SAM diskutuota korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje tema

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) surengė susitikimą-diskusiją korupcijos prevencijos sveikatos priežiūros sistemoje klausimais. Susitikime dalyvavo Lietuvos savivaldybių gydytojai, Lietuvos gydytojų sąjungos, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos, Pacientų forumo, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovai.

Susitikimas-diskusija  –  tai  vienas iš SAM planuotų renginių, skirtų kovai su korupcija. Renginio tikslas – ne tik aptarti situaciją, bet ir bendromis visuomenės atstovų bei specialistų pastangomis ieškoti efektyvių būdų šiam reiškiniui įveikti. Diskusijoje daugiausiai dėmesio skirta smulkiajai korupcijai sveikatos priežiūros įstaigose, t.y. kyšininkavimui, neteisėtam įvairių mokesčių reikalavimui iš pacientų.

Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, korupcija sveikatos sistemoje – ne vienerius metus brendęs reiškinys, siekiant jį įveikti  būtina atvirai, drąsiai kalbėti, tartis su specialistais, visuomene.  Ministrė sakė, kad jos viešas prisipažinimas apie seniai  duotą vokelį medikui, suaktyvino žmones, paskatino ir padrąsino juos garsiai reikšti savo nuomonę apie korupcijos apraiškas sveikatos sistemoje.  

 „Šitas mano sakinys pasakytas su mintimi, kad turime orientuotis į pacientus. Gal neatsakingas pasakymas, kaip dauguma vertina, bet yra dalis žmonių, kurie dabar jau suvokia, jog korupcija – ne tik vokelių davimas, bet ir gydytojų prašymas susimokėti už priemones, tvarsliavą ar vaistus, už kuriuos jau yra apmokėta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto“, – sakė ministrė, pabrėždama, kad žmonės tampa vis pilietiškesni.

„Tampame pilietiški. Vakar gavau prašymą. Surinkta 8 puslapiai parašų apie vienos iš ligoninių skyrių ir jame prašomus vokelius, su prisegtu skundu vadovui, į kurį nebuvo reaguota,“ – sakė  R. Šalaševičiūtė.

Per praėjusius metus ministerija, pasak ministrės, gavo 225 pranešimus dėl korupcijos apraiškų gydymo įstaigose. Dažniausiai žmonės skundėsi dėl to, kad ligoninėse reikia papildomai pirkti vaistus ir medicinos pagalbos priemones, teko ilgai laukti priėmimo skyriuose. Todėl skambinusieji išsakė abejones, kad galbūt „susimokėjus“ būtų gavę paslaugą greičiau, skundėsi, kad registracija pas specialistus baigiasi dar neprasidėjus ir t.t.

„Svarbiausia formuoti pacientų nuomonę, nepakantumą korupcijai“, – sakė ministrė.

Susitikimo-diskusijos metu buvo pateikta SAM informacija apie vykdytas bei siūlomas neoficialių mokėjimų asmens sveikatos priežiūros įstaigose šalinimo priemones. Savo pastabas išsakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius Sergejus Muravjovas bei STT direktoriaus pavaduotojas Romas Zienka, išklausyti siūlymai, kaip pašalinti neoficialius mokėjimus ligoninėse ar poliklinikose. Diskusijos dalyviai ragino atidžiai išnagrinėti korupcijos priežastis, dalijosi mintimis apie būtinybę didinti visuomenės antikorupcinį švietimą, keisti pacientų nuomonę apie kyšius, suformuotą realios patirties, ugdyti naują paciento ir gydytojo santykių kultūrą, kad abi pusės jaustųsi oriai ir būtų apsaugotos nuo baudžiamosios atsakomybės.

SAM primena, kad veikia korupcijos prevencijos pasitikėjimo telefonas, kuriuo Lietuvos gyventojai gali anonimiškai pranešti apie korupcijos atvejus sveikatos priežiūros įstaigose. 2015 m. šiuo telefonu yra gauta 225 pranešimai, dažniausiai žmonės skundėsi dėl to, kad ligoninėse reikia papildomai pirkti vaistus ir medicinos pagalbos priemones, teko ilgai laukti priėmimo skyriuose,  t.t.

Jeigu iš Jūsų prašė pakišos, jeigu be teisėto pagrindo mokėjote medicinos darbuotojui ar kita forma susidūrėte su korupcija asmens sveikatos priežiūros įstaigose, paskambinkite nemokamu telefonu 8 800 66 004 ir sekite nurodymus. Jūsų skambutis – anonimiškas, jokių asmens duomenų pateikti nereikia. Jeigu Jums skambinant kovos su korupcija specialistai negalės atsiliepti, Jūsų pranešimas bus įrašytas. Visa gauta informacija bus atidžiai įvertinta ir pateikta atitinkamai kovos su korupcija institucijai. Taip pat galima pateikti informaciją el.paštu korupcija@sam.lt .

 

 

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lt

 

 Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...