Pradeda veikti viena svarbiausių Lietuvos E. sveikatos sistemos dalių – E. receptas

Nuo lapkričio 2 d. pradeda veikti viena pagrindinių e. sveikatos sistemos dalių – elektroninis receptas (e. receptas). Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, tai dar viena ypač svarbi ir popierizmą bei klaidų tikimybę mažinanti E. sveikatos sistemos dalis, palengvinsianti vaistų išrašymą ir įsigijimą. Vaistų išrašymo procedūra bus paprastesnė, neliks erdvės klaidingoms dozuotiems, gydytojas galės tiksliai žinoti kokie vaistai pacientui buvo skirti ir ar jis juos įsigijo ir pan.

Šių metų birželį startavus E. sveikatos sistemai, (ESPBI IS) atsirado galimybė šalies gyventojams, nepaisant laiko, geografinių ar institucinių barjerų, elektroniniu būdu per e. sveikatos portalą gauti savo sveikatos istorijos duomenis. Žinoma, pirmiausia pacientai turi apsilankyti pas  gydytoją, o tuomet, prisijungę prie sistemos galės matyti gydymo įstaigose suvestus jiems atliktų tyrimų duomenis, kitą sveikatos istorijoje esančią informaciją. Pradėjus veikti e. recepto posistemei, elektroninis receptas palengvins receptų išrašymą, receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus, o pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti.

Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, jau šiandien galime drąsiai teigti, kad E. sveikatos sistema, vienas svarbiausių nacionalinių projektų, jau sukurta ir pradeda veikti.

„Toliau jau nuo mūsų visų bendro darbo ir geranoriškumo priklausys kaip greitai ši sistema taps neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, kaip elektroninė bankininkystė, elektroniniai nedarbingumo lapeliai ar vis sparčiau besiplečianti elektroninė prekyba.  E. receptas – taip pat tam tikra elektroninės prekybos rūšis, nes išrašant receptą užsakomos tam tikros rūšies prekės, kurias atsiimti  galima bet kurioje šalies vaistinėje tiesiog einant pro šalį vos prireikus. Nereikės nerimauti ar turime pasiėmę receptą, ar teisingai gydytojas išrašė vaistus, ar nepamiršiu kaip vaistus vartoti“, – sako ministrė.  

E. receptas leidžia visus receptinius vaistus išrašyti elektroniniu būdu, receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus. Gydytojams nebereikės vartyti popierinių žinynų ar katalogų išrašant receptus. Jie galės sistemoje atlikti vaisto paiešką tiek pagal konkretų vaisto pavadinimą, tiek pagal vaistinės medžiagos bendrinį pavadinimą. Recepte gydytojai galės nurodyti visą būtiną informaciją apie vaisto vartojimą, o prisijungę prie sistemos galės matyti, ar pacientas įsigijo vaistus pagal išrašytus receptus. Pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus turi vartoti.

Ministrės R. Šalaševičiūtės teigimu, kol kas sunku prognozuoti kaip aktyviai gydymo įstaigose nuo lapkričio 2 d. bus rašomas e. receptas.

„Tačiau tikimės, kad jos nedels ir stengsis kuo greičiau pasiruošti elektroniniu būdu tvarkyti pacientų sveikatos įrašus. Sprendimas dėl visuotinio e. recepto naudojimo prievolės bus priimtas tik įvertinus elektroninio recepto sistemos veikimą.  Iki to laiko dar išliks ir popieriniai receptai, tačiau gydytojas išrašys arba elektroninį, arba popierinį receptą, t.y. to paties recepto gydytojui neteks rašyti du kartus“, – sako ministrė.  

Kitų šalių patirtis rodo, kad neverta planuoti skubiai pereiti prie visuotinio e. recepto naudojimo. Estijos e. recepto sprendimas buvo kuriamas 5 metus, o pirmaisiais elektroninio recepto gamybinio naudojimo metais  buvo nemažai trikdžių, dėl kurių net buvo pristabdytas elektroninio recepto naudojimas.

E. receptus naudoja Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Ispanija, Graikija, Jungtinė karalystė. Kaimyninių šalių patirtis rodo, kad net visuotinai naudojant e. receptą, išlieka apie 3-5 proc. popierinių receptų, kurie išrašomi nenumatytais atvejais.

„Turėdami galimybę pasinaudoti kitų šalių patirtimi, kuri ne visada  buvo tik sėkminga, stengiamės neskubėti priimti sprendimus, o siekiame, kad sistema veiktų sklandžiai, būtų patogi ir naudinga visiems vartotojams. Todėl kviečiame prisijungti prie e. sveikatos portalo https://www.esveikata.lt ir laukiame pacientų, medikų, kitaip tariant, visų naudotojų pastabų, pasiūlymų. Kol kas sistema yra gyvas organizmas, ją galime kartu kurti, plėtoti, tobulinti“, – pabrėžia ministrė R. Šalaševičiūtė.

 

Pastabas ir pasiūlymus galima pateikti įvairiais būdais:

Elektroniniu paštu esveikata@sam.lt

Puslapyje www.ehealth.lt užpildžius specialią formą

Arba paskambinus bet kuriuo Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos priežiūros išteklių ir inovacijų valdymo departamento telefonu.

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lt

 

 Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...