VASPVT perspėja: gydomosios kosmetikos paslaugas gali teikti tik licencijuoti sveikatos priežiūros specialistai

Pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai tik grožio procedūras atlikti turintys teisę kosmetikai teikia gydomosios kosmetikos paslaugas, taip pat kelia nerimą žmonių susidomėjimas reklamuojamais abejotinais „stebuklingais“ aparatais. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Akreditavimo tarnyba) atkreipia visuomenės dėmesį, kad tokios nekvalifikuotų specialistų teikiamos paslaugos ar nekokybiški prietaisai gali ne tik sukelti neigiamas pasekmes bei pakenkti sveikatai.

{end_header}

Specialistų teigimu, neretai pasitaiko atvejų, kuomet kosmetikai (kosmetologai) imasi veiklų, kurias gali atlikti tik sveikatos priežiūros specialistai. Kosmetikai (kosmetologai) gali teikti  tik higieninės kosmetikos paslaugas, padedančias išlaikyti natūralų žmogaus kūno grožį, profilaktinėmis priemonėmis išsaugoti odos ir jos priedų fiziologines savybes, ir dekoratyvinės kosmetikos paslaugos, tokios kaip permanentinis (ilgalaikis) makiažas. Be to.  grožio specialistas gali atlikti plaukų skutimą, manikiūrą, pedikiūrą, tatuiruotes, papuošalų vėrimo ir kitas grožio invazines paslaugas.

Gydomosios kosmetikos (gydyti žmogaus išvaizdai kenkiančias odos, plaukų, burnos ertmės organų ligas, taisyti ligų sukeltus įgimtus ir įgytus išvaizdos trūkumus)  bei gydomosios chirurginės kosmetikos (kai išvaizdos defektai šalinami operuojant) veiklas gali vykdyti tik gydytojai specialistai. Tokios populiarios procedūros kaip  Mezoterapija (medicininė procedūra, kurios metu į odą švirkščiamos įvairios veikliosios medžiagos ir jų mišiniai), botulino toksino injekcijos, hialuroninės rūgšties injekcijos, odos nusluoksniavimas veikiant odos paviršinius sluoksnius, elektrokoaguliacija, krioterapija, lazerioterapija ir kitos panašios procedūros yra priskirtinos medicininėms gydymo, koregavimo technikoms ir procedūroms, kurias gali atlikti tik licencijuotas specialistas licencijuotoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

Taip pat Akreditavimo tarnyba atkreipia dėmesį, kad žmonės turėtų atsargiai vertinti reklamuojamus įvairius „stebuklingus“ aparatus, neva galinčius greitai ir efektyviai „ištirti nuo visų galimų ligų“. Vienas iš jų – prietaisas Metatron (gamintojas Rusija) su programine įranga, kuri neatitinka nustatytų teisės aktų reikalavimų, todėl negali būti naudojamas Lietuvoje. Akreditavo tarnyba informaciją apie šio prietaiso netinkamą naudojimą perdavė LR Konkurencijos tarybai. Kitas „stebuklingas“ aparatas Kvantinio magnetinio rezonanso prietaisas (gamintojas Kinija), dėl kurio neteisėto naudojimo surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas.

Akreditavimo tarnyba prašo nepamiršti, kad Lietuvoje sveikatos priežiūros paslaugas (diagnostiką, gydymą) gali teikti tik atitinkamą licenciją turintys gydytojai, tik licenciją turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje. Tikėdamiesi sutaupyti kartais žmonės naudojasi nesaugiomis paslaugomis ar prietaisais, taip rizikuodami ne tik prarasti pinigus už jiems suteiktas abejotinas paslaugas, bet ir savo sveikata, nes neteisingai diagnozuota liga, netinkamai paskirtas gydymas yra bene dažniausios priežastys, dėl kurių gali atsirasti neigiamų pasekmių. Todėl raginame nebūti lengvatikiais, o rinktis saugias paslaugas patikimose įstaigose. 

SAM Ryšių su visuomene skyrius,

samrsv@sam.lt, www.sam.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...