Švelniakailių žvėrelių veisimas ir auginimas Panevėžio rajone

Šiuo metu Lietuvoje sparčiai kuriasi ūkiai, veisiantys brangiakailius žvėrelius – audines. Audinė – pusiau prijaukintas, plėšrus, maždaug 2-3 kilogramus sveriantis prabangaus kailio žvėrelis, kuris natūralus (standartinė audinė) ar mišrintas (mutantinė – spalvotoji audinė) veisiamas ir auginamas žvėrelių fermose.

Planuojamą ūkinę veiklą (toliau – PŪV) reglamentuoja Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymas (toliau – Įstatymas). Įstatyme nurodytos PŪV rūšys, kurioms turi būti atliekama atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo. Į šį sąrašą įtraukti ir ūkio subjektai, veisiantys ir auginantys daugiau kaip 200 sutartinių gyvulių atitinkančių švelniakailių žvėrelių skaičių.

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) 2015 metų spalio 28 d. iš Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos ir leidimų departamento Panevėžio skyriaus gavo atrankos išvadą (toliau – Departamentas) (dėl PŪV Švelniakailių žvėrelių (audinių) veisimo ir auginimo Paįstrio sen., Panevėžio r.). Galutinėje atrankos išvadoje nustatyta, kad PŪV – švelniakailių žvėrelių auginimui, poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas.

Per Įstatyme numatytą terminą galima teikti atsakingai institucijai, t.y. Departamentui, pasiūlymus persvarstyti atrankos išvadą. Iš gyventojų gauti 8 prašymai persvarstyti nutarimą dėl planuojamos vykdyti ūkinės veiklos.

Suinteresuotos visuomenės nuomone, dėl atsiradusios fermos gali sklisti nemalonus kvapas, taip pat nėra žinomas galimai vykdomos veiklos poveikis jų sveikatai, nuogąstauta, kad dėl šalia įsikūrusių fermų gali nuvertėti jų nekilnojamas turtas ir kt. Dėl pateiktų visuomenės prašymų persvarstyti atrankos išvadą, vykdytas jos persvarstymo posėdis, kuriame dalyvavo ir Centro specialistas. Persvarsčius 2015 metų spalio 28 d. priimtą atrankos išvadą, patvirtinta galutinė išvada, kad planuojamai vykdyti ūkinei veiklai – audinių veisimui ir auginimui, pilna apimtimi poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas. Pagal pateiktus PŪV triukšmo sklaidos skaičiavimus bei kvapo sklaidos modeliavimo rezultatus nustatyta, kad triukšmo lygis bei kvapo koncentracija neviršys nustatytų normatyvų gyvenamosiose teritorijose.

Centre yra gautas PŪV vykdytojų įsipareigojimas atlikti poveikio visuomenės sveikatai vertinimą dėl švelniakailių žvėrelių (audinių) veisimo ir auginimo Paįstrio sen., Panevėžio r. galimos įtakos visuomenės sveikatai.

Daugiau informacijos apie planuojamą ūkinę veiklą galima rasti Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos interneto svetainėse http://www.am.lt/ arba http://gamta.lt/.

 

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Regina Abromaitytė, tel. (8 45) 467 963, el. paštas: regina.abromaityte@paneveziovsc.sam.lt

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...