Pakeistas įsakymas leis garantuoti gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą tvarkant medienos ir durpių pelenus

Pastaruoju metu visuomenės informavimo priemonėse buvo pasirodę pranešimų apie biokuro katilinėse deginamą radioaktyviomis medžiagomis užterštą medieną, kurią sudeginus pelenuose gali susikoncentruoti radioaktyvaus cezio (toliau – Cs-137). Tokie pelenai, priklausomai nuo taršos Cs-137 radionuklidu lygio, buvo tvarkomi laikantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. kovo 12 d. įsakyme Nr. V-250 „Dėl Medienos kuro pelenų, užterštų Cs-137 radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatytų reikalavimų.

 

Europos Sąjungoje biokurui naudojamos medienos tarša nėra reglamentuojama, išskyrus atvejus, kai ši tarša viršija teisės aktuose nustatytus nereguliuojamosios veiklos lygius. Radiacinės saugos centro atliktų tyrimų duomenimis, lietuviškos medienos tarša Cs-137 radionuklidu yra nežymi ir deginimo metu problemų nesudaro. Didesniais kiekiais Cs-137Cs radionuklidu užteršta mediena į Lietuvą patenka iš trečiųjų valstybių (Baltarusijos Respublikos, Ukrainos ir Rusijos Federacijos). Tokią medieną sudeginus, pelenuose esančio Cs-137 koncentracija gali viršyti teisės aktuose nustatytą nereguliuojamosios veiklos lygį. Susidarę dideli tokių užterštų medienos kuro pelenų kiekiai gali būti pavojingi aplinkai bei gyventojams.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrė 2015 m. liepos 9 d. įsakymu Nr. V-841 pakeitė Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. kovo 12 d. įsakymą Nr. V-250 „Dėl Medienos kuro pelenų, užterštų Cs-137 radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Pakeistame tvarkos apraše yra nustatytas naujas reikalavimas dėl iš trečiųjų valstybių (Baltarusijos Respublikos, Ukrainos ir Rusijos Federacijos) į Lietuvą įvežamos biokurui naudojamos medienos bei durpių užterštumo Cs-137 radionuklidu, pakeisti medienos ir durpių kuro pelenų, užterštų Cs-137 radionuklidu, naudojimo, tvarkymo ir priežiūros reikalavimai. Medienos ir durpių gaminių, skirtų kurui, tarša Cs-137 negali viršyti 30 Bq/kg. Minėtas įsakymas įsigalios 2015 m. lapkričio 1 d. Nauji reikalavimai leis užtikrinti gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą naudojant ir tvarkant pelenus.

Įsakymo projektą parengė Radiacinės saugos centras, remdamasis Švedijos bei Suomijos patirtimi reglamentuojant medienos kuro pelenų tvarkymą bei bendradarbiaudamas su Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos ir biokuro biržos operatore UAB „Baltpool“ atstovais.

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...