Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro geroji patirtis

Panevėžio miesto savivaldybės sveikatos biuras – aktyvus Sveikatos apsaugos ministerijos bendradarbiavimo partneris pristato savo kilnią veiklą, skirtą žmonių sveikatai stiprinti.


1. Dėmesys Panevėžio senjorams – konferencija „Gera sveikata – ilgesnis gyvenimas“

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras gegužės 27 dieną organizavo konferenciją ,,Gera sveikata – ilgesnis gyvenimas”, skirtą Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro 7-erių metų veiklos sukakčiai paminėti.

Organizuodami konferenciją, siekėme suburti senjorus į bendruomenišką aplinką tolimesniam bendravimui ir bendradarbiavimui skatinti bei pasidalinti turima patirtimi.

Vyresnio amžiaus žmonės yra svarbūs mums. Žiūrėkime į pagyvenusį žmogų ne kaip į naštą, o kaip į vertybę, nes daugelis pagyvenusių žmonių gyvena labai prasmingą gyvenimą. Jie prisideda prie visuomenės gyvenimo, prižiūri šeimos narius, atlieka neformalų darbą organizacijose ir asociacijose.

Konferenciją atidarė ir sveikino visuomenės sveikatos biuro darbuotojus Panevėžio miesto savivaldybės mero antrasis pavaduotojas Petras Luomanas, Panevėžio miesto teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas.

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Sonata Steniulienė savo pranešime priminė, kad gera sveikata pati savaime neatsiranda, tam reikia pačių valios, pastangų, kruopštaus, sistemingo ir nuoseklaus darbo. Visuomenė sensta, o senstant, susiduriama su įvairiais socialiniais, ekonominiais iššūkiais: mažėja vyresnio amžiaus žmonių užimtumas, daugėja skurstančių ir išlaikomų, jie dažniau serga, reikia daugiau globos ir ilgalaikio gydymo. Daugelio problemų vyresnio amžiaus žmonės galėtų išvengti sendami sveikai. Direktorė akcentavo, kad sveikatą gerinti niekada nevėlu, kad sveikatinimo ir prevencijos priemonės gali pailginti ne tik gyvenimo trukmę, bet ir pagerinti jo kokybę. Konferencijos dalyviams buvo pristatyta visuomenės sveikatos biuro vykdoma veikla.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius Zenonas Javtokas papasakojo, kaip stiprinti ir saugoti sveikatą vyresniame amžiuje, aptarė pagyvenusių žmonių mitybos, fizinio aktyvumo, užimtumo, vaistų vartojimo ypatumus. Kalbėjo, kaip stiprinti psichinę sveikatą, kaip išvengti traumų.

Panevėžio teritorinės kasos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė išdėstė, ką privalomasis sveikatos draudimo fondas duoda senjorams. Informatyvių žinių, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimų ir vagysčių, pateikė Panevėžio miesto policijos komisariato viešosios policijos skyriaus vyriausioji specialistė Renata Gustaitienė. Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos valstybinės priešgaisrinės saugos skyriaus viršininkas Darius Marciuška vaizdžiai pademonstravo ir papasakojo apie gaisrinę saugą buityje. Receptą, kaip iki garbaus amžiaus išlikti žvaliems, gyvybingiems ir neprarasti gyvenimo džiaugsmo, pateikė ilgaamžis pensininkų draugijos „Panevėžio bočiai“ pirmininkas Kęstutis Šeškus.

Harmoningos asmenybės namų „Bona–fide“ vadovas Arūnas Maliauskas nuogąstavo, kad nepakankamas dėmesys savo sveikatai dažnai turi įtakos didesniam žmonių sergamumui. Sveikatinimo žinios, savęs pažinimas ir tobulinimas sudaro teigiamas prielaidas sveikam senėjimui ir padeda jeigu neišvengti, tai bent jau kontroliuoti būdingus susirgimus.

Konferencijos metu, sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Ala Kuzmienė priminė, kaip galima būtų susipažinti ir dalyvauti praktinėse sveikatinimo veiklose, pakvietė aktyviai dalyvauti visuomenės sveikatos biuro vykdomose sveikos gyvensenos skatinimo programose, fizinio aktyvumo užsiėmimuose bei pirmą kartą organizuojamose trijų dienų stovyklose senjorams.

