Prekybos maisto papildais tvarka nesikeis

Sveikatos apsaugos ministerija, įvertinusi raštu ir surengtuose posėdžiuose pateiktus institucijų ir verslo asociacijų pasiūlymus bei galimų alternatyvų privalumus ir trūkumus, mano, kad nėra tikslinga nustatyti papildomų reikalavimų prekybai maisto papildais, priklausomai nuo jų etiketėse pateiktos informacijos. Bendradarbiaujant su kitomis institucijomis ir organizacijomis, nuspręsta atsisakyti idėjos tam tikrais maisto papildais prekiauti tik vaistinėse. O nuspręsta tobulinti šių gaminių notifikavimo tvarką ir kontrolę.

Maisto papildų notifikavimo procedūra yra pirmoji svarbi priemonė užtikrinti, kad rinkai būtų tiekiami saugūs ir tinkamai paženklinti maisto papildai. Šiai nuomonei pritarė ir Sveikatos apsaugos ministerijos bei kiti su maisto papildais dirbantys įvairių sričių institucijų ir verslo atstovai. Lietuvos Respublikos vartotojams turi būtų tiekiami tik saugūs maisto papildai, nepriklausomai nuo jų pardavimo vietos ir nuo to, ar jų etiketėse pateikiami neprivalomi teiginiai apie sveikumą. Maisto papildai, kurie yra notifikuoti teisės aktų nustatyta tvarka ir atitinka kitus jiems taikomus reikalavimus, turėtų būti tiekiami rinkai be papildomų apribojimų. Pranešimai apie mūsų šalies rinkai tiekiamus maisto papildus pateikiami Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui, vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus patvirtinta tvarka.

Maisto papildų paskirtis − papildyti mitybą, o ne gydyti ligas. Pagal Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktų nuostatas maisto papildai yra priskiriami maisto produktams. Šiuo metu maisto papildų etiketėse gali būti nurodomi teiginiai, kuriuos įvertino Europos maisto saugos tarnyba (EMST) ir patvirtino Europos Komisija, įtraukdama juos į teiginių apie sveikumą sąrašą. Taip pat gali būti nurodomi teiginiai apie sveikumą, kuriems taikomos pereinamojo laikotarpio nuostatos (jų vertinimas EMST dar nebaigtas). Teiginiais, kurių vertinimo procedūra nėra baigta, paženklinti papildai gali būti ir yra teisėtai tiekiami rinkai visose ES šalyse narėse. Informacija apie šiuos teiginius paskelbta EK interneto svetainėje. Šiuo metu ne vienoje ES valstybėje narėje nėra teisės aktų, reikalaujančių maisto papildais, priklausomai nuo jų etiketėse pateiktų teiginių, prekiauti skirtingose vietose – pavyzdžiui, parduotuvėse, vaistinėse, internetu ir pan.

Maisto papildų galima įsigyti ne tik vaistinėse, parduotuvėse, bet ir nuotolinės prekybos priemonėmis. Įmonės, užsiimančios maisto papildų gamyba, didmenine ar mažmenine prekyba turi turėti Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą. Jei prekyba maisto papildais būtų galima tik vaistinėse, nebūtų vienodai ginami skirtingose pardavimo vietose maisto papildus įsigyjančių vartotojų interesai. Todėl, Sveikatos apsaugos ministerijos nuomone, svarbu yra tobulinti Notifikavimo tvarką bei griežtinti Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų maisto papildų kontrolę, kad Lietuvos gyventojų sveikata ir vartotojų interesai būtų apsaugoti.

 

Daugiau informacijos:
Sveikatos apsaugos ministerija
Visuomenės sveikatos priežiūros departamentas
Maisto ir fizinio aktyvumo skyrius

Indrė Chmieliauskaitė, tel. (8 5) 219 3337, indre.chmieliauskaite@sam.lt

Roma Adomaitytė, tel. (8 5) 219 3341, roma.adomaityte@sam.lt

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...