SAM: dėl galimai nesaugių elektronikos prietaisų reikia kreiptis į specialistus

Pastaruoju metu Lietuvos gyventojai aktyviai kreipiasi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) dėl įvairių prieštaringai vertinamų elektronikos prietaisų, neva per dideliu lygiu spinduliuojančių elektromagnetines bangas. SAM specialistai primena, kad visi radijo, telekomunikacijų ir kiti elektronikos įrenginiai Europos Sąjungoje (ES) privalo atitikti asmens sveikatos apsaugos ir saugos reikalavimus. Dėl galimai nesaugių elektronikos prietaisų žmonės raginami nedelsiant kreiptis į vartotojų teises ginančius specialistus.

Kilus įtarimams, kad įranga galimai neatitinka jai keliamų produktų saugos reikalavimų, rekomenduotina kreiptis į Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybą (Tarnyba), kuri nagrinėja asmenų pranešimus, skundus ir prašymus vartotojų teisių apsaugos ir ne maisto produktų rinkos priežiūros klausimais, imasi reikiamų priemonių iškilusiems klausimams spręsti. Tarnyba pagal kompetenciją prižiūri, ar rinkai tiekiami ne maisto produktai atitinka produktų saugą, kokybę, ženklinimą, informacijos teikimą nustatančių teisės aktų reikalavimus. Tarnybos specialistai atlieka ne maisto produktų saugos, kokybės ekspertizes, bandymus ir tyrimus, vertina šių produktų pavojingumo riziką, pagal kompetenciją prižiūri, kaip laikomasi Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo nustatytų reikalavimų.

Jei gyventojai įtaria, kad šalia jų gyvenamųjų namų ar ant jų stogų įrengtos mobiliojo ryšio ar interneto bazinės stotys (galingesni radiotechniniai objektai) skleidžia sveikatai kenksmingą spinduliuotę – tokiu atveju galima kreiptis į visuomenės sveikatos centrus apskrityse.

SAM specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad žmonės, turintys širdies stimuliatorius, dėl elektromagnetinio suderinamumo naudojantis elektronikos prietaisais turėtų pasikonsultuoti su širdies stimuliatorius implantuojančiais medikais.

Pagal dabar galiojančią tvarką, elektronikos prietaisai pateikiami į ES rinką tik tuo atveju, jeigu juos tinkamai sumontavus, eksploatuojant ir naudojant pagal paskirtį, tenkinami atitinkami esminiai reikalavimai, tarp kurių yra ir asmens sveikatos apsauga, ir sauga. Pastarieji įrenginiai yra žymimi specialiu saugos reikalavimus atitinkančiu ženklu „CE“. Žymėdamas gaminį „CE“ ženklu, gamintojas patvirtina, kad gaminys atitinka visus reikalavimus, tarp jų ir tuos, kuriais siekiama užtikrinti, kad nekiltų pavojaus sveikatai, saugai ir aplinkai.

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad ES esantys „CE“ pažymėti elektronikos prietaisai nesukelia jokio aiškaus neigiamo elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai, kadangi atitinka mažesnį už dabartiniuose tarptautiniuose standartuose nustatytus elektromagnetinius lygius. Siekiant nustatyti galimą naujausią elektromagnetinės spinduliuotės neigiamą poveikį visuomenės sveikatai, kasmet Europos Komisijos Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai moksliniame komitete nagrinėjami naujausi duomenys. Paskutiniai tyrimai nepateikia jokių įtikinamų galutinių įrodymų, kad įrenginiai, atitinantys ES numatytus reikalavimus, jų elektromagnetiniai laukai būtų pavojingi gyventojų sveikatai.                 

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt,  http://sam.lrv.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...