Rekomendacijos, kaip darbo vietose įrengti, matuoti, vertinti apšvietimą

Higienos instituto specialistai parengė rekomendacijas „Lietuvos higienos normos HN 98:2014 „Natūralus ir dirbtinis darbo vietų apšvietimas. Apšvietos ribinės vertės ir bendrieji matavimo reikalavimai“ taikymas“.

Nepakankamas ar blogai įrengtas, netinkamai prižiūrimas apšvietimas darbo vietoje daro neigiamą poveikį darbuotojų sveikatai: sukelia sprando raumenų ir regos įtampą, migreną, galvos skausmus, apatiją, dirglumą, trikdo dėmesį. Dėl prasto apšvietimo (blogo matomumo) įvyksta daugiau traumų, susižalojimų, didėja nedarbingumas. Dėl šių priežasčių mažėja darbo našumas ir verslas patiria nuostolių. Tinkamas apšvietimas tai gana lengvai valdomas profesinės rizikos veiksnys, kuriam pataisyti nereikia didelių investicijų.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. balandžio 30 d. įsakymu patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 98:2014 „Natūralus ir dirbtinis darbo vietų apšvietimas. Apšvietos ribinės vertės ir bendrieji matavimo reikalavimai“, kurioje atnaujintos anksčiau galiojusios HN98:2000 nuostatos. Naujojoje higienos normoje atsižvelgta į Lietuvos standartais perimtas Europos normas LST EN 12464-1:2011 „Šviesa ir apšvietimas. Darbo vietų apšvietimas. 1 dalis. Darbo vietos patalpų viduje“ (normai įsigaliojus, Lietuvoje buvo perimtas naujas LST EN 12464-2:2014) ir LST EN 12464-2:2007 „Šviesa ir apšvietimas. Darbo vietų apšvietimas. 2 dalis. Darbo vietos statinių išorėje“. HN 98:2014 nustatytos mažiausios ribinės vertės apšvietimui statinių išorėje įrengtoms darbo vietoms. Rekomendacijose aptariama, kaip turėtų būti suprantamos ir taikomos HN 98:2014 nuostatos, pateikta papildomos informacijos ir geros praktikos gairių, kaip darbo vietose įrengti, matuoti, vertinti apšvietimą.

Rekomendacijos skirtos darbdaviams, darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų specialistams, įmonių, atliekančių profesinės rizikos veiksnių vertinimą, specialistams, fiziniams ir juridiniams asmenims, projektuojantiems, įrengiantiems, kontroliuojantiems, vertinantiems apšvietimą darbo vietose.

Rekomendacijas rasite Higienos instituto interneto svetainėje www.hi.lt, skiltyje „Leidiniai -> Rekomendacijos“ arba paspaudę šią nuorodą: 
http://www.hi.lt/uploads/pdf/leidiniai/Rekomendacijos/Rekomendacijos_Apsvietimas%20HN98.pdf

Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Inovacijų skyriaus vyr. specialistė Danguolė Gorobecienė, tel. 8 5 212 0861, el. p. danguole.gorobeciene@hi.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...