Pasitinkant Tarptautinę vaikų gynimo dieną: medikai turi savo nuomonę, nuo ko turėtume saugoti mūsų vaikus

Vaikų gydytojai, mokslininkai ir  praktikai, įsitikinę: maža pasakyti, kad mylime vaikus, reikia parodyti, ką iš tikrųjų darome, kad toji investicija į ateitį, kaip mėgstame vadinti jaunąją kartą, užaugtų sveika, darbinga ir pajėgi ateityje išlaikyti mūsų senstančios visuomenės dalį.

{end_header}

Kaip teigia vyriausiasis respublikos pediatras prof. habil. dr. Vytautas Usonis, demografinė Lietuvos situacija nedžiugina: vaikų iki 18 metų  per 2005-2013 metus sumažėjo apie 200 tūkst., ir jau vien dėl to reikia ypatingo dėmesio vaikų sveikatos, šeimos ekonominėms ir socialinėms problemoms spręsti. Nepaisant to, vaikų sveikatos priežiūros rodiklių negerina tai, kad pirminėje grandyje vietoje vaikų ligų gydytojų dirba šeimos gydytojai, reformuotas vaikų ligoninių ir vaikų ligų skyrių tinklas ir iki šiol nėra atlikta išsamios analizės, kaip sveikatos sistemos reformos paveikė sveikatos paslaugų vaikams prieinamumą ir vaikų sveikatos rodiklius.

Vaikų ligoninės direktoriaus prof. dr. J. Raistenskio teigimu, paradoksalu, tačiau mažėjant vaikų skaičiui Lietuvoje, pacientų srautai į ligoninių priėmimo skyrius išaugo beveik 4 kartus. 2001 m. priėmimo skyriuose lankėsi 9 iš 100 Lietuvos vaikų, o 2013 m. – jau 35 iš 100 Lietuvos vaikų. Pernai  metais Vaikų ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje apsilankė 63 tūkst. vaikų. Didėja ambulatorinių paslaugų poreikis. Vien Vaikų ligoninėje ambulatorinių paslaugų apimtys per pastaruosius trejus metus išaugo daugiau nei 11 proc.  Kodėl?

Prof. dr. Dainius Pūras jau kelis dešimtmečius nenuilsdamas kartoja, kad vaikų psichika – tokia pati svarbi sritis, kaip suaugusiųjų širdies ir kraujagyslių ar kitų organų ligos. „Jei palyginsime paslaugų kokybę vaikams, turintiems sunkesnių psichikos ir elgesio sutrikimų Lietuvoje ir  daugumoje ES valstybių, tai paaiškės, kad  tose valstybėse vaikų psichikos sveikatos priežiūrai sveikatos apsaugos sistema skiria  5–10 kartų daugiau žmogiškųjų išteklių. Lietuvos gydytojai, išvykę dirbti kitur, iš karto atkreipia dėmesį ne tik į atlyginimų skirtumus,  bet ir į tai, kad tose  valstybėse  su kiekvienu gydytoju dirba nuo 5 iki 10  specialistų ne gydytojų, kurie teikia taip reikalingas vaikui ir šeimai nemedikamentinės terapijos paslaugas.  Lietuva šiame kontekste labai prastai atrodo, ypač kai praėjus 25 metams vis išgirsti, kad  gydymas ne vaistais – ne gydymas, “ – teigia vaikų psichikos sveikatos specialistas, specialusis pranešėjas Jungtinėse Tautose, žmogaus teisių ekspertas.

Vaikų mirtingumas Europos Sąjungos šalyse pastaruosius kelis dešimtmečius labai sumažėjo, tačiau skirtingų šalių rodikliai labai skiriasi. Jeigu lygiuotumėmės į Švediją, kur vaikų mirtingumas iki 14 metų siekia 29,27 atvejo 10 000 asmenų, Lietuva būtų 23-ioje vietoje iš 27 šalių.  Daugiausia vaikų Lietuvoje  miršta dėl traumų ir nelaimingų atsitikimų. Trisdešimties metų darbo patirtį turintis Vaikų ligoninės  Vaikų ortopedijos-traumatologijos centro vadovas  doc. dr. Kęstutis Saniukas įsitikinęs, kad ši padėtis pasikeis tik tada, kai išmoksime tinkamai suteikti pagalbą įvykio vietoje ir sugebėsime kuo greičiau traumą patyrusį vaiką atvežti iki Vaikų ligoninės. „Mūsų ligoninėje vaikų mirtingumas nuo traumų tesiekia 7–8 proc. Galėtume tuo džiaugtis, juk šiuolaikinė medicina ir gydytojų kvalifikacija leidžia maksimaliai išsaugoti vaiko gyvybę ligoninėje, tačiau pagal tarptautinius standartus, jei vaikams būtų tinkamai suteikta pagalba įvykio vietoje ir jie laiku pakliūtų pas mus, Lietuvoje galėtume apsaugoti nuo mirties apie 70 proc. sunkiai sužalotų vaikų“.

