R. Šalaševičiūtė: džiaugiuosi širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos rezultatais

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė ketvirtadienį pasveikino Lietuvos kardiologus su širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos rezultatais. „Didelės kardiovaskulinės rizikos pacientų atrankos ir prevencijos priemonių programos dešimtmečio“ konferencijos metu ministrė pabrėžė, kad prevencinei programai įgyvendinti  atitinkamai skiriama vis daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF)  biudžeto lėšų.

„Mūsų visų tikslas sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, tokiomis kaip: krūtinės angina, miokardo infarktas, smegenų išemija/smegenų išemijos priepuoliai, insultas, periferinių arterijų trombozė. Mes turime atrinkti sergančius ateroskleroze ar cukriniu diabetu žmones, kurie nejaučia sveikatos sutrikimų, siekti užkirsti kelią šių ligų raidai. Prevencinės patikros metu žmonėms nemokamai nustatomi rizikos veiksniai ir laiku skiriamas reikiamas gydymas – sakė ministrė R. Šalaševičiūtė. – Džiaugiuosi, kad šiandien programoje dalyvauja beveik 95 proc. iš 400 Lietuvos pirminės sveikatos priežiūros įstaigų, ji apima apie 800 tūkst. gyventojų, beveik 40 proc. jų jau patikrinti.“

Sveikatos apsaugos ministerija jau parengė programos pakeitimą, priimdama kritiką dėl moterų diskriminavimo. Didelės kardiovaskulinės rizikos pacientų atrankos ir prevencijos priemonių programa iki šiol buvo skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų, o moterims tik nuo 50 iki 65 metų. Naujojo pakeitimo tikslas – suvienodinti dalyvaujančių vyrų ir moterų amžių, užtikrinant vyrų ir moterų lygias teises. Dabar programoje galės dalyvauti visi asmenys nuo 40 iki 65 m. amžiaus. Visiems jiems kartą per metus šeimos gydytojas nustatys rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudarys individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Nustačius didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, pacientai bus siunčiami į specializuotus kardiologijos prevencijos centrus išsamiam tyrimui. Kadangi kasmet daugėja žmonių, kurie pasitikrina pagal šią prevencinę programą, atitinkamai skiriama vis daugiau PSDF biudžeto lėšų programos įgyvendinimui. Jei 2015 m. skirta 4,6 mln. eurų,  tai 2016 m. –  beveik 5 mln. eurų.

Lietuvos kardiologai buvo atkreipę dėmesį, kad Lietuvoje yra pernelyg mažai vartojama statinų – aterosklerozę stabdančių specifinių vaistų. Tačiau jau nuo šių metų pradžios, įsigaliojus naujai tvarkai, statinai kaip prevencinis vaistas yra kompensuojami ne tik ligoniams, persirgusiems insultą ar infarktą, bet ir asmenims, esantiems rizikos grupėje.

Siekdama išjudinti inertišką netinkamos gyvensenos pamatą, SAM taip pat parengė „Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo tvarkos aprašą“. Pagal šį dokumentą integruotomis pirminių asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurų pajėgomis, nuo 2015 m. sausio 1 d. pradėtas visuotinis intensyvus darbas su širdies ligų rizikos grupės asmenimis, dalyvaujant kardiologams, dietologams, kineziterapeutams, psichologams ir visuomenės sveikatos specialistams. Jie stebi ir vertina rizikos grupės asmenų sveikatą, moko juos sveikiau maitintis, racionaliai judėti, atsisakyti žalingų įpročių, valdyti stresą, suprasti savo sveikatos rodiklių reikšmes, mažinti neigiamų pasekmių riziką. Rizikos grupės asmenys išsamiai konsultuojami, o po metų vertinami jų gyvensenos bei sveikatos rodiklių pokyčiai. Vien per pirmuosius 2015 m. šią sveikatos stiprinimo programą baigė virš 700 rizikos grupės asmenų. Šiais metais šis sveikatos stiprinimo aprašas bus išplėstas cukrinio diabeto rizikos asmenų sveikatos stiprinimo programa.

SAM primena, kad pagrindinė dominuojančių širdies ir kraujagyslių ligų priežastis – gyventojų nepakankamas dėmesys savo sveikatai: netinkama gyvensena, neracionali mityba, mažas fizinis aktyvumas.

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt,  http://sam.lrv.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...