Tabako gaminių direktyvos įgyvendinimas ES

PSO bendradarbiavimo tabako kontrolės srityje centro Vėžio prevencijos skyriaus vadovė Dr. Martina Pötschke-Langer, Vokietijos vėžio tyrimų centras (DKFZ)

Nuo gegužės 20 d. ES valstybėse narėse taikoma Tabako gaminių direktyva. Ši direktyva – svarbus žingsnis gerinant ES visuomenės sveikatą. Ja visų pirma siekiama atgrasyti jaunimą nuo rūkymo.

Portalo „Sveikata-ES“ informacinis biuletenis 174

Dėl šios direktyvos įvyks didelių pokyčių, susijusių su ES parduodamais tabako gaminiais. Jaunimui patrauklios aromatizuotos cigaretės, pavyzdžiui, vaisių arba mėtų skonio, bus draudžiamos. Ant cigarečių pakuočių bus dideli kombinuoti įspėjimai apie pavojų sveikatai, primenantys rūkaliams, kuo jie rizikuoja. Tabaką gaminančios įmonės negalės vilioti pirkėjų klaidinančiais užrašais, tokiais kaip „ekologiškas“ arba „natūralus“. Be to, šia direktyva siekiama spręsti neteisėtos prekybos tabako gaminiais problemą. Naujomis nuostatomis dėl elektroninių cigarečių bus užtikrinta, kad šie gaminiai ES nebebūtų nereglamentuojami ir atitiktų specialius saugos ir kokybės reikalavimus.

Visiems, kas dirba tabako kontrolės srityje, pastarieji dveji metai buvo intensyvūs.

Europos Komisija priėmė devynis teisės aktus (aštuonis įgyvendinimo aktus ir vieną deleguotąjį aktą), kuriuose nustatytos išsamios techninės taisyklės, kurių reikia Tabako gaminių direktyvai įgyvendinti. Juose, be kita ko, aprašoma, kokiais būdais nustatomas tabako gaminių kvapas ir skonis, kaip turi atrodyti nauji įspėjimai apie pavojų sveikatai, kokios taisyklės taikomos pakartotinai užpildomoms elektroninėms cigaretėms.

Europos Parlamentas ir Taryba gynė direktyvą trijose atskirose bylose, kurias iškėlė pramonės atstovai ir viena valstybė narė. Gegužės 4 d. Teisingumo Teismas paskelbė, kad visos direktyvos nuostatos galioja, patvirtino, kad ji atitinka vidaus rinkos teisinį pagrindą, ir užtikrino naudą visuomenės sveikatai.

Valstybės narės įdėjo daug pastangų, kad perkeltų direktyvą į nacionalinę teisę. Daugelis iš jų į savo tabako teisės aktus įtraukė papildomų arba griežtesnių priemonių, pavyzdžiui, nustatė prievolę pakuoti tabako gaminius į paprastas bendras pakuotes, apribojo reklamą arba priėmė aplinkos be dūmų teisės aktus.

Tiems iš mūsų, kurie dirba tabako kontrolės srityje, kova dėl faktais grindžiamos Tabako gaminių direktyvos, kuria siekiama apsaugoti sveikatą, buvo didžiulis darbas, juo labiau, kad tabako pramonė ir jos sąjungininkai vykdė plataus masto lobistinę veiklą. Šis nelengvas darbas tęstas valstybėse narėse, kurioms padėjome perkelti direktyvą į nacionalinę teisę.

Tai, kad Tabako gaminių direktyva imama taikyti visoje ES, yra didžiulė pažanga apsaugant visų mūsų piliečių sveikatą. Matome, kad rūkalių Europos Sąjungoje mažėja. Tabako gaminių direktyva turėtų šią tendenciją sustiprinti ir užtikrinti, kad mažiau jaunuolių išsiugdytų šį mirtinai pavojingą įprotį.

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...