesius bus pradėtos įgyvendinti visose ES šalyse, tuomet labai keisis ES rinkai teikiamų tabako produktų rūšys ir pakavimas. Tabako gaminių direktyva draudžiama į cigaretes ir suktinių tabaką pridėti stipraus skonio ir kvapo, pavyzdžiui, vaisių arba mentolio, priedų. Joje reikalaujama, kad ant cigarečių pakuočių būti dideli vaizdiniai ir tekstiniai įspėjimai, primenantys vartotojams apie rūkymo pavojų, ir uždraudžiama vartoti klaidinančius užrašus, kaip antai „ekologiškas“ arba „natūralus“.

Portalo „Sveikata-ES“ informacinis biuletenis 153
http://ec.europa.eu/health/newsletter/153/focus_newsletter_lt.htm

 

Be to, šioje direktyvoje nustatytos kovos su neteisėta prekyba tabako gaminiais priemonės. Naujomis elektroninių cigarečių, kuriose yra nikotino, nuostatomis bus užtikrinta, kad šie gaminiai būtų saugesni, kokybiškesni ir tinkamiau ženklinami.

Praėjusiais metais buvo gausu įvykių. Europos Komisija šiuo metu rengia išsamias technines taisykles, kurių reikia Tabako gaminių direktyvai įgyvendinti. Pavyzdžiui, reikia nuspręsti, kokiais būdais nustatoma, ar tabako gaminiai turi stiprų kvapą ir skonį, kaip turi atrodyti nauji įspėjimai apie pavojų sveikatai ir kokios turi būti e. cigarečių talpyklų taisyklės. Šios taisyklės turėtų būti parengtos iki perkėlimo į nacionalinę teisę termino 2016 m. gegužės mėn. Daug dirbama ir valstybėse narėse, kad direktyva būtų laiku perkelta į nacionalinę teisę.

Dėl šios direktyvos jau skųstasi teisme. Į teismą dėl jos kreipėsi tabako ir elektroninių cigarečių pramonės atstovai ir viena valstybė narė. Europos Parlamentas ir Taryba, padedamos Komisijos, drauge dirba siekdamos užtikrinti, kad Teismas pritartų taisyklėms, dėl kurių susitarė teisėkūros institucijos, ir kad nebūtų prarasti privalumai, kurių vidaus rinkai ir visuomenės sveikatai teikia naujoji direktyva.

Džiugina tai, kad kelios valstybės narės (Prancūzija, Airija ir Jungtinė Karalystė) išreiškė ketinimą imtis dar ryžtingesnių priemonių – reikalauti, kad būtų naudojamos visiškai standartinės pakuotės. Sekdamos Australijos pavyzdžiu šios šalys pasiryžo užtikrinti, kad tabako gaminių įmonės nenaudotų pakuočių tam, kad skatintų jaunimą vartoti jų produktus. Jos yra jaunimo ir visų kitų žmonių grupių apsaugos nuo žalingo rūkymo poveikio lyderės. Pastaraisiais metais Europos Sąjungoje rūkalių mažėjo. Dėl Tabako gaminių direktyvos ši tendencija sustiprės, taigi rūkymu susivilios dar mažiau jaunų žmonių.

Portalo „Sveikata-ES“ informacinis biuletenis 153
http://ec.europa.eu/health/newsletter/153/focus_newsletter_lt.htm

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...

Parašykite komentarą