Susitikime aptarti Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos ir Nacionalinio transplantacijos biuro bendradarbiavimo klausimai

Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) įvyko susitikimas su Nacionalinio transplantacijos biuro direktore Asta Kubiliene ir donorystės proceso koordinatoriais.

NVSPL, vadovaujama direktoriaus Vytauto Zimnicko, yra vienintelė nepriklausoma laboratorija Lietuvoje, kurioje yra atliekami visi būtini organų donorų kraujo virusologiniai tyrimai. Buvo aptartos situacijos, kai atliekant virusologinius potencialių organų donorų kraujo tyrimus, gaunami rezultatai leidžia įtarti infekciją. Recipientams (žmonėms, laukiantiems transplantacijos) gali būti transplantuojamas tik tinkamas organas. Jei atliekant įprastus tyrimus paaiškėja, kad yra abejonių dėl tam tikrų ligų (virusinių ir kt.), tuomet turi būti atlikti kiti, nuodugnesni tyrimai, kurie leistų tiksliai nustatyti, ar kraujyje yra viruso užkratas. Tai – sudėtingi tyrimai, jiems atlikti naudojama speciali aparatūra, specialūs reagentai, tokie tyrimai atliekami vienintelėje laboratorijoje Lietuvoje – NVSPL.

Organų donorystės procesas turi įvykti per kuo trumpesnį laiką, todėl ir visi tyrimai – ir įprasti, ir specifiniai – turi būti atlikti kaip galima greičiau. Susitikime buvo aptarti komunikacijos tarp donorystės koordinatorių ir budinčių NVSPL darbuotojų būdai – kuriuos darbuotojus ir kada koordinatorius turėtų informuoti apie potencialaus donoro kraujo tyrimus, kad visi reikalingi kraujo tyrimai būtų atlikti kuo skubiau ir tiksliau, nes netikslumų tyrimuose negali būti – transplantuoti galima tik tinkamus organus.

Donorystės ir transplantacijos proceso metu komunikacija yra labai aktyvi ir intensyvi. Koordinatorius bendrauja su donorine ligonine, kurioje registruotas donoras – gaunama visa informacija apie donoro būklę (kraujo, šlapimo, echoskopijų, kitų tyrimų rezultatai). Išsamūs kraujo tyrimai atliekami NVSPL.

Susitikime buvo atkreiptas dėmesys į diagnozuojamas egzotines ligas, kuriomis Lietuvos gyventojai dažniau užsikrečia pabuvoję egzotiškose užsienio šalyse. Kadangi žmonės šiais laikais keliauja labai daug, didėja rizika tolimuose kraštuose užsikrėsti infekcijomis. Susitikimo metu buvo aiškinamasi, ar šioje laboratorijoje yra galimybės ištirti Zika, Nilo ar kitais egzotiniuose kraštuose plintančiais virusais užkrėstą kraują. NVSPL atstovai informavo, kad laboratorija turi galimybes skubiai ištirti ir nustatyti šiuos užkratus. Nacionalinio transplantacijos biuro vadovė informavo, kad Europos Komisijos iniciatyva įkurtoje RATC (Rapid Alert for Tissues and Cells) skubaus įspėjimo sistemoje yra informuojama apie Europos šalyse diagnozuojamas užkrečiamąsias ligas ir jų plitimą, platinamos rekomendacijos dėl atliktinų tyrimų metodikos, dėl donorinių ląstelių ir audinių panaudojimo transplantacijai. Susitikime buvo nutarta keistis šia informacija, ateityje organizuoti bendrus pasitarimus ir stiprinti egzotinių ligų plitimo prevenciją.
 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...