Skiepijimai – ekonomiškai efektyviausia intervencija į visuomenės sveikatą

Panevėžio visuomenės sveikatos centras primena, kad skiepai yra veiksmingiausia priemonė, kurios pagalba pasaulyje kasmet išsaugoma 2,5 milijono gyvybių. Kad ligos, kurių išvengiama skiepijant, neplistų bendruomenėje, būtina užtikrinti joje dideles skiepijimo apimtis. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia ne mažiau kaip 95 proc. tikslinės grupės asmenų.

 

Siekiant valdyti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas, didinant skiepijimo saugumą, veiksmingumą ir prieinamumą bei garantuojant skiepijimą kokybiškomis vakcinomis, 2013 m. parengta Nacionalinė imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 3 d. įsakymu Nr. V-8 „Dėl Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programos patvirtinimo“. Ši programa parengta atsižvelgiant į PSO Pasaulio imunizacijos viziją ir strategiją 2006-2015 m., priimtą 48-osios Pasaulio sveikatos asamblėjos 2005 m. gegužės 25 d. rezoliuciją, PSO vakcinacijos veiksmų planą 2011-2020 m., priimtą Pasaulio sveikatos asamblėjos 2012 m. gegužės mėn., taip pat į Europos Sąjungos teisės aktų, reglamentuojančių vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų epidemiologinę priežiūrą, kontrolę ir profilaktiką, nuostatas.

                   Analizuojant 2014 m. skiepijimo apimčių tendencijas Panevėžio apskrityje, mažiausios skiepijimo apimtys stebimos skiepijant tymų, raudonukės ir epideminio parotito vakcina 2 metų vaikus, nors praėjusiais metais šios amžiaus grupės skiepijimų apimtys šiek tiek padidėjo (palyginimui 2013 m. – 93,0 proc, 2014 m. – 94,7 proc.). Mažesnės nei 95 proc. vakcinacijos apimtys šios tikslinės grupės asmenų buvo pasiektos Panevėžio mieste, Kupiškio ir Panevėžio rajonuose (atitinkamai 94,5; 94,1 ir 91,6 proc.), tuo tarpu Lietuvoje taip pat buvo nepakankamos (93,36 proc.). Skiepijant 8 metų vaikus tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcina, Panevėžio ir Pasvalio rajonuose vakcinacijos apimtys siekė atitinkamai 93,4 ir 91,0 proc.

                   Centro duomenimis, 2014 m. nepakankamas vakcinacijos rodiklis pasiektas skiepijant 17 metų vaikus nuo difterijos ir stabligės buvo Panevėžio ir Pasvalio rajonuose (atitinkamai 94,4 ir 94,0 proc.), o Panevėžio mieste dar ir skiepijant 1 metų vaikus nuo hepatito B (94,9 proc.).

                   Praėjusiais metais Lietuvoje, Panevėžio ir Pasvalio rajonuose vakcinacijos apimtys nesiekė PSO rekomentuojamo vakcinacijos rodiklio, t. y. 95 proc., skiepijant 1 metų vaikus kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito vakcina.

                   Centro specialistai atkreipia dėmesį, kad tėvai ar globėjai, kurie neskiepija savo vaikų, turi suprasti, kad bet kuri liga, kurios išvengiama skiepijant, gali bet kada išplisti. Apsisprendę atidėti skiepijimą arba jo visai atsisakyti, tėvai prisiima atsakomybę labai svarbiu klausimu, kuris susijęs ne tik su vaiko sveikata, bet ir gyvybe.

 

 

 

 

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: dovile.brajinskiene@paneveziovsc.sam.lt

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...