Konferencijos dalyviams nebuvo nuobodu: skambėjo liaudiška muzika, dainavo ir eiles deklamavo lopšelio-darželio „Sigutė“ auklėtinės, sveikatos stiprinimo specialistė Karolina Stankevičiūtė senjorus pakvietė pasimankštinti, pademonstravo filmuką nuotaikai gerinti.

2. Panevėžio miesto senjorų sveikatos stovykla „Sveika gyvensena – mūsų pačių rankose“

Sveikatos stovyklos – viena iš sveikatinimo priemonių, padedanti žmonėms pakeisti požiūrį į gyvenseną, rinktis sveikesnį gyvenimo būdą, rūpintis savo bei artimųjų sveikata.

Stovykla vyko birželio 15, 16, 17, 19, 20, 21 dienomis nuo 8 val. iki 15 val. Stovykloje dalyvavo 61 Panevėžio miesto vyresnio amžiaus gyventojas. Tai trijų dienų stovykla, pritaikyta prie senjorų gyvenimo ritmo ir poreikių, siekiant parodyti, jog gyventi tiek su savimi, tiek su aplinka galima visais gyvenimo etapais. Ir senti sveikai niekada ne vėlu.

           Stovyklos organizatorius – Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Tikslas – skatinti vyresnio amžiaus gyventojus rūpintis savo fizine, emocine bei psichine sveikata. Stovyklos dalyvius supažindinome iš arti su sveikos gyvensenos, sveikatingumo principais ir praktiškai mokėme kaip to siekti. Skatinome žmones atsipalaiduoti nuo kasdienybės rūpesčių, užmiršti triukšmą, darbų įtampą, automobilių kamščius ir tiesiog išmokti džiaugtis gyvenimu. Per saviraišką, atsipalaidavimą, pamąstymus, pokalbius, diskusijas mokėme įsiklausyti į savo kūną ir mintis, atgauti vidinę ramybę ir pasitikėjimą. Sveikatos stovyklos programą sudarė teorinė ir praktinė dalys. Programoje buvo pateikiamos trumpos, bet išsamios teorinės žinios, taisyklės, nuostatos. Buvo mokoma savistabos ir savikontrolės, judėjimo, grūdinimosi, kvėpavimo, meditacijos, streso įveikos būdų, dvasinės savireguliacijos procesų, teisingos mitybos, skysčių vartojimo taisyklių, supažindinama su ajurvedine virtuve (buvo suteikta galimybė paragauti įvairaus maisto, tinkančio vyresnio amžiaus žmonėms). Praktiniuose užsiėmimuose buvo mokoma savimasažo, skaudančio organo atstatymo pratimų.

           Stovyklos programą padėjo įgyvendinti lektoriai: Arūnas Maliauskas, Rita Regale, Rasa Valiūnienė.

                      Stovykloje dalyviai įgijo praktinių sveikos gyvensenos, sveikatos stiprinimo žinių, naują požiūrį į sveikesnį gyvenimą, atrado naujų bičiulių, draugų ir bendraminčių, atgavo vidinę ramybę ir pasitikėjimą, išmoko sėkmingiau spręsti savo ir savo šeimos sveikatos problemas.

3. Gegužės 15-ąją dieną, minint – Tarptautinę šeimos dieną Kultūros ir poilsio parke Visuomenės sveikatos biuras pirmą kartą organizavo „Šeimų šventę“. Šios šventės tikslas buvo paskatinti šeimas kartu leisti laisvalaikį, padėti sustiprinti šeimos narių tarpusavio ryšį bei atskirų šeimų bendravimą. Nuotaikingos ir edukacinės pramogos šeimos narių ir bendraminčių apsuptyje suteikė galimybę vienas kitam padovanoti tai, kas brangiausia – savo laiką ir dėmesį.

