Vaikų ligoninėje atliktos kaulų čiulpų transplantacijos donoras – nė dvejų neturintis vaikas

Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centre, kuriame kaulų čiulpų transplantacijos atliekamos nuo 2002 metų, šiandien jau atlikta 170-oji. Donoru šešerių metų sunkia kraujo liga sergančiam berniukui tapo nė dvejų metukų dar neturintis jo broliukas. Kaip teigia Vaikų onkohematologijos centro vadovė dr. Jelena Rascon, mažiausio donoro Lietuvoje kaulų čiulpai pagelbėjo atlikti alogeninę kaulų čiulpų transplantaciją. 

 

Rugsėjo mėnesį Vaikų onkohematologijos centre pirmą kartą Lietuvoje teko atlikti kaulų  čiulpų  transplantaciją pačiam mažiausiam pacientui –  trijų mėnesių tris kilogramus tesvėrusiam kūdikiui, sergančiam sunkiu kombinuotu imunodeficitu.  Negiminingas donoras šiam kūdikiui buvo rastas Vokietijoje, iš kurios kaulų čiulpus teko gabenti itin skubiai.

 

Pasak dr. J. Rascon, imunodeficitai – tai grupė iš daugiau nei 200 ligų, įgimtų arba paveldėtų, pasižyminčių įvairaus laipsnio imuninės sistemos sutrikimais, kurie susiformuoja, kai viena ar daugiau imuninės sistemos dalių veikia neefektyviai. Imunodeficitai pasireiškia įvairiais simptomais ir požymiais, tačiau dažniausiai – įvairiomis ir dažnomis infekcinėmis ligomis.

 

Vaikų onkohematologijos centre dėl šios retos ligos yra tekę gydyti dar tris pacientus.

 

Pavasarį šiame centre taip pat pirmą kartą buvo atlikta transplantacija sunkia metaboline (riebalų apykaitos sutrikimo) liga sergančiam dešimtmečiui.

 

Šiandien visi šie vaikai sveiksta po transplantacijų, bet dar yra stebimi Vaikų ligoninės medikų ir slaugytojų komandos.

 

Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centrui šiais metais yra suteiktas nacionalinio referencijos centro statusas. Jame gydomi visų rūšių vaikų navikai, hemofilija ir įvairūs krešėjimo sutrikimai bei kitos sunkios kraujo ligos. Dauguma čia gydomų pacientų serga labai retomis ligomis. 

 

Vaikų kaulų čiulpų transplantacijos poskyryje atliekamos visos įmanomos transplantacijos rūšys – autologinės (persodinamos paties paciento ląstelės) ir alogeninės, kai persodinamos donoro ląstelės iš giminingo, negiminingo donoro ar virkštelės kraujo.

 

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose esančiame Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre yra per 10 000 donorų, o pasaulio registruose – per 16 mln.

 

„Kaulų čiulpų transplantacija suteikia galimybę pasveikti vaikams, kuriems nepadeda kitoks gydymas ir nebelieka kito būdo išgyventi“,  – teigia dr. J. Rascon.

 

Šiuo metu Vaikų onkohematologijos centre pasveiksta 80 proc. gydomų pacientų, kaip ir kitose Vakarų Europos šalyse. 

Daugiau informacijos:

Vaikų ligoninės, viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo

atstovė ryšiams su visuomene

Jolanta Normantienė

el.p. jolanta.normantiene@vuvl.lt  Tel. (8 5) 272 05 35, mob. tel. 8 656 22660, www.vaikuligonine.lt

https://www.facebook.com/VaikuLigoninesParamosFondas

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...