Telšiai – dviratininkų miestas

Gegužės 1-ąją startavusioje tarptautinėje programoje „Europos dviračių iššūkis 2015“ dalyvavo  trys Lietuvos regionai. Tai Klaipėdos ir Kauno miestai bei Telšių rajonas, iš viso dalyvavo 39 Europos miestai.

 

Varžytuvių tikslas – skatinti gyventojus dažniau naudoti dviratį kaip aplinkai draugišką transporto priemonę, mažinti miestų oro taršą ir didinti visuomenės aplinkosauginį sąmoningumą.

Ši tarptautinė pramoga baigėsi gegužės 31 dieną. Ir jau yra aišku kurio Europos miesto gyventojai dviračiais numynė daugiausiai kilometrų.

Per visą gegužės mėnesį visų šalių miestai bendrai numynė 2 milijonus kilometrų ir jei šis atstumas būtų buvęs įveiktas automobiliu į aplinką būtų buvę išmesta daugiau nei 500 000 kilogramų vien CO2 emisijos, neskaitant kitų teršalų, tad skatindami ir kuo dažniau važinėdami dviračiu mes prisidedame prie švaresnės aplinkos kūrimo, o taip prisidedame prie geresnės savo sveikatos.

Kaip sekėsi Telšiams ir kitiems miestams?

Pirmąją vietą tarp visų Europos miestų užėmė Lenkijos miestas – Gdanskas, numynęs daugiau nei 400 000 km.

Kadangi šis iššūkis yra skirtas suaktyvinti gyventojus, kad jie kuo dažniau į darbą ar parduotuvę važiuotų dviračiu buvo skaičiuojamos kelios rezultatų lentelės. Pagrindinėje rezultato lentelėje Telšių rajonas iškovojo 13 vietą, numynęs 37 185 km., kiti Lietuvos miestai liko truputėlį žemiau, Kaunas užėmė 17 vietą su 29 452 km, o Klaipėda liko 18 netoli atsilikdama nuo Kauno su 27 434 km. Šioje pagrindinėje lentelėje numinti kilometrai buvo skaičiuojami geografinėse Kauno ir Klaipėdos miesto ribose ir geografinėse Telšių rajono ribose. Telšiai nusprendė dalyvauti visu rajonu, nes miestelis nedidelis vos 23 000 gyventojų, o visi dviračių takai yra orientuoti į šalia miesto esančius kaimelius ir miestelius, tad pagrindinis dviratininkų kelias ir yra būtent šiais takais kuriais gyventojai važiuoja į darbą ar poilsiauti prie ežerų.

Kitoje statistinėje lentelėje buvo skaičiuojami aplamai visi už tą miestą numinti kilometrai ir nesvarbu kur kokiame mieste buvo kelionė. Šioje lentelėje pirmąją vietą taip pat užėmė Gdansko miestas numynęs 555 000 km., o Lietuvos miestai išsirikiavo atitinkamai Kaunas 13 vieta su 44 182 km., Telšių rajonas 15 vieta su 40 620 km ir Klaipėda 16 vieta su 39 916 km.

Ar visi miestai vienodi varžovai?

Sunku lyginti iššūkyje dalyvaujančius miestus, nes viename gyvena ir po keliolika milijonų gyventojų, kitame vos 23 000 gyventojų, tad buvo skaičiuojamas trečias rezultatas kuris priklausė nuo gyventojų skaičiaus.

Telšių rajonas gyventojų skaičiumi yra mažiausias dalyvis iš visų iššūkyje dalyvaujančių miestų ir lyginant nuvažiuotų kilometrų skaičių tenkantį 1000 gyventojų Telšiai užėmė garbingą 2 vietą su 846 km rezultatu! Telšius aplenkė tik Gdanskas numynęs išties labai labai daug kilometrų ir 1000 gyventojų teko 978 km.

Klaipėda užėmė 10 vietą su 174 km. rezultatu, o Kaunas 19 vietoje su 97 km. rezultatu.  

