Šių metų Pasaulinė tuberkuliozės diena – su šūkiu „Vienykimės, kad sustabdytume tuberkuliozę

Visame pasaulyje tuberkuliozės mastai išlieka epideminio lygio. Kasmet liga nusineša beveik pusantro milijono gyvybių išsivysčiusiose šalyse. Sergamumas tuberkulioze Lietuvoje nuolat po truputį mažėja. Tačiau sergamumo ir ligotumo pasiskirstymo tendencija išlieka ta pati – vyrų nenaudai.  Lietuvoje 2015 metais užfiksuota 920 naujų plaučių tuberkuliozės atvejų (susirgo 658 vyrai ir 262 moterys). 2014 metais skaičiai buvo kiek didesni: viso – 964 (662 vyrų ir 302 moterų).

Šiaulių mieste situacija panaši. 2015 m. nustatyta iš viso penkiais tuberkuliozės atvejais mažiau nei ankstesniais metais. Iš viso susirgo 16 vyrų ir 7 moterys (2014 m. susirgusių vyrų buvo 17, moterų – 18). Daugiausiai suserga 35-59 metų amžiaus, t. y. patys darbingiausi žmonės. Tai didelė našta ir šeimai, ir valstybei. Blogiausia, kad ligą platina piktybiškai nesigydantys asocialūs asmenys. Stingant visuomenės sąmoningumo, tuberkuliozę suvaldyti yra sudėtinga. Šiek tiek mažėjantis sergamumas neturėtų visuomenės „užliūliuoti“, nes ligos protrūkis bendruomenėse gali būti itin staigus ir atnešti grėsmingų pasekmių.

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistai reguliariai informuoja gyventojus apie grėsmes sveikatai. Pagrindinis tuberkuliozės infekcijos šaltinis yra asmuo ar ligonis, sergantis atvira plaučių tuberkulioze, kuris išskiria tuberkuliozės mikobakterijas kosint, kalbant, čiaudint. Su oro pursleliais tuberkuliozės mikobakterijos patenka į aplinką. Artimai ir ilgai kontaktuojant su sergančiu atvira tuberkulioze asmeniu yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti šia liga.

Tuberkuliozė gali vystytis bet kuriame organe – susergama vadinamąja ekstrapulmonine tuberkulioze (pvz. krūtinės ląstos limfmazgių, kaulų ir sąnarių, antinksčių, šlapimo ir lytinių organų, akių, virškinamojo trakto, tuberkuliozinis meningitas ir kt.), tačiau dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius.

Tikrinimasis – tai labai svarbus momentas siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze. Tuberkulioze užsikrėsti galima bet kur: darbovietėje, mokymo įstaigoje, autobuse, parduotuvėje ar pan., todėl jei jūs ir nemanote, kad turėjote kontaktą su sergančiu asmeniu, rekomenduojame pasitikrinti.

Nepamirškite, tuberkuliozė yra klastinga liga. Susirgimo pradžioje nusiskundimų būna nedaug. Kol liga nėra išplitusi, tuberkuliozę galima įtarti kai žmogų vargina: skausmas krūtinėje, pečių plote; nuovargis; prakaitavimas; apetito stoka, svorio kritimas; kosulys: sausas ar su skrepliais, trunkantis ilgiau nei savaitę; karščiavimas, ligos pradžioje nedidelis, iki 37,5°; skrepliavimas su kraujo priemaiša.

Užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl pajutus juos būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Informaciją parengė Asta Ivoškienė,

Šiaulių m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...