Spartesnės inovacijos – geresnė sveikata

Svarbia šiuolaikinės sveikatos priežiūros sistemos dalimi laikomos technologijos, prisidedančios prie fizinės gerovės išsaugojimo, stiprinimo, ligų prevencijos, diagnozavimo ir gydymo. Sveikatos technologijų vertinimas tapo aktualiu ir veiksmingu šios sistemos elementu. Finansiniai klausimai tampa vieni svarbiausių ne tik įsigyjant vieną ar kitą technologiją, bet ir sprendžiant klausimą, ar ji turėtų būti finansuojama iš valstybės biudžeto. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) atlieka sveikatos technologijų vertinimus įvairiais aspektais, taip pat ir ekonominiu.

Akreditavimo tarnyba surengė pasitarimą su Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK) atstovais. Šio susitikimo tikslas – bendradarbiavimas, kuriuo siekiama užtikrinti greitesnius bei sklandesnius sveikatos technologijų ekonominio vertinimo procesus. Susitikime dalyvavo Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė ir laikinai einantis VLK direktoriaus pareigas Gintautas Kacevičius bei kompetentingi šių institucijų specialistai.

 Akreditavimo tarnyba jau nuo 2012 m. atlieka inovatyvių sveikatos technologijų vertinimus saugumo, klinikinio efektyvumo aspektu, aprašydama tikslinę pacientų grupę, naują technologiją ir jos alternatyvas, esančias Lietuvoje. Tačiau vis dažniau vertinimus atlieka ir ekonominiu aspektu. Pavyzdžiui, atlikus skrandžio mažinimo reguliuojama juosta operacijos sergančiųjų cukriniu diabetu nutukimui mažinti vertinimą ir apskaičiavus šios operacijos kaštus pasirodė, kad  lėšų poreikis labai didelis. Sergančiųjų šalyje daug, ir iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti, jog neracionalu valstybei kompensuoti tokią inovaciją. Tačiau Akreditavimo tarnybos specialistai į šią technologiją pažvelgė kur kas giliau ir plačiau. „Vertinome pacientų, sergančiųjų cukriniu diabetu, sveikatos pagerėjimo galimybes, vartojamų  vaistų poreikio bei svorio pokyčius, darbingumo lygį. Taigi paaiškėjo, kad įdiegus tokią inovaciją per 10 metų vidutiniškai vieno paciento gydymui galima sutaupyti apie 3000 EUR Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Vadinasi, diegti šią sveikatos technologiją – tikslinga“, – teigia Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė. Praėjusiais metais Akreditavimo tarnyba atliko ir kapsulinės endoskopijos, diagnozuojant kraujavimą iš plonųjų žarnų ir Krono ligą, dirbtinio vyriško šlaplės sfinkterio implantacijos operacijos, gydant inkontinenciją, vertinimus ekonominiu aspektu. Šiuo metu atliekamas pilvaplėvės karcinomatozės gydymo, taikant citoredukcinę operaciją, kombinuotą su hipertermine intraperitonine chemoterapija, vertinimas.

         Sveikatos technologijos vertinimas ekonominiu atžvilgiu parodo, kokia yra konkrečios technologijos ekonominė vertė, tai yra  kokios investicijų sąnaudos, kiek per metus šios investicijos sumažintų ar padidintų PSDF biudžeto išlaidas, kiek nauja technologija gali padėti sumažinti kitų resursų poreikį, pvz., pakartotinų hospitalizacijų, diagnostinių ar gydomųjų procedūrų.

„Inovatyvių sveikatos technologijų laukia ir pacientai, ir medikai. Šiuos lūkesčius galime pateisinti tik ieškodami greitesnių bei sklandesnių bendradarbiavimo su kitomis institucijomis būdų. Vertinant ekonominį efektyvumą labai svarbu glaudus bei geranoriškas Akreditavimo tarnybos bendradarbiavimas su VLK“, – sako direktorė Nora Ribokienė.

Susitikimo metu nutarta, kad Akreditavimo tarnyba ir VLK efektyviau bendradarbiaus, siekdama greičiau ir tiksliau atlikti sveikatos technologijų vertinimus ekonominiu aspektu. VLK įsipareigojo informuoti ir konsultuoti dėl vertinimams reikalingų intervencijų kodų, pasidalinti savo  privalomojo sveikatos draudimo informacinėje sistemoje administruojamais duomenimis bei operatyviai aptarti galimas duomenų interpretavimo problemas kartu su Akreditavimo tarnybos specialistais, atliekančiais sveikatos technologijų vertinimus. Taigi tarpinstitucinis bendradarbiavimas – veiksminga bei pigi priemonė, užtikrinanti svarbius procesus naujų, efektyvių sveikatos technologijų įdiegimui, ženkliai prisidėsiančių prie sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo.

 

 

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...