Norite aukščiausios kokybės – akredituokitės

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) žengia svarbų žingsnį įstaigų akreditavimo link. Nuo  2016 m. kovo 1 d. Akreditavimo tarnyba pradėjo savanorišką įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugas akreditavimą. Įstaigų akreditavimas yra savanoriškas procesas siekiant aukščiausios kokybės. Šiam procesui pilnai pasirengta: apmokyti specialistai, parengti akreditavimo standartai, metodika, patvirtinti reikiami teisės aktai.

Šiam procesui Akreditavimo tarnyba ilgai ruošėsi, nes iki šiol Lietuvoje buvo vykdomas asmens sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimas bei sertifikavimas, bet ne akreditavimas.

Akreditavimas – tai išorinis kokybės vertinimas, kurio metu pripažįstama, kad sveikatos priežiūros įstaiga atitinka iš anksto nustatytus ir paskelbtus sveikatos priežiūros paslaugų standartus. Tai yra viešas pripažinimas, kad įstaiga savo veikloje yra pasiekusi tam tikrą akreditavimo standartų lygį. Tuo metu licencijos įstaigoms išduodamos, jeigu jos atitinka saugą užtikrinančius minimalius veiklos reikalavimus. Kitaip tariant, nors abiem atvejais įstaigų teikiamos paslaugos yra saugios, tačiau akredituotos įstaigos užtikrina ne tik gerą medicininę pagalbą, bet ir rūpinasi ligų profilaktika, pacientų gerove, užtikrina, kad paslaugos būtų suteiktos savalaikiai, o pacientų ir medikų bendravimas būtų abipusiai naudingas.

Pasak Akreditavimo tarnybos direktorės Noros Ribokienės, akreditavimas įstaigoms yra svarbus siekiant pagerinti teikiamų paslaugų kokybę ir pacientų saugą. Akreditavimo standartų  reikalavimai apima plačius šeimos medicinos paslaugos kokybės aspektus: paslaugų prieinamumą, savalaikiškumą, priimtinumą, į pacientą orientuotą priežiūrą ir kt. Planuojami įdiegti ir papildomi motyvaciniai veiksniai.

Ši asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos kokybės išorinio vertinimo priemonė per pastarąjį dešimtmetį išplito visame pasaulyje. Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo sistemos veikia daugiau nei 70 šalių. 2013–2015 metais Akreditavimo tarnyba, įgyvendindama  projektą „Asmens sveikatos priežiūros kokybės gerinimas, įgyvendinant sveikatos technologijų vertinimo ir valdymo sistemas bei pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos akreditavimą“, parengė ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo programą, nacionalinius akreditavimo standartus bei akreditavimo metodiką. Tikimasi, kad tai bus pirminių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų paslaugų kokybės gerinimo stimulas ir varomoji jėga.

Kita vertus, akreditavimas suteikia įrankį pačiai įstaigai save įsivertinti, išanalizuoti savo veiklą, pamatyti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, nustatyti galimybes ir grėsmes savo aplinkoje, pagaliau surasti spragas, kurias reikėtų užpildyti, kad paslauga būtų kokybiškesnė, priimtinesnė pacientams. Įsivertinimo metu galima aiškiau paskirstyti darbuotojų pareigas ir atsakomybes, suderinti įstaigos tikslus su priemonėmis ir ištekliais. Akreditavimo standartai – tai gairės įstaigoms, siekiančioms gerinti savo paslaugas.

„Savanoriškas, nebaudžiamasis akreditavimo procesas – iššūkis kiekvienai sveikatos priežiūros įstaigai, tačiau tai ir neabejotina nauda, žvelgiant į ateitį. Pacientas, rinkdamasis akredituotą gydymo įstaigą, žinos, kad tai aukštesnio kokybės lygio įstaiga, teikianti ne tik saugias kvalifikuotų specialistų paslaugas, bet ir užtikrinantį malonesnį aptarnavimą, besirūpinanti didesniu pacientų pasitenkinimu teikiamomis paslaugomis, jų gera emocine būkle. Neabejoju, kad sveikatos priežiūros įstaigos, kartą savanoriškai pasiekusios aukštą kokybės kartelę, nenorės jos nuleisti“, – sako N. Ribokienė.

Akreditavimo tarnyba kviečia įstaigas, teikiančias šeimos medicinos paslaugas ir norinčias gerinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei pacientų saugą, kreiptis į tarnybą detalesnei konsultacijai, padėsiančiai ruoštis akreditavimo procesui. Tarnybos specialistai yra pasirengę geranoriškai padėti įstaigoms, siekiančioms akreditavimo.

Kontaktai konsultacijoms:

Įstaigų vertinimo skyriaus vyr. specialistė Bronislava Palmira Morkūnienė,

palmira.morkuniene@vaspvt.gov.lt

Tel. (8 5) 261 5177

Įstaigų vertinimo skyriaus vyr. specialistė Audronė Nižauskienė,

audrone.nizauskiene@vaspvt.gov.lt

Tel. (8 5) 261 5177

Įstaigų vertinimo skyriaus vedėja Jolanta Sruogienė,

jolanta.sruogiene@vaspvt.gov.lt

Tel. (8 5) 261 5177

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lrv.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...