Rekomendacijos, kaip pagerinti profilaktinių darbuotojų sveikatos tikrinimų kokybę

Higienos instituto specialistai parengė leidinį „Profilaktiniai darbuotojų sveikatos tikrinimai“, kuriame pateikė rekomendacijas, kaip pagerinti darbuotojų profilaktinių sveikatos tikrinimų kokybę, nepažeidžiant galiojančios teisės aktais nustatytos sveikatos tikrinimų tvarkos.

Darbuotojų profilaktinius sveikatos tikrinimus Lietuvoje gali atlikti šeimos medicinos paslaugas teikiantys gydytojai, išklausę ne mažiau kaip 36 valandų darbo medicinos kursą pagal su Sveikatos apsaugos ministerija suderintą programą, arba darbo medicinos gydytojai (konsultuodamiesi su kitų profesinių kvalifikacijų gydytojais). Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos 2015 m. balandžio mėn. duomenimis, Lietuvoje buvo 15 galiojančią darbo medicinos gydytojo praktikos licenciją turinčių gydytojų, ir šis skaičius ženkliai nesikeičia gerą dešimtmetį. Taigi, darbuotojų sveikatą profilaktiškai dažniausiai tikrina šeimos medicinos paslaugas teikiantys gydytojai.

Higienos instituto 2012 m. atlikta šeimos medicinos paslaugas teikiančių gydytojų apklausa parodė, kad daugiau negu pusė šių gydytojų savo žinias atliekant darbuotojų profilaktinius sveikatos tikrinimus vertina kaip vidutines arba nepakankamas. Penktadalis apklausoje dalyvavusių gydytojų nurodė, kad darbuotojų profilaktinius sveikatos tikrinimus atlieka neišklausę privalomo darbo medicinos kurso, o trečdalis tokį kursą išklausiusių gydytojų kursus išklausė daugiau negu prieš 5 metus. Gydytojai neskatinami nuolat kelti kvalifikaciją šioje srityje, nėra efektyvaus veiklos kontrolės mechanizmo. Galiausiai dėl to smarkiai nukenčia darbuotojų profilaktinių sveikatos tikrinimų kokybė ir nepasiekiama nurodytų tikslų.

Kita susijusi problema yra neefektyvus profesinių ligų išaiškinimas. Profesinė liga, jei jau ji išsivystė, turėtų būti įtarta darbuotojo profilaktinio sveikatos tikrinimo metu. Tačiau, Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro duomenimis, 2014 m. tokiu būdu įtarta tik 9 proc. visų užregistruotų profesinių ligų atvejų (2013 m. – 6 proc., 2012 m. – 14,5 proc.). Dauguma atvejų profesinė liga įtariama jau pažengusios stadijos, esant ne tik sumažėjusiam darbingumui, bet ir neįgalumui: 2014 m. asmenys, dėl profesinės ligos netekę 45 ir daugiau proc. darbingumo (laikomi nedarbingais arba iš dalies darbingais) sudarė 41 proc.

Rekomendacijos skirtos asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose atliekami darbuotojų profilaktiniai sveikatos tikrinimai, bei gydytojams, kurie patys atlieka arba konsultuoja atliekant darbuotojų profilaktinius sveikatos tikrinimus. Pateikta medžiaga taip pat bus naudinga darbdaviams bei įmonių specialistams, atsakingiems už darbuotojų profilaktinių sveikatos tikrinimų organizavimą. Leidinyje pateiktos organizacinio pobūdžio rekomendacijos bei aktualios sveikatos tikrinimo schemos. 

Rekomendacijas atsisiųsti galite apsilankę puslapyje www.hi.lt -> Leidiniai -> Rekomendacijos arba paspaudę šią nuorodą.

 

Daugiau informacijos suteikti gali Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Inovacijų skyriaus vadovė Rasa Šidagytė, tel. (8 5) 2574 arba el.paštu rasa.sidagyte@hi.lt.


,,Profilaktiniai darbuotojų sveikatos tikrinimai’. Higienos instituto parengtos metodinės rekomendacijos

Higienos instituto specialistai parengė leidinį „Profilaktiniai darbuotojų sveikatos tikrinimai“, kuriame pateikė rekomendacijas, kaip pagerinti darbuotojų profilaktinių sveikatos tikrinimų kokybę, nepažeidžiant galiojančios teisės aktais nustatytos sveikatos tikrinimų tvarkos.

Taip pat rekomendacijos „Profilaktiniai darbuotojų sveikatos tikrinimai“ yra patalpintos Higienos instituto svetainėje, adresu:

http://www.hi.lt/uploads/pdf/leidiniai/Rekomendacijos/Profilakt_sveikatos_tikrinimai_Rekomen.pdf

Platesnė informacija apie šias rekomendacijas skelbiama svetainės naujienose, adresu:

http://www.hi.lt/news/994/789/Rekomendacijos-kaip-pagerinti-profilaktiniu-darbuotoju-sveikatos-tikrinimu-kokybe.html

Daugiau informacijos:
Lina Muleronkaitė
Informacijos, ryšių ir kvalifikacijos tobulinimo skyriaus vadovė, Higienos institutas
Tel. (8 5) 262 9931, e. paštas lina.muleronkaite@hi.lt

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...