Galima pažymėti ir tai, kad Telšių rajonas šiame iššūkyje dalyvauja jau antrus metus ir praeitais metais iškovojo geriausiai „minančio“ miesto titulą ir lyginant gyventojų skaičių užėmė pirmąją vietą tarp tais metais dalyvavusių 32 Europos miestų.

Vyko varžybos ir tarp įvairių komandų pačiame mieste.

Šioje dviratininkų pramogoje dalyvaujantys žmonės galėjo rungtis ne tik su kitų miestų gyventojais, bet ir burtis į komandas. Vietos bendruomenių ar darbo kolektyvų nariai galėjo rungtis vieni su kitais, varžytis nuvažiuotų kilometrų skaičiumi.

Kaune suburta 14 komandų, klaipėdiečiai susibūrė net į 23 komandas, o rekordiniu aktyvumu tarp visų Lietuvos regionų pasižymi žinoma Telšiai. Čia pedalus mynė net 30 įvairių komandų.

Prie šio iššūkio Lietuvos miestai stengėsi pritraukti kuo daugiau dalyvių, vyko įvairios akcijos, buvo planuojamos išvykos ir ekskursijos, nuolaidos keliaujantiems į darbą dviračiu. Prie Telšių prisijungė 479 dviratininkai, prie Kauno 387, na o prie Klaipėdos prisijungė daugiausiai – 597 dviratininkai.

Prie Telšių rajono komandos buvo prisijungę ir žinomi žmonės, už Telšius mynė šiuo metu Klaipėdoje gyvenantis legendinis olimpietis Tomas Vaitkus, Lietuvos orientavimosi sporto kalnų dviračiais, slidėmis čempionas Regimantas Kavaliauskas, dviratį nuolat mynė ir Telšių rajono meras Vytautas Kleiva, o taip pat ir daugelis kitų valstybinių įstaigų vadovų.

Ar rezultatai lentelėse atspindi tikrovę?

Neatspindi, nes nuvažiuoti kilometrai buvo fiksuojami išmaniuoju telefonu, tam reikėjo jį turėti, aišku buvo galima užfiksuoti ir rankiniu būdu prisijungus prie iššūkio tinklalapio, tačiau tam reikalingos kompiuterinės žinios, tad ne visi „mynę už Telšius“ taip padarė ir vien darbo dienomis organizuotų pažintinių kelionių metu sudalyvavo virš 1000 gyventojų. Tad rezultatas lentelėje būtų buvęs žymiai geresnis, tačiau mes džiaugiamės realiai matydami tuos dviratininkus kurie važiuoja dviračiu į darbą, į parduotuvę prie ežero ar pan., mes juos sutinkame, jie visada prisijungia prie paradų, grupinių pasivažinėjimų ir jų skaičius nuolatos didėja.

Kaip buvo organizuojamas iššūkis Telšių rajone?

Telšių rajone visą gegužės mėnesį uoliai darbavosi Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir kiekvieną darbo dieną organizuodavo pažintines keliones po Telšių miestą ir jo apylinkes. Buvo kviečiami įstaigų, įmonių atstovai kurie tam tikrą jiems paskirtą dieną atvykdavo „Minti už Telšius“. Šitaip visą gegužės mėnesį Telšių miesto gatvėse nuolat dviračiu mindavo gausus būrys gyventojų. Automobilių vairuotojai jau buvo pripratę prie didelio dviratininkų skaičiaus gatvėse, nes ir 2014 metais buvo organizuojamos tokios kelionės, tad neįvyko nė vieno incidento ir visos kelionės įvyko saugiai. Prieš kiekvieną pasivažinėjimą Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai susirinkusius informuodavo apie saugaus eismo taisykles, dviratininkų pareigas ir atsakomybę. Tuo pačiu norėtume padėkoti ir Telšių apskrities vyriausiajam policijos komisariatui kuris nuolat stengdavosi papildomai užtikrinti dviratininkų saugumą ir esant ženkliai didesniam dalyvių skaičiui lydėdavo juos numatytu maršrutu. Gegužės pirmoji savaitė buvo Europos judrioji savaitė, tad šią savaitę informaciją apie saugų eismą ir pavojus jame pasakodavo ir policijos atstovai.

