SAM eksponuojama tapybos darbų paroda „Prisiminimai“ ir instaliacija „Tautiška giesmė“

Sveikatos apsaugos ministerijos galerijoje veikia dailininko-restauratoriaus Romo Žmuidzinavičiaus tapybos darbų paroda „Prisiminimai“ ir Menų sintezės judėjimo sukurtos instaliacijos „Tautiška giesmė“ demonstravimas.

Parodoje esantys R. Žmuidzinavičiaus paveikslai – tai tarsi gyvenime, gamtoje ir laikmetyje nuolat besikartojantis virsmas: kintantys metų laikai, spalvos, nuotaikos. Todėl paveikslai kupini ir audrų, jausmų šėlsmo, ir nostalgiškos rimties bei švelnių pastelinių simbolių. Norėdamas visa tai išreikšti autorius naudoja daugiasluoksnę savitą individualią techniką. Jo tapyba pirmiausia yra saviraiška, susijusi su individualybe.

R. Žmuidzinavičius gimė 1952 m. Varėnoje. Pirmuosius piešinius pradėjo piešti būdamas dešimties. Vėliau mokėsi Vilniaus dailės mokykloje, studijavo Maskvos N. Krupskajos dailės universitete. Nuo 1974 m. dirbo dailininku-restauratoriumi Vilniuje.

Parodose ir pleneruose nuo 1978 m. Originalius R.Žmuidzinavičiaus peizažus ir sostinės ar Trakų Vokės motyvus galima pavadinti netradicine mistifikuota tapyba. Jie išsiskiria spalvų intensyvumu, sodriais potėpiais, kurie iškyla iš paveikslo plokštumos. Dailininkas yra ranką pridėjęs restauruojant Verkių rūmus, Šv. Jonų bažnyčią, Klaipėdos konservatorijos salę ir kitus objektus.

Taip pat Sveikatos apsaugos ministerijoje veikia antra paroda. Menų sintezės judėjimas „Sintezija“ pristato vieną unikaliausių savo kūrinių – Lietuvos himno instaliaciją  „Tautiška giesmė“.

Tai unikalus, pasaulyje analogų neturintis, kūrinys savyje apjungiantis mokslo (fizikos, akustikos, fonologijos…), meno (tekstilės, muzikos, poezijos..) bei technologijų (spektrografinės analizės, žakardinio audimo, optikos, iliuminacijos, instaliacijos…) sritis.

2010 m. tekstilinė šio projekto dalis pristatyta ir apdovanota Lietuvos tekstilės bienalėje, 2011 m. Vasario 16-osios proga pirmą kartą oficialiai pristatytas Europos Komisijoje Briuselyje (Belgija).

Kūrinys susilaukė labai didelio susidomėjimo ir jau penkerius metus yra sėkmingai eksponuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Tai išties neeilinis reginys, kuriame tradicinės vertybės ir pilietiškumo samprata įgauna kitokią prasmę. Šis projektas ne tik reprezentacinio pobūdžio, o instaliacija – ne vien meno kūrinys. Tai mokslo, meno ir šiuolaikinių technologijų sintezė. 

Trumpai apie projekto idėjos autorių:

Julius Žėkas (1980) – poetas, tarpdisciplininių menų kūrėjas.

Baigė skulptūrą, fiziką, lietuvių filologiją, literatūrologiją, kultūros vadybos ir kultūros politikos studijas. Dėsto medijų filosofijas ir praktikas, dirba leidykloje, veda radijo laidas, kuria, organizuoja ir kuruoja įvairius kultūros ir meno projektus.

Abejas parodas galima aplankyti Sveikatos apsaugos ministerijos II bei III aukštuose.

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...