Uodai. Kaip išvengti jų įkandimų?

Neatskiriami poilsio gamtoje palydovai – įkyriai zyziantys ir besikandžiojantys uodai. Pelkėtose ir  apskritai drėgnesnėse vietose šiltu oru žmogų ir gyvūnus puola nesuskaičiuojami uodų spiečiai.

 

Uodai gyvuoja daugiau nei 30 mln. metų, ir nepaisant visų kovos būdų prieš šiuos kraugerius, jų gebėjimas susirasti auką evoliucijos eigoje tik ištobulėjo. Šie vabzdžiai paplitę beveik visame pasaulyje: tiek karštuose, tiek šaltuose kraštuose. Pasaulyje žinoma apie 3 000 rūšių uodų, Lietuvoje  gyvena apie 300. Tačiau ne visų rūšių uodai puola žmogų: vieni renkasi paukščius, kiti – arklius, o kai kurie – varles ir vėžlius.  Be to, ne visi uodai yra kraugeriai.

Uodų įkyrus zyzimas išblaško miegą, mažina darbingumą, jų įkandimai skausmingi, sukelia niežulį, o alergiškiems žmonėms – įvairius odos patologinius simptomus. Kai kurie uodai platina pavojingas užkrečiamąsias ligas – jie gali perduoti iki 150 sukėlėjų rūšių, iš jų 50 patogeniškų žmogui. Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistės Irinos Bulsienės, pavojingiausi yra maliariniai uodai, platinantys keturių rūšių maliarijos sukėlėjus, kurie bręsta uodo patelės organizme. Nors uodų platinamos ligos daugiau būdingos tropinio klimato šalims (geltonoji karštligė, denge karštligė, filiarijozės ir kt.), yra grupė ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostoje – maliarija, uodų platinami encefalitai.

 

Kaip išvengti uodų įkandimų?

 • Namus nuo šių vabzdžių patikimiausiai apsaugos specialūs tinkleliai langams ir durims.
 • Vykstantiems į gamtą apsisaugojimui nuo uodų įkandimų patartina naudoti repelentus (kraujasiurbius nariuotakojus atbaidančias medžiagas). Jų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pleistrai, pieštukai arba garuojantys prietaisai.
 • Lauke patartina naudoti prieš uodus skirtas žvakes. Jų sudėtyje yra aromatinių medžiagų, kurios degant pasklinda aplinkoje ir atbaido uodus.
 • Uodus atbaido ir gvazdikėlių, baziliko, pelargonijos, anyžiaus ir eukalipto kvapai. Šių augalų aliejumi reiktų patepti odą arba užlašinti kelis lašus ant šilumos šaltinio, pavyzdžiui, laužo, degtuko ar net įkaitintos keptuvės. Taip pat galima ant palangės padėti vatos gabalėlį prieš tai jį išmirkius šių augalų aliejuje. Nereikėtų pamiršti, kad kai kurie eteriniai aliejai gali erzinti odą, tad rekomenduojama juos praskiesti alyvuogių, saulėgrąžų ar kt. aliejumi ir tik tuomet tepti ant odos.
 • Arbatmedžio aliejus taip pat gali pasitarnauti atbaidant uodus. Be to, jis padeda sušvelninti įkandimo pasekmes.
 • Senovėje uodų ir kitų kraują siurbiančių vabzdžių atbaidymui buvo naudojamos varpučio – viena labiausiai paplitusių piktžolių – šaknų nuoviras.
 • Galima naudoti smulkiai supjaustytus šviežius ievos ar baziliko lapus bei žiedus.
 • Šviežiai nuskintos šeivamedžio šakeles, pomidorų lapų kvapas taip pat gerai baido uodus.
 • Jeigu nusprendėte pabūti gamtoje, į laužą galite įmesti pušų, eglių kankorėžių arba truputį padžiovintų kadagio spyglių.
 • Kedrų aliejaus kvapas atbaido ne tik uodus, bet ir muses bei tarakonus.
 • Joks vabzdys nedrįs nutūpti ant veido, jeigu jį nusiprausite pelyno nuoviru.

 

Jeigu jau įkando…

 • Uodų sukandžiotas vietas būtinai nuplaukite švariu vėsiu vandeniu su muilu ir netrindami nusausinkite. Ant skaudamų vietų uždėkite ledo arba kitokį šaltą kompresą, įkandimų vietą patepkite dezinfekuojamuoju tirpalu, o tada preparatais, kurie efektyviai malšina uždegimą ir niežulį, mažina skausmą ir tinimą.
 • Uodo įkandimo sukeltą niežulį galima panaikinti 15 min. ant įkandimo vietos palaikius vatos gniužulėlį, suvilgytą spiritiniu medetkų žiedų antpilu.
 • Galima patrinti žaliu svogūnu arba uždėti česnako sulčių.
 • Skausmą ir niežulį gerai malšina šviežiai trinti pelyno, petražolės, mėtos, gysločio, ąžuolo ar klevo lapai.
 • Nereiktų pamiršti „seno gero“ tepalo „Žvaigždutė“. Jis, beje, taip pat gerai atbaido uodus.

 Irina Bulsienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė

 

 

Kristina Motiejūnaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene), tel. (8 37) 33 16 92, el. p.: kristina.motiejunaite@kaunovsc.sam.lt

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...

Parašykite komentarą