Nepageidaujamos reakcijos po skiepo – retos

Lietuvoje vaikų ir suaugusiųjų skiepijimui naudojamos tik registruotos, saugios ir veiksmingos vakcinos. Nepaisant vakcinų gamintojų pastangų sukurti kuo saugesnius imunobiologinius preparatus, įskiepytos vakcinos kartais gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, tačiau jų atsiradimui įtakos turi mūsų organizmo unikalumas, veiksmai prieš skiepijimą bei po jo.
Nepageidaujama reakcija į skiepą tai – laikinas ar pastovus sveikatos būklės sutrikimas, sukeliantis fizinių požymių, simptomų ir (ar) laboratorinių rodiklių pokyčius, prasidedančius po imunoprofilaktikos, ir, manoma, jos nulemtas.

 Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis Lietuvoje kasmet yra įskiepijama apie 800 tūkst. įvairių vakcinų dozių, tiek pat kartų paskiepijama įvairaus amžiaus vaikų ir suaugusiųjų. 2014 m. šalyje registruota 80 nepageidaujamų reakcijų į skiepus, iš jų 8 – Kauno apskrityje. Dauguma nepageidaujamų reakcijų į skiepą pasireiškia vaikams. Dažniausiai jos stebimos po tuberkuliozės skiepo.

Pagal Lietuvoje galiojantį Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, tuberkuliozės (BCG) vakcina kūdikiams įskiepijama per pirmąsias 2 – 3 paras po gimimo, tad šios vakcinos galimai sąlygotos nepageidaujamos reakcijos daugiausia stebėtos vaikų iki 1 m. amžiaus tarpe. Vaikų pulmonologų teigimu, pagrindinė priežastis, kuri lemia nepageidaujamų reakcijų atsiradimą po BCG skiepo yra ne pati vakcina, o jos netinkama įskiepijimo technika, kuomet tuberkuliozės vakcina suleidžiama po oda ar į gilesnius audinius.
     Visais atvejais, kai yra pastebimi žymūs sveikatos sutrikimai po skiepo, apie tai būtina pranešti skiepijusiam gydytojui. Jis, įvertinęs sveikatos būklę, nustatys, ar tai tikrai nepageidaujama reakcija į skiepą ir šį įvykį tinkamai įregistruos. Tokie duomenys padeda tinkamai įvertinti imunoprofilaktinių preparatų saugumą, kuris yra nuolat stebimas.
Pacientai apie jiems ar jų artimiesiems pasireiškusią nepageidaujamą reakciją taip pat gali pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (toliau – VVKT). Tereikia atsiųsti specialią užpildytą formą elektroniniu paštu (NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba paskambinti nemokamu telefonu 8 800 735 68.

Jonė Vanagė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 37) 331678, el.p.: jone.vanage@kaunovsc.sam.lt

Kristina Motiejūnaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene), tel. (8 37) 33 16 92, el. paštas: kristina.motiejunaite@kaunovsc.sam.lt

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...