Prasidėjo gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

Sausio 25 dieną prasidėjo gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Tradiciškai gimdos kaklelio vėžio prevencijai Europoje skiriama paskutinė sausio savaitė. Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai primena, kad apsisaugoti nuo šios ligos įmanoma. Profilaktinės patikros ir skiepai – tai būdai, kurie padeda išvengti gimdos kaklelio vėžio, virusinės kilmės susirgimo, plintančio lytiniu keliu.

Gimdos kaklelio vėžį gali sukelti 15 žmogaus papilomos viruso (ŽPV) rūšių. Virusas sukelia pakitimus gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu. Pirminių ląstelių pakitimų moteris nejaučia. Pakitimus galima aptikti tik vienu būdu – profilaktine patikra, o išvengti – pasiskiepijus. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys užima trečią vietą tarp naujų diagnozuotų onkologinių moterų ligų, kasdien ši liga diagnozuojama dviem moterims. Lyginant su kitomis ES šalimis, tai itin aukštas sergamumas. Todėl apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio yra labai svarbus veiksnys, leidžiantis išvengti sunkios ligos.

Nustatyta, kad skiepai nuo ŽPV gali stipriai sumažinti sergamumą. Todėl ŽPV skiepus, kaip labai efektyvią apsaugos priemonę, Pasaulio sveikatos organizacija rekomendavo visoms šalims įtraukti į nacionalinius skiepų kalendorius ir vykdyti nemokamą mergaičių skiepijimą. 26 Europos šalys jau skiepija mergaites nuo ŽPV. Skiepijimus nuo ŽPV mūsų šalyje numatyta pradėti nuo šių metų rugsėjo 1 dienos. Bus skiepijamos vienuolikos metų mergaitės. Nuo ŽPV bus galima pasiskiepyti visose medicinos įstaigose, kurios teikia vakcinavimo paslaugas. Pakankamam imunitetui sudaryti reikia dviejų vakcinos dozių.

„Džiaugiuosi, kad pavyko į Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukti mergaičių skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso. Tai svarbi prevencinė priemonė, leisianti  sumažinti gimdos kaklelio vėžio riziką, moterų sergamumą ir mirtingumą nuo šios klastingos ligos,  taip puoselėjant moterų ir jų vaikų, šeimų sveikatą bei gerovę“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Reguliari patikra yra labai svarbi prevencinė priemonė visoms moterims, nesvarbu, ar nuo ŽPV pasiskiepijusi ar ne. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis Lietuvoje yra vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Ji skirta 25–60 metų moterims, kurios 1 kartą per 3 metus gali nemokamai pasitikrinti. Dėl nemokamo citologinio gimdos kaklelio tyrimo moterys pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paims citologinį tepinėlį ir gavęs atsakymą jį įvertins, o prireikus nusiųs atlikti išsamesnius tyrimus pas gydytoją akušerį ginekologą.

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lrv.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!