Pasak Pediatrijos centro vadovės prof. dr. Augustinos Jankauskienės, šiuolaikiniai tėvai, turintys lėtinėmis, ypač retomis ligomis sergančių vaikų, puikiai žino, kad šiandien vaikų dalyvavimas biomedicininiuose tyrimuose suteikia galimybę jiems gauti brangų, pažangų, pasaulyje pripažintą gydymą, tačiau ar tai žino visuomenė? Jai pritaria ir Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centro vadovė dr. Jelena Rascon. Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos skyriaus Kaulų čiulpų poskyryje nuo jo įkūrimo 2002 m. jau atlikta per 160 transplantacijų vaikams:  „Kaulų čiulpų transplantacijos vaikams suteikia antrą šansą gyventi, bet ar žinome, kad šiandien jos tampa išsigelbėjimu ne tik sergantiems onkohematologinėmis ligomis?“  Svečiuose – Renata Kazlaitė, pirmoji pacientė, kuriai Vaikų ligoninėje buvo atlikta alogeninė kaulų čiulpų transplantacija.

Apie šiuos ir kitus svarbius mums ir visuomenei klausimus – gyvoje diskusijoje spaudos pusryčiuose 9-10 val.  

Tarptautinei vaikų gynimo dienai skirti spaudos pusryčiai Vaikų ligoninėje (Santariškių g. 7), apvaliojoje salėje birželio 1 d. 9-10  val.

Birželio 1 d. Tarptautinę vaikų gynimo dieną kviečiame žiniasklaidą į spaudos pusryčius, kur prie apvalaus stalo kartu su Sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte, VUL Santariškių klinikų generaliniu direktoriumi akad. prof. habil. dr. Kęstučiu Strupu ir Vaikų ligoninės gydytojais specialistais gyvai aptarsime tai, nuo ko šiandien turėtume apginti vaikus, kad užaugtų sveiki ir taptų tvirtu senstančios visuomenės ramsčiu.

Kiti birželio 1 d. Vaikų ligoninės renginiai:

10 val. Diskusija ir konferencija medikams Didžiojoje auditorijoje (Santariškių g. 7) http://www.vaikuligonine.lt/doc/aktualija/Programa_2015-06-01b.pdf

Diskusijoje dalyvauja: Vaikų ligoninės direktorius prof. dr. Juozas Raistenskis (veda diskusiją), Ministro Pirmininko patarėjas Antanas Vinkus, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų generalinis direktorius akad. prof. habil. dr. Kęstutis Strupas, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė  Edita Žiobienė ir Kristina Matuzienė, Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ atstovė Vilija Zapalskienė, Valstybinės ligonių kasos atstovė Vaida Monkuvienė, Vaikų ligoninės ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų medikai.

10–14 valtradicinis renginys ligoninės vaikams ir jų tėveliams Neonatologijos centro auditorijoje (Santariškių g. 7, įėjimas per Naujagimių skyrius) ir Vaikų ligoninės kieme. Renginio  globėjai – Japonijos ambasados darbuotojai, Agnė ir Artūras  Zuokai, svečiai – R. Karbauskis ir jo fondo darbuotojai, savanoriai, Fabijoniškių mokyklos moksleiviai. 11.20 val. – Tele bim bam koncertas, balionai su gervelėmis kieme į dangų paleidžiami 12 val., skulptorių plenero darbų apžiūra ligoninės parke – 14 val.

Daugiau informacijos:

Vaikų ligoninės, viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo

atstovė ryšiams su visuomene

Jolanta Normantienė

el.p. jolanta.normantiene@vuvl.lt  Tel. (8 5) 272 05 35, mob. tel. 8 656 22660, www.vaikuligonine.lt

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...

Parašykite komentarą