Vilniaus oro uoste rastas laikrodis, skleidžiantis padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę

Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) informuoja, kad 2015 m. liepos 6 d. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (VSAT) pareigūnai, Vilniaus oro uoste vykdydami asmenų, kertančių valstybės sieną, ir gabenamų krovinių radiacinę kontrolę, užfiksavo atvejį, kaiLietuvos Respublikos pilietis, vežė antikvarinį laikrodį, kurio skleidžiama dozės galia 10 cm atstumu nuo paviršiaus daugiau nei 15 kartų viršijo gamtinį foną.

 

Suveikus stacionariai dozimetrinės kontrolės įrangai, VSAT pareigūnai atliko detalius dozimetrinius matavimus ir nustatė, kad vežamas stalinis laikrodis 10 cm atstumu nuo paviršiaus skleidė 1,5 mikroSv/h dozės galią ir identifikavo Ra-226 (radžio) radionuklidą. RSC specialistai atliko laikrodžio paviršiaus radioaktyviosios taršos matavimus ir paviršiaus radioaktyviosios taršos nenustatė.

 

Lietuvos Respublikos pilietis radioaktyvųjį laikrodį įsigijo sendaikčių turguje Vokietijoje. Šiuo metu laikrodis yra paimtas iš VSAT Vilniaus oro uosto užkardos ir saugomas RSC.

 

Praėjusio šimtmečio pradžioje, neturint pakankamai žinių apie jonizuojančiosios spinduliuotės žalą sveikatai, kai kurių radioaktyviųjų medžiagų (dažniausiai radžio) savybė švytėti tamsoje buvo plačiai naudojama laikrodžių, barometrų, kompasų, laivų ir lėktuvų prietaisų skalių gamybai. Lygiavertės dozės galia prie tokio prietaiso paviršiaus gali siekti iki 50 mikroSv/h, t. y. šimtus kartų viršyti gamtinį foną.

 

Prašome gyventojų, kilus įtarimų ar abejonių, kad turimi daiktai galimai gali būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, kreiptis į RSC arba į artimiausią jo skyrių (adresai ir telefonai nurodyti žemiau), kur jie bus nemokamai patikrinti. Ypač kviečiame asmenis, turinčius laikrodžių, barometrų, prietaisų skalių, galimai užterštų radioaktyviosiomis medžiagomis, naudotų kariniuose įrenginiuose (tankuose, lėktuvuose, laivuose). RSC specialistai nustatę, kad prietaisai užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, pasirūpins, kad jie valstybės lėšomis būtų sutvarkyti kaip radioaktyviosios atliekos. Ypač svarbu tokių prietaisų neardyti ar neišmesti, nes radioaktyviosios medžiagos pasklis aplinkoje ir sukels dar didesnį pavojų.

 

Kilus klausimų, prašome kreiptis į artimiausią RSC skyrių:

 

• RSC, Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel. (8 5) 210 58 17 , faks. (8 5) 276 36 33 arba el. paštu rsc@rsc.lt;

• RSC Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Aušros g. 44, Kaunas, tel. (8 37) 33 37 60, faks. (8 37) 32 80 17 arba el. paštu kaunas@rsc.lt;

• RSC Klaipėdos radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Bijūnų g. 6, Klaipėda, tel. (8 46) 38 33 08, faks. (8 46) 30 01 30 arba el. paštu klaipeda@rsc.lt;

• RSC Šiaulių radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Vilniaus g. 229, Šiauliai, tel. (8 41) 52 46 44, faks. (8 41) 50 20 01 arba el. paštu siauliai@rsc.lt.

 

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...