Saugokis triukšmo, paklausyk tylos

Minėdami Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną (minima kasmet, paskutinį balandžio trečiadienį), Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai primena apie šio aplinkos dirgiklio keliamas problemas ir skatina konkrečiais veiksmais prisidėti, kad gyventume sveikesnėje aplinkoje. Todėl šiemet tradiciškai kviečiame prisijungti prie Biuro inicijuojamos akcijos „Saugokis triukšmo, paklausyk tylos“. Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną (paskutinį balandžio trečiadienį) įmonėse, įstaigose, organizacijose bei namuose paskelbkite tylos pertrauką. Bent 5-ioms minutėms išjunkite visus nebūtinus garsą skleidžiančius prietaisus, mobiliuosius telefonus ir pasimėgaukite tyla.

 

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistai parengė naują informacinį leidinį „Triukšmometras“.  Jis savo vaizdu primena mums įprastą kūno termometrą. Tikslas – vaizdžiai parodyti, kokio lygio gali būti kasdieniai garsai – nuo širdies plakimo ir lapų šnarėjimo iki šūvio pokšėjimo ar lėktuvo variklio gausmo, ir kokį poveikį nuolat girdimas triukšmas gali daryti mūsų sveikatai. Leidinys puikiai pasitarnaus kaip knygos skirtukas, nuolat primindamas apie būtinybę mažinti nereikalingų garsų savo aplinkoje ir saugoti savo ir kitų sveikatą. „Triukšmometre“ gyventojai ras ir patarimų, kaip mažinti triukšmą nesudėtingomis priemonėmis.

 

Radijo stoties „RS2“ klausytojus Biuro specialistai kviečia aktyviai dalyvauti radijo žaidime tiesioginiame radijo stoties eteryje ir facebook paskyroje bei laimėti puikius prizus – apsauginius ausų kamštukus, kurie sumažins garsą net 37dB. Tai labai gera priemonė apsisaugoti nuo nepageidaujamo triukšmo dirbant su prietaisais, norint išvengti iš kaimynų buto sklindančios erzinančios muzikos bei kitais atvejais.

 

Net palyginti nestiprus 60-70 decibelų triukšmas gali sukelti galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą. Dėl to blogėja atmintis, dėmesys, orientacija, sumažėja fizinis ir protinis darbingumas, pablogėja judesių koordinacija. Tyrimais nustatyta, kad triukšmas, kaip ilgai veikiantis lėtinis stresas, sukelia įvairių sutrikimų, kurie gali lemti širdies ligų, aterosklerozės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinio uždegimo, opaligės bei įvairių neurozių išsivystymą.

 

Daugybė žmonių kasdien patiria triukšmo poveikį ir visą su juo susijusią riziką. Triukšmas yra akivaizdžiausia problema tam tikrose pramonės šakose, pavyzdžiui, gamyboje ir statyboje. Triukšmas nebūtinai turi būti itin stiprus, kad sukeltų problemų, jis gali sietis su kitais rizikos veiksniais darbo vietoje, pavyzdžiui, nelaimingų atsitikimų darbe tikimybė padidėja, triukšmui slopinant įspėjamuosius signalus. Taip pat triukšmas tampa darbe patiriamo streso priežastimi. Jis gali būti rimta problema ir kitokio pobūdžio darbo aplinkoje, pavyzdžiui, mokyklose, baruose.

 

Šiaulių municipalinė aplinkos tyrimų laboratorija 2014 m. atliko maksimalaus ir ekvivalentinio triukšmo lygio matavimus 17 centrinėje bei pietinėje Šiaulių miesto dalyje esančių visuomeninės paskirties pastatų aplinkoje.

Maksimalaus ir ekvivalentinio triukšmo lygio matavimų visuomeninės pastatų aplinkoje duomenimis, didžiausias triukšmo lygis, viršijantis ribinius dydžius, išmatuotas centrinėje miesto dalyje esančių J. Janonio gimnazijos, ,,Santarvės“ vidurinės mokyklos, Šiaulių valstybinės kolegijos I rūmų bei Moksleivių namų aplinkoje. Didžiausias triukšmo šaltinis – Tilžės g., Vytauto g., Aušros alėjos, P. Cvirkos ir Statybininkų g. pravažiuojantis autotransportas. Maksimalaus triukšmo lygio viršijimai dienos metu buvo išmatuoti 11 tyrimo vietų, ekvivalentinio triukšmo lygio viršijimai – 4 tyrimo vietose.

Nuolatinių triukšmo tyrimų duomenimis, pietiniame gyvenamajame rajone maksimalus triukšmo lygis kito nuo 89 iki 110 dBA ir viršijo ribinį dydį nuo 19 iki 40 dBA. Ribinės vertės viršijimai gauti visais 2014 m. mėnesiais. Didžiausias triukšmo lygis gautas dienos metu, lėktuvų skrydžių, šventinių saliutų ir perkūnijos metu. Apskaičiuoti dienos, vakaro, nakties ir paros triukšmo rodikliai neviršijo ribinių dydžių.

 

Visuomenės sveikatos biuro specialistai kasmet ragina domėtis triukšmo situacija bei nekentėti nuo sveikatai neigiamą poveikį darančio triukšmo savo aplinkoje. Pagal higienos normą, garso lygis miestuose prie gyvenamųjų namų, mokyklų ir darželių dieną turi būti ne didesnis kaip 70, vakare nuo 18 valandos – 65, naktį – 60 decibelų. Triukšmo pavojingumą nulemia ne tik jo intensyvumas. Taip pat labai svarbi poveikio trukmė.

 

 Yra aplinkybių, kurių žmogus negali paprastai pakeisti, tačiau visiškai nesudėtinga sumažinti sveikatai kenksmingų veiksnių įtaką artimiausioje savo aplinkoje – sumažinti televizoriaus ar muzikos grotuvo garsą, išjungti nenaudojamą kompiuterį ir pan. Todėl tėvai neturėtų pratinti mažų vaikų prie nuolatos namuose „kalbančio“ televizoriaus, nes augdamas jis pripras prie nuolatinio triukšmo ir nebemokės gyventi be jo, taip žalodamas savo sveikatą.

 

Besirūpinančius savo sveikata, Visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina ne tik mažinti riebalų kiekį  kasdieniame racione, bet ir pratintis prie „tylos dietų“. Išmokime mėgautis tyla ir suprasime, kiek daug ji mums reiškia.

 

Informaciją parengė:
Šiaulių m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...