Pasaulinė psichikos sveikatos diena – skirkite daugiau laiko sau

Kasmet visame pasaulyje spalio 10 d. minima Psichikos sveikatos diena, kuria siekiama skirti daugiau dėmesio psichikos sveikatos problemoms bei skatinti tokių problemų turinčių žmonių palaikymą. Pasaulio sveikatos organizacija 2015 m. siekia atkreipti dėmesį į sergančiųjų psichiniais ar neurologiniais sutrikimais orumą.

Statistika rodo, kad vienas iš keturių žmonių kažkuriuo gyvenimo momentu patirs psichikos ar neurologinį  sutrikimą. Šiuo metu visame pasaulyje yra apie 450 milijonų žmonių, kurie yra paveikti šių problemų. Nepaisant grėsmingos statistikos, tik maža dalis kreipiasi pagalbos, nes tokių problemų turintys žmonės ne tik yra diskriminuojami, tačiau neretai nukenčia ir nuo emocinio ar fizinio smurto.

Žmonės su psichikos sveikatos sutrikimais yra viena labiausiai socialiai izoliuotų grupių, tad ypatingai svarbu suteikti jiems paramą ir palaikymą. Su sergančiuoju būtina elgtis pagarbiai, išlaikyti nuolatinį bendravimą, kiek įmanoma, priklausant nuo sutrikimo sunkumo, leisti žmogui pačiam tvarkytis ir priimti sprendimus. Tyrimai rodo, kad tie asmenys, kurių identitetas yra išlaikomas ir kurių orumas yra išsaugomas, patiria silpnesnius sutrikimo simptomus bei greičiau atsigauna. Tuo tarpu žmonių, kurių savigarba yra pažeidžiama, sveikata ir savijauta dažnai dar labiau suprastėja, o simptomai suintensyvėja.

Reiktų nepamiršti, kad nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo psichikos sveikatos problemų. Net ir  diagnozavus tokius sveikatos sutrikimus reiktų nepamiršti, kad jie dažnai būna išgydomi. Svarbiausia yra laiku atkreipti dėmesį į suprastėjusią būseną ir suteikti paramą žmogui, kuriam to reikia, gydymo proceso metu.

Kad emocinė sveikata būtų stipri ir atspari gyvenimo sunkumams, patariama bent valandą laiko per dieną skirti tik sau, atsipalaiduoti, užsiimti mėgstama veikla. Taip pat reiktų išmokti įsiklausyti į savo kūną ir, jei pajaučiama įtampa ar nerimas, rekomenduojama padaryti pertrauką, pabandyti nusiraminti. Būtina nepamiršti pastebėti ir džiaugtis mažais gyvenimo dalykais, taip pat draugais, šeima, darbu. Toks pozityvus požiūris ir nusiteikimas formuoja teigiamą požiūrį į gyvenimą bei pagerina jo kokybę. 

 

Daugiau informacijos:

Miglė Prunskaitė, visuomenės sveikatos specialistė. 

Mob. 8 640 93348, El.p. migle@sveikatosbiuras.lt

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...