Psichikos sveikata visose srityse

LR Sveikatos apsaugos ministerijoje įvyko apskrito stalo diskusija „Psichikos sveikata visose srityse“, kurioje su užsienio ekspertais buvo svarstomi šie klausimai:

• Psichikos sveikata visose srityse – Europos sąjungos šalių patirtis ir iššūkiai.

• Kaip psichikos sveikatos klausimus įtraukti į visų sričių strategijas ir kaip įgyvendinti siekiamą tikslą

• Psichikos sveikatos sritys, kuriose investicijos pasiteisino.

 Apskrito stalo diskusijoje dalyvavo Prezidentės patarėja ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Aira Mečiejienė, Ministro Pirmininko patarėjas sveikatai Antanas Vinkus, Vyriausybės kanceliarijos Socialinių ir sveikatos reikalų skyriaus patarėja Nijolė Kundrotienė, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, LR švietimo ir mokslo ministerijos, LR sveikatos apsaugos ministerijos, LR Kultūros ministerijos, Kalėjimų departamento prie LR teisingumo ministerijos, Psichologinės–pedagoginės tarnybos atstovai.

Susitikimą pradėjusi bei jį moderavusi Sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė informavo, jog Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė jau nebe pirmą kartą inicijuoja diskusiją labai aktualiais visuomenės psichikos sveikatos klausimais, kai tokioje diskusijoje dalyvauja įvairių ministerijų bei institucijų atstovai, o svarbiausia yra tai, kad vis labiau kitų sričių specialistai įsitraukia į bendrų sprendimų paiešką bei konkrečių priemonių organizavimą ir vykdymą. Susitikimo metu buvo pabrėžta, kad psichikos sveikata visose srityse – tai gana naujas požiūris į su visuomene susijusių strategijų raidą, įgyvendinimą ir vertinimą įvairiose srityse, kai priimant sprendimus, atsižvelgiama į sveikatos klausimus ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Psichikos sveikata visose srityse gali būti suprantama kaip strategija, kuria siekiama suvokimo, jog visuomenės sveikata – tai toli gražu ne tik sveikatos apsaugos sektoriaus reikalas. Psichikos ligų atsiradimą arba jų paūmėjimą dažnai sąlygoja įvairūs socialiniai, ekonominiai, kultūriniai veiksniai. Didžiulė pakantumo, pagarbos vienas kitam ir tolerancijos stoka tarpusavio bendravime, patyčių, agresijos bei smurto paplitimas, labai dažnai lydimi besaikio girtavimo ar kitų kvaišalų naudojimo, yra vieni svarbių psichikos sveikatos sutrikimų atsiradimo rizikos veiksnių. O juk gera psichikos sveikata yra nepaprasta svarbi ir neapsiriboja vien sutrikimų nebuvimu. Psichikos sveikata turi įtakos ne tik sveikatos, bet ir įvairioms su sveikata nesusijusioms sritims:

– geresniems mokymosi rezultatams; – mažesniam praleidžiamų pamokų skaičiui;

– sveikesniam gyvenimo būdui;

– didesniam produktyvumui darbe;

– mažesnėmis išlaidomis invalidumo išmokoms;

– didesnėms pajamoms; – socialiniams santykiams;

– sumažėjusioms antisocialianio elgesio apraiškoms, nusikaltimų skaičiui bei smurto atvejams.

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...