 „Šeimų šventės“ metu vyko daug įvairių, sveikatą stiprinančių veiklų. Visuomenės sveikatos biuro „Sveikatos palapinėje“ buvo galima susipažinti su pirmosios pagalbos mokymais, pasipraktikuoti su užspringimą imituojančia liemene, kad ištikus nelaimei netektų pasimesti.

 Šventės metu policijos pareigūnai žymėjo gyventojų atsineštus vertingus daiktus. Vaikų užimtumo centras „Šermukšniukas“ kartu su mažaisiais šventės dalyviais gamino įvairius darbelius. VĮ Panevėžio regiono keliai dalijo mažiesiems atšvaitus ir liemenes, kad šie būtų saugūs keliuose.

Panevėžio kūno kultūros ir sporto centras rengė orientavimosi varžybas. Varžybų dalyviai, įveikę reikiamą maršrutą, buvo nustebinti dovanėlėmis. Juk orientavimosi sportas – puiki galimybė aktyviai leisti laiką gryname ore, kuriam nereikia fizinio pasirengimo.

Mažus ir didelius „Šeimų šventės“ dalyvius stebino ir didelio susidomėjimo sulaukė Panevėžio kinologijos klubas „Bagira“ su savo įspūdingais šuniukais ir nuostabiu pasirodymu –šunų terapija. Šuo kelia teigiamas emocijas – bendraudami su gyvūnais žmonės pamiršta savo rūpesčius, atsipalaiduoja. Įrodyta, kad komunikuodamas su šunimi žmogus greičiau sveiksta, taip pat gali įveikti bendravimo problemas bei baimes. Neliko šiems šunims abejingų, kiekvienas pamatęs tiesiog negalėjo praeiti pro šalį jų nepaglostęs.

Muilo burbulai privertė aikčioti kiekvieną, tiek didelį, tiek ir mažą. Šventės metu buvo galima pasigrožėti įspūdingais, dideliais muilo burbulais, o norintieji galėjo išbandyti savo jėgas pučiant didžiausią ar keisčiausią muilo burbulą.

Kas norėjo aktyviau praleisti laiką galėjo išbandyti šiaurietišką ėjimą, kuris su tinkama mityba puikiai sprendžia antsvorio problemą, pagerina fizinę būklę, suteikia žvalumo ir pasitikėjimo savimi, mažina kraujospūdį ir cholesterolį. Šiaurietiško ėjimo inventoriumi – specialiomis ėjimo lazdomis šventės dalyviai buvo aprūpinti, o kiti gyventojai prisijungė su savosiomis.

Šventės pabaigą vainikavo Afrikos būgnų „Drum fever“ pasirodymas–praktinis užsiėmimas, skirtas psichinės sveikatos stiprinimui. Didžioji dalis susirinkusiųjų tapo kūrėjais, galėjo išmėginti savo ritminius sugebėjimus, turėjo galimybę pabandyti sukurti savo muziką – užburiančią, užvedančią arba atpalaiduojančią, bet svarbiausia – individualią. Po valandos bendro muzikavimo ne vienas dar ilgai nenorėjo skirtis su būgnais. Šventės dalyviai taip buvo įsijautę į būgnų ritmą, kad netrukdė net lyjantis lietus. Visi „Šeimų šventės“ dalyviai į namus išėjo su gera nuotaika, geromis emocijomis ir šypsena veiduose.

4. Birželio 5 d. Pasaulinei aplinkos dienai paminėti surengtos įvairios akcijos, kurias visas apjungė sveikatos stotelė „Žalioji sveikatingumo trasa“. Ant šaligatvio kryptingai išdėliotos mažosios pėdutės ne tik priminė gyventojams, kaip reikia saugoti gamtą, bet ir atvedė prie  įvairių akcijų, kuriose buvo galima daug išmokti, sužinoti ir net praktiškai pabandyti. Gyventojai pėdutėmis praėję visas juos pasitikusias užduotis buvo apdovanojami daugkartiniais, aplinkos neteršiančiais, medvilniniais maišeliais dar kartą primenant, kaip svarbu neteršti ir saugoti gamtą.

