ŽIV stebėsenos seminare pateiktos naujos rekomendacijos dėl ŽIV testavimo stiprinimo

Šią savaitę Vilniuje vyko ŽIV infekcijos stebėsenos ir komunikacijos seminaras, kuriame apžvelgta ŽIV stebėsenos pažanga Europoje ir Lietuvoje, pristatytos naujos ŽIV testavimo prieinamumo didinimo priemonės.

„Aktyvus visuomenės švietimas, tikslinė prevencija – visa tai leido pristabdyti ŽIV infekcijos plitimo tempus Lietuvoje’, – taip pozityviai Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro veiklą įvertino Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ŽIV stebėsenos ekspertė Aanastasia Pharis, šią savaitę dalyvavusi Vilniuje vykusiame ŽIV infekcijos stebėsenos ir komunikacijos seminare. Ji skaitė kelis pranešimus ir pažymėjo, kad per pastarąjį dešimtmetį dėl pagerėjusio ŽIV ligos gydymo prieinamumo sergamumas AIDS ES/EEE šalyse mažėjo, o sergamumas ŽIV išliko beveik stabilus; pagal ŽIV užsikrėtimo būdus ES/EEE šalyse 44 procentais išaugo užsikrėtusiųjų per homoseksualius santykius, pagal kitus užsikrėtimo ŽIV būdus (per narkotikų vartojimą, heteroseksualiai) naujų atvejų sumažėjo. Tačiau, anot Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro atstovės, kai kurios Vakarų Europos šalys susiduria su ŽIV infekuotų migrantų problema.

„Vėlyva ŽIV ligos diagnozė – tai pagrindinė ŽIV stebėsenos problema Europoje: beveik pusei užsikrėtusiųjų ŽIV diagnozė nustatyta pavėluotai – kai ŽIV liga yra pažengusi. Taip atsitinka dėl įvairių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ir priimtinumo barjerų, stigmos, tikslinio testavimo programų stokos ir kitų veiksnių. Šiuo klausimu ES šalyse situacija yra labai skirtinga’, – teigė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro atstovė A.Pharis. Pasak jos, siekiant pagerinti ŽIV infekcijos išaiškinamumą rekomenduojama taikyti naujus tyrimų dėl ŽIV prieinamumo didinimo būdus. A.Pharis pažymėjo, kad daugelyje ES šalių žmonėms sudaryta galimybė dėl ŽIV pasitikrinti patiems, t.y. kai gyventojas įsigyja (vaistinėje ar kitame prekybos tinkle) greitąjį ŽIV testą ir gali pats sau priimtinoje aplinkoje (pvz., namie) pagal testo instrukciją atlikti sau tyrimą dėl ŽIV. Tai greitieji ŽIV testai (angl. self-tests). Jų naudojimas gan paprastas ir tokių paslaugų pagal principą „pasitikrink pats’ prieinamumo didinimas rekomenduojamas Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro. Seminaro dalyviai buvo informuoti, jog greitųjų testų dėl ŽIV jau galima įsigyti Lietuvos vaistinėse.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytojos Irmos Čaplinskienės, tyrimų dėl ŽIV skaičius per pastaruosius penketą metų Lietuvoje padidėjo penktadaliu. Valstybės lėšomis daugiausiai dėl ŽIV ištiriama kraujo donorų ir nėščiųjų. Daugėja asmenų, tiriamų dėl ŽIV pagal klinikinius požymius, stacionaruose, šeimos klinikose. Per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje daugiau kaip du su puse karto padaugėjo asmenų, norinčių dėl ŽIV pasitikrinti profilaktiškai.

Ankstyvas ŽIV ligos išaiškinimas leidžia laiku pradėti ŽIV ligos gydymą. Skiriamas gydymas pagerina ŽIV pacientų gyvenimo kokybę, pacientai tampa mažiau užkrečiami, nes vaistais nuslopinamas viruso dauginimasis. Ypač svarbu anksti išaiškinti ŽIV užsikrėtusias nėščiąsias – laiku pritaikius ŽIV perdavimo iš motinos vaikui profilaktikos priemones (prevencinį nėščiosios gydymą, cezario pjūvį, gydymo kursą naujagimiui bei nežindymą) galima susilaukti sveiko ir ŽIV neužsikrėtusio naujagimio.

Kam rekomenduojama pasitikrinti dėl ŽIV, galima rasti ČIA

Kontaktas žiniasklaidai:
Zigmantas Nagys
ULAC Švietimo ir komunikacijos skyrius
tel. (8 5) 230 0124, mob.

tel. 8 684 33174,

el. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt

 

Susiję straipsniai

thumbnail
hover

Apsikabinimai gydo!

Šiandien, birželio 15 d., 13 val. prie Kauno klinikų centrinio pastato vyks apsikabinimų akcija. Į ją kviečia Lietuvos sveikatos mokslų u...

thumbnail
hover

Nemokamos mankštos Klaipėdoje – kviečiame dalyvauti!

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas mankštas. Amžius neribojamas.
Maloniai kviečiame prisijungti!

thumbnail
hover

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau nei tikėtasi

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2...