Europos Dviračių Iššūkio 2015 uždarymo šventė.

Birželio 1 dienos vakarą buvo surengta Europos Dviračių Iššūkio 2015 uždarymo šventė ir apdovanojimų ceremonija. Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras iš pradžių kvietė gyventojus ir iššūkio dalyvius į dviratininkų paradą, prie kurio prisijungė arti 100 dviratininkų ir dviratininkai pajudėję iš Telšių miesto centro apvažiavo 13 km garbės ratą aplink Telšius už užimtą 13 vietą. Dviratininkų paradas baigėsi Telšių miesto amfiteatre kur susirinkusių laukė Telšių rajono savivaldybės kultūros centro organizuotas padėkos koncertas. Koncerto metu įvairius kūrinius atliko dvi jaunos Telšių miesto grupės „LitRoll“ ir „O Goda“.

Iš pradžių susirinkusiems sveikinimo žodį tarė Telšių rajono meras Vytautas Kleiva ir Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Aurelijus Laurinavičius, kurie taip pat kartu su visais mynė ir dviratininkų parade. Vėliau buvo apdovanotos daugiausiai kilometrų numynusios įstaigos. Tad įstaigų kategorijoje pirmą vietą užėmė VŠĮ „Atviras Telšių jaunimo centras“ numynęs daugiausiai iš visų 6613 km., antroje vietoje liko Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro komanda su 5756 km. Mokyklų kategorijoje primą vietą užėmė Telšių „Ateities“ pagrindinė mokykla numynusi 3947 km., nuo jos daug neatsiliko Telšių „Atžalyno“ pagrindinė mokykla numynusi 3621 km. Nugalėtojams Telšių rajono savivaldybė įteikė padėkos raštus ir po didžiulį tortą.

Asmeninėje Telšių rajono komandos įskaitoje daugiausiai kilometrų numynė ir aktyviausias buvo Aivaras Bružas, kuriam buvo įteikta padėka ir 50 € kuponas atsinaujinti savo dviratį dviračių parduotuvėje.

Telšių rajono savivaldybė taip pat dėkodama už didžiulį įdėtą darbą dėkojo ir organizatoriams Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, įteikdama didžiulį tortą, su Telšių komandos šūkiu „Mink už Telšius“, kurį vėliau biuras išdalijo susirinkusiems gyventojams.

Neliko nuskriausti ir visi likę dalyviai. Kaip, kad organizatoriai žadėjo, kiekvienas numynęs po 150 km. gaus dovanų. Tokių dviratininkų atsirado 79, tad jiems buvo įteikti kuponai su kuriais galės nemokamai pasiplaukioti vandens dviračiu Masčio ežere.

Na o visus susirinkusius savo produkcija vaišino renginio rėmėjas AB „Žemaitijos pienas“.

Kokie artimiausi planai?

Iššūkis aiškiai leido suprasti rajono valdžiai, kad Telšiai yra dviratininkų miestas ir reikia aktyviau formuoti infrastruktūrą atsižvelgiant į dviračių naudojimą ir gerinti gyventojams sąlygas vis dažniau naudoti dviratį kaip draugišką aplinkai transporto priemonę ir puikią priemonę gerinant savo sveikatą. Šiuo metu yra planuojami nauji dviračių takai, yra išduoti leidimai ir netrukus turėtų prasidėti jau suplanuotų dviračių takų įrengimas. Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras planuoja bendradarbiaudamas su kitomis įstaigomis ir sporto klubais sukurti interaktyvų Telšių rajono fizinio aktyvumo žemėlapį kuriame bus galima rasti įvairių pažintinių maršrutų dviračiais, šiaurietiško ėjimo maršrutų, lauko treniruoklių, krepšinio aikšteles ir kitas fizinio aktyvumo vietas.

 

Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Lygumų g. 47, LT-87125 Telšiai

Tel. nr.: 8-444-60155

www.telsiurvsb.lt

www.facebook.com/TelsiurajonoVSB

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...