5. Gegužės 29 d. Pasaulinei dienai be tabako paminėti surengta akcija „Nerūkymo zonos“, kuria siekta nerūkymo zonose, rūkantiems Panevėžio miesto gyventojams, kartu su pareigūnių pagalba priminti apie Panevėžio mieste esančias nerūkymo zonas ir jų reikšmę. Taip pat priminti apie rūkymo žalą rūkančiojo organizmui ir paskatinti atsisakyti šios priklausomybės.  

 

2015 metais Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure parengtos ir vykdomos šios programos:

1. Socialiai jautrios žmonių grupės sveikatos stiprinimo programa. Programa suderinta su individualių įmonių administracijomis.

Programos tikslas – skatinti socialiai jautrios žmonių grupės asmenis rūpintis savo sveikata bei pasinaudojant informacine sklaida gilinti jų žinias sveikatos stiprinimo klausimais.

2. Panevėžio miesto gyventojų priklausomybės nuo tabako mažinimo programa.

Programos tikslas – supažindinti Panevėžio miesto gyventojus su rūkymo, kaip priklausomybės ligos principais, suteikti pagalbą norintiems mesti rūkyti, gerinti jų sveikatą ir gilinti žinias sveikatos stiprinimo klausimais.

3. Sveikos gyvensenos skatinimo Panevėžio nevyriausybinėse organizacijose programa.

Programos tikslas – skatinti sveikatai palankią gyvenseną, gerinant gyvenimo būklę.

Dalyviai Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos ir Panevėžio regiono sergantieji išsėtine skleroze asociacijos nariai. Programos užsiėmimai vyko kiekvieną antradienį Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos patalpose, Parko g. 35. Užsiėmimus vedė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, psichologas. Programos metu vyko užsiėmimai sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, psichinės sveikatos, sveikatos apsaugos ir stiprinimo temomis. Kalbant apie sveikatos saugą ir stiprinimą programos dalyviai sužinojo apie peršalimo ir užkrečiamąsias ligas, vitaminus, alergijas, žalingus įpročius.

4. Sveikatos stiprinimo Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato ir Panevėžio apskrities priešgaisrinio gelbėjimo valdybos pareigūnams programa.

Pagal programą sudarytas platus veiklų planas. Pareigūnai dalyvavo anketinėje apklausoje, vertindami savo emocinę sveikatą. Bendra pareigūnų sveikatos būklė tirta kūno analizatoriaus, kraujo spaudimo matavimo įrangos pagalba. Išsityrus dėl hepatitų B ir C, padaryta apibendrinta išvada: policijoje hepatitu C sergančių nėra, hepatitu B persirgę (arba pasiskiepiję) ir įgavę imunitetą 12 asmenų. Ugniagesiai hepatitu C serga 2; hepatitu B persirgę (arba pasiskiepiję) ir įgavę imunitetą 10 asmenų. Svarbi plati informacija apie infekcines ligas, jų prevencijos galimybes. Šiomis temomis vyksta paskaitos, mokymai.

Kartu su partneriais UAB „Ortopedijos technika“ Panevėžio skyriaus specialistais pareigūnams buvo atliekami venų vožtuvų būklės tyrimai kompiuteriniu „Venoscryn“ aparatu, siekiant geresnės širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos.

Nuolat buvo vykdomi mokymai-praktiniai užsiėmimai, siekiant geresnės traumų ir sužalojimų prevencijos. Organizuoti ir pravesti savigynos fiziniai užsiėmimai.

5. Sveikatos stiprinimo Panevėžio pataisos namų dirbantiesiems ir nuteistosioms programa.

Dirbantiesiems organizuoti ir pravedami pilateso fiziniai užsiėmimai. Kartu su partneriais UAB „Ortopedijos technika“ Panevėžio skyriaus specialistais  buvo atliekami venų vožtuvų būklės tyrimai kompiuteriniu „Venoscryn“ aparatu, siekiant geresnės širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos. Organizuojami mokymai ligų prevencijai.

Pažeidžiamai grupei-nuteistosioms sveikos gyvensenos ir ligų prevencijos mokymai vyko du kartus per mėnesį.

6. Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programa.

Tikslas – integruojant pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurų vykdomą sveikatinimo veiklą, efektyviau stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą, supažindinti juos su